Koronavirüs’ten Sonra Herkesin Korkulu Rüyası Haline Gelen Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Mutlaka Almanız Gereken Önlemler

11PAYLAŞIM

Özellikle de son günlerde hepimizin aklında olan 'Nasıl önlem alırım?' sorusunu cevaplıyoruz...

1. Ailenizde hasta olanlar varsa mutlaka evde kalmalılar.

Hastalıkların özellikle de kış aylarında daha çabuk bulaşmasının nedeni insanların sürekli kapalı alanlarda kalmak zorunda olmasından kaynaklanır. Bu şekilde virüs daha hızlı yayılabilir. Eğer çevrenizdeki bir insanın hasta olduğunu biliyorsanız onu toplum içine çıkartmamaya çalışın. Daha ciddi durumlarda ise doktora başvurun ve gerekirse kendinizi toplumdan izole etmekten de kaçınmayın.

2. Hastalıkla alakalı belirtilerin başlamasını beklemeyin.

Kendinize iyi bakın. Bol bol meyve ve sebze tüketin ve su içmeyi unutmayın. Uyku düzeninizi bozmamaya çalışın ve bol bol egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin.

3. Sürekli kullandığınız objeleri sterilize edin.

Hasta olmaktan kaçınmak için toplum içerisinde sadece kendinize dikkat etmeniz yeterli olmayacaktır. Her gün düzenli olarak kullandığınız objeleri eve geldiğinizde sterilize etmelisiniz.

4. Eti ve yumurtayı iyi pişirin.

Tükettiğimiz yiyecekler sadece yiyerek değil dokunarak bile bulaşabilen zehirli bakteriler barındırır. Özellikle de et, balık ve yumurta gibi gıdaların bundan dolayı iyi pişirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de bu tarz yiyeceklerin minimum 60 derecede pişirilmesi gereklidir.

5. Çiftlik hayvanlarıyla temasa geçmekten kaçının.

Birçok hayvan, insanların hasta olmasına etken olacak zararlı mikroplar taşır. 'Zoonotic' yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklar; özellikle de dokunarak, ısırarak ve hatta hayvanlarla aynı ortamda bulunarak bile bulaşabilir. Yabani hayvanlar kadar çiftlik hayvanları da özellikle de salgın dönemlerinde insanlar için bir tehlike teşkil etmektedirler. Bundan dolayı hayvanlarla temastan kaçının. Eğer bu mümkün değilse mutlaka ellerinizi yıkayın ve sterilize edin.

6. Havluları bekletmeden yıkayın.

Birçok insanın aynı havluyu defalarca kullanmak gibi kötü bir alışkanlığı var. Ama bu durum oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Havlular özellikle de hasta bi insanın kullanımından sonra mikrop üremesine olanak sağlayabiliyor. Bu yüzden temiz havlu kullanımı ve ortak kullanım alanlarında tek bir havlu yerine herkese ait bir havlunun olması oldukça önemli.

7. Bol bol sıvı tüketin.

Hasta olduğunuzda vücudunuz sürekli sıvı kaybına uğrar. Bundan dolayı düzenli olarak sıvı tüketmeli ve cildinizi nemli tutumalısınız. Günde en az 8 bardak su içmeli ve bunun yanına bol bol da meyve tüketmelisiniz. Bütün bunlara ek olarak şekerli ve kafeinli içeceklerden de uzak durmaya çalışmalısınız.

8. Abartmamak koşuluyla depolayın.

Hasta olup evden çıkamama ihtimaline karşın evinizde her zaman su ve gıda ihtiyacınızı karşılayacak şekilde besinler bulundurmalısınız. Bu depolama size en az iki hafta yetecek biçimde olmalı. Bozulmayan ve konservelenmiş besinleri depolamak iyi bir fikir olabilir. Bunların dışında tuvalet kağıdı, temizlik malzemeleri, peçete, evcil hayvan mamaları, sıhhi malzemeler ve medikal ihtiyaçlarınızı hasta olmadan önce mutlaka evinizde bulundurmalısınız.

9. Toplu alanlarda eldiven giyin.

Bahsettiğimiz üzere mikroplar elden de bulaşabilirler. Eldiven giymek ise bu konuda size bir çözüm sağlayabilir fakat onları doğru bir şekilde kullanmakta fayda vardır. Unutmayın ki eldiven takıyor bile olsanız ellerinizi yıkamadığınız takdirde mikropların size bulaşma olasılığı çok yüksektir. Eldiven alırken kullanılan malzemeyi mutlaka iyi araştırın. Unutmayın ki ucuz materyallerden üretilen eldivenlerden mikrop kapma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

10. Maske kullanımında dikkatli olun.

Aslına maskeler genel anlamda yararlı olsa da yanlış kullanımızda sizin için çok zararlı bir hale gelebilir. Doğru maskeyi nasıl bulabilirim diye düşünenler için de daha öncesinde hazırlamış olduğumuz içeriği şöyle bırakalım:

👇

Koronavirüs ile Gündeme Gelen N95 Maskesi Nedir? Virüse Karşı Gerçekten Koruyor mu? - onedio.com
Koronavirüs ile Gündeme Gelen N95 Maskesi Nedir? Virüse Karşı Gerçekten Koruyor mu? - onedio.com

Bonus: Gündemi takip edin.

Bildiğinizi sandığınız doğruların aslında yanlış olabileceğini aklınızda çıkarmayın. Günceli yakalayıp bu konu hakkında neler yapabileceğinizi söyleyen kaynakları takip edin. Kaynağından emin olmadığınız bilgilere ise asla güvenmeyin.

Peki sizin aldığınız önlemler neler? Yorumlarda buluşalım...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Hayatınızda her ne yapıyorsanız düzenli yapın. Temizlik, uyku, egzersiz, beslenme. Stresten uzak durmanızın da faydası olacaktır, bunu da başkalarının hayatına burnunuzu sokmak yerine kendi hayatınıza yoğunlaşarak, kendinizi sevmeye başlayarak başarabilirsiniz kanımca. Saygılar.

Görüş Bildir