Körmen Limanı'nda Çalışmalar Sürüyor

2 dakikada okuyabilirsiniz

Körmen Limanı'nda Çalışmalar Sürüyor

Körmen Limanı'nda Çalışmalar Sürüyor

Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Ege Denizi kıyısında yapımına başlanan Körmen Yat Limanı’nda çalışmalar tam hız sürüyor. Gökova Körfezi'nde, yat turizmi ve deniz ulaşımına hizmet verecek olan liman, tamamlandığında Datça’nın denizden Anadolu’ya açılan kapısı olacak.

İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Karaköy Köyü’nün, Bodrum ile Yunan adası Kos’un karşısında yapılan 250 yat kapasiteli liman, aynı zamanda feribot seferleri için de hizmet verecek. Mevcut balıkçı barınağının iyileştirilmesini de kapsayan projenin, 2014 yılı yazında tamamlanması bekleniyor.

Limanın yapımını ve 49 yıllığına işletmeciliğini üstlenen İstanbul merkezli MEERSEA Turizm Yatırım ve İşletmecilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdemir, devam eden çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Liman inşaatına bu yılın Mart ayında başlanıldığını belirten Özdemir, ilk aşamada mevcut balıkçı barınağının iyileştirildiğini söyledi. Denizde ve karada toplam 64 bin metre karelik alanda hizmet verecek olan yat limanının, Datça turizmine önemli katkı sağlayacağına inandığını belirten Özdemir, "Burasının yapılanması Datça için çok önem taşıyor. Datça’nın en önemli sorun ulaşım sorunuydu. Datça’nın yolu çok kötü, oraya nasıl gidilir gibi bir imaj var. Adeta çıkmaz bir sokak olarak adlandırılıyor. Gelişen çağda insanlar, daha kısa sürede gidecekleri yere ulaşmak istiyor. Haklı olarak tatil sürelerini yolda geçirmek istemiyorlar. Datça’da ki bu sorun, yat limanının açılması ile önemli ölçüde çözülecek. Dalaman’a uçakla geldiğinizde Datça’ya varmanız 2.5 saati buluyor. Körmen Limanı faaliyete geçtiğinde, Bodrum’dan Datça’ya deniz yoluyla çok daha rahat bir yolculukla daha kısa sürede ulaşmak mümkün olacak" dedi.

Körmen limanının, Datça’nın Anadolu’ya açılan deniz kapısı olacağını işaret eden Özdemir, "Adalara baktığınızda kuruluşlarını anakaraya karşı yaparlar. Limanlar, en yakın ulaşacakları noktalara yapılır. Hemen karşımızda Kos adası var ve yılda 1.5 milyon turisti ağırlıyor. Bu turistlerin hiçbiri Kos’tan Datça’ya gelemiyor. Çünkü ulaşım olanağı yok. Kos’ta biliyorsunuz bir de havaalanı var. Avrupa’nın dört bir yanından özellikle kuzey ülkelerinden turistleri ağırlıyorlar. Kos’tan günübirlik turların düzenlenmesi bile Datça’yı hareketlendirecektir. Bodrum-Datça feribotları faaliyetlerine devam ediyor. Feribotlara liman içinde bir yer ayırdık. Biz de yat limanı bittikten sonra, daha hızlı hareket edebilen deniz otobüsleri ile ulaşım olanağı geliştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Limanın, klasik yat limanı olacağını sözlerine ekleyen Özdemir, "İlçeye uzaklığımız nedeniyle, çok fazla alışveriş merkezi niteliğinde olmayacak. Burası gerçek anlamda tekne bakım onarım, bağlanma, çekek yeri hizmetlerimizin yanı sıra çok abartılı olmayan süper market ve restoran hizmeti verecek" dedi.

www.DenizHaber.Com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BodrumİstanbulMuğlaYunanistantatil
Görüş Bildir