Koronavirüs Aşısı Virüsün Geçirdiği Mutasyonlar Sonucu Etkisiz Hale Gelebilir mi?

14PAYLAŞIM

Dünyanın farklı noktalarından aşı ile ilgili  haberler geliyor. Bunun yanında virüsün uğrayacağı mutasyonlar da insanları tedirgin ediyor. Peki bu mutasyonlar aşıyı işe yaramaz hale getirebilir mi?

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-duny...

Koronavirüs giderek yayılıyor ve tamamen kurtulmanın tek yolu aşı gibi görünüyor.

Bunun yanında mutasyon da en çok konuşulan meselelerden biri. Virüsün geçireceği mutasyonlar hem dünyanın durumu hem de yapılan aşı çalışmalarının başarısı noktasında oldukça endişe veriyor. Peki gerçekten virüsün geçirdiği mutasyonlar aşıyı etkisiz hale getirebilir mi?

Uzmanların bununla ilgili iki farklı görüşü var.

Koronavirüs insandan insana geçerken mutasyona uğruyor. Bu tüm virüslerin ortak noktası. Virüs girdiği hücrenin mekanizmasını ele geçiriyor ve bunu kendisini kopyalamak için kullanıyor. Bu aşamada mutasyon geçirebiliyor ve insandan insana yayıldıkça bu mutasyonlar birikiyor. Fakat bu mutasyonların aşıyı etkisiz hale getirebilecek kadar büyük olmadığı düşünülüyor.

Biyolog Trevor Bedford'un yaptığı açıklamaya göre; “Kızamık, grip virüsleri ve koronavirüs kadar hızlı mutasyon geçiriyor, ancak 1950’de bulunan aşı bugün hala işe yarıyor.”

Bu şu şekilde gerçekleşiyor; kızamık virüsü, bir hücreye girebilmek için belirli proteinlerini kullanıyor, ancak bu proteinlerin hiçbiri kırılmadan mutasyon geçiremiyor. Aşı bu parçaları hedef alıyor. Yani gelişen bu mutasyonlar aşının sürekli yenilenmesini ve güncellenmesini gerektirmez.

Mutasyonların aşıyı etkisiz hale getirdiği bir senaryo da mevcut.

Vücudun bir enfeksiyon ya da aşıya tepki olarak ürettiği antikorlar, virüslerin antijen adı verilen noktalarına yapışarak etkili oluyor. Virüste oluşan mutasyonlar antijenin şeklini değiştirirse, aşı virüse karşı daha etkisiz hale gelebilir.

Virüs şimdiye kadar 11 mutasyon geçirdi.

Bu mutasyonların sadece biri, virüsün boğaz ve akciğerlerdeki hücreleri enfekte etmesine neden olan dikene benzer proteinleri etkiliyor. Dikene benzeyen protein şu ana kadar çok az değişti ve bazı uzmanlar bunu virüsün kendini fazla değiştirip, enfekte etme özelliğini koruyamayacağına yönelik bir işaret olarak görüyor. Bu dikene benzer proteinler aşı çalışmalarının merkezinde.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuarı’nda moleküler biyolog olna Peter Thilelen'in yaptığı açıklamaya göre virüsün hala tek bir türü var.

Yani her şeyi zaman gösterecek. Virüs hayatımızı hızlı bir şekilde etkilese de henüz çok yeni. Bu yüzden hala bu virüsle ilgili öğrenilmesi gereken birçok şey var.

Türkiye'de Plazma Tedavisi Uygulanan 2 Hastanın Testi Negatife Döndü - onedio.com
Türkiye'de Plazma Tedavisi Uygulanan 2 Hastanın Testi Negatife Döndü - onedio.com
Bilim İnsanları Kovid-19 Nedeni ile Hayatını Kaybeden Bir Kişinin Öldükten Sonra da Virüs Yaydığını Belirtti! - onedio.com
Bilim İnsanları Kovid-19 Nedeni ile Hayatını Kaybeden Bir Kişinin Öldükten Sonra da Virüs Yaydığını Belirtti! - onedio.com
Koronavirüs Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçin Bilim Kurulu Üyelerinin Twitter Hesaplarını Paylaşıyoruz - onedio.com
Koronavirüs Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçin Bilim Kurulu Üyelerinin Twitter Hesaplarını Paylaşıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Mutasyon bizim lehimize de olabilir. Belki virüs daha az ölümcül hal alabilir. Bu da bir ihtimal.

bioshock

ortada bir mizrak varsa doner dolasir insanlığın göte girer nedense hep böyle olmuştur yani ben pek beklemiyorum ,keşke bitse

vii

bu mehmet öz'ü hiç sevmem de onun yakın tarihli bir açıklaması var, virus mutasyon geçirdi diye. nisan ayı içinde yapmış açıklamayı. neye dayanarak yapmış bilmiyorum. dün de kalkmış abd'de okullar açılsın, en fazla %2-%3 oranında çocuk ölümü yaşanır gibi bir şeyler zırvalamış. ayrıca çinli bilim insanları en az 18 ay beklemek gerek diyorlar. dünyanın 18 ayı var mı bilemiyorum.

Görüş Bildir