Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kore Gazileri 70 Yıldır Hatırlanmanın Mutluluğunu Yaşıyor

0PAYLAŞIM

Kore Gazileri 70 Yıldır Hatırlanmanın Mutluluğunu Yaşıyor

İZMİR Anadolu Ajansı - MERİÇ ÜRER - Kore Savaşı'na gönüllü katılan gaziler Mehmet Aksoy ve Mehmet Çöpten, aradan geçen 70 seneye karşın Kore milleti tarafından anımsanmanın mutluluğu ve iftiharını yaşıyor.

Birleşmiş Milletlerin çağrısıyla 25 Temmuz 1950'de Kabinenin Güney Kore'ye güç yollama kararı istikametinde Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen askerler arasında gönüllü yer alan Aksoy ve Çöpten, 70 sene evvel katıldıkları savaşta yaşadıklarını ve Güney Kore milletinin kendilerine ona minnetini duygulanarak andırıyor.

Güney Kore milletinin savaş süresince ve sonrasında kendilerine gösterdikleri sevgi, hürmet ve haysiyeti her zaman andıran gaziler, o senelerden kendilerine hatıra kalan resim, kitap ve madalyalarını itinayla gizliyor.

Gaziler, 17 Eylül Türk askerlerinin Kore'ye doğru yola çıkmasının sene dönümü dolayısıyla, Türk askerinin kahramanlıklarını, yaşadıklarını ve hatıralarını Anadolu Ajansı muhabiriyle paylaştı.

Mehmet Aksoy, Kore'de görevlendirilmesiyle 29 günde gemiyle Busan'a gittiklerini söyledi.

Kore'de telli posta olarak vazife yaptığını dile getiren Aksoy, görevinin hatlardaki arızaların tamiri olduğunu ifade etti.

İşini hoşlanarak yaptığını anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

"1 yıl kaldım. Savaşa girmedim, telli posta olduğum için bölüğe kadar gidiyordum, bölükten öteye gitmiyordum. Allah rızası için yaptım. Kore milleti dediğin zaman değişir iş. Dünya Kupası maçlarına 2002’de davet edildiğimizde bizi çok hoş karşıladılar. Kore reisinin mektubu var bende. Adıma göndermiş. Bizi gördükleri zaman eğilirler. Dünya kupası maçlarına gittiğimizde 'Kore, Kore, Turko, Turko' diye haykırırlardı. Ulusun yarısından aşırısının elinde Türk sancağı vardı. 15-20 gün oluyor, bir kızcağız geldi, 'Sana Kore'den armağan var, maske göndermişler.' dedi. Türkleri unutmuyorlar."

  • "Kore bana maske yollamış"

Kore gazisi 89 yaşındaki Mehmet Çöpten, savaşa katılmadan evvel gece eğitimi aldıklarını belirtti.

Savaş sırasında çok fazla gece baskını olduğunu bildiren Çöpten, ancak profesyonellikleri sayesinde bunların üstesinden geldiklerini anlattı.

Bazı geceler sabaha kadar çarpıştıklarını belirten Çöpten, banalde 22 ay olan terhis müddetinin savaş sebebiyle 6-7 ay uzadığını söyledi.

Kore milletinin kendilerine minnettarlıklarını her zaman dile getirdiğini ifade eden Çöpten, şunları kaydoldu:

"Nasıl beğeniyorlar bizi. 18 devletin askeri vardı. İçinde en disiplinli asker bizimdi. Parasal ve manevi hiçbir şeylerine değmedik. Yemek getirirdi Amerika, bizden parasını alırdı. Artan yemekleri saklıca onlara verirdik. 2002'de gittiğimde gözlerimle gördüm. Bize büyük hürmet gösterdiler. 3 şahıs Futbol Federasyonunun davetiyle gittik. Bizi alkışlıyorlardı. Kore devleti bana maske yollamış. 10 bin kmden geldi. Aile Bakanlığından bir kadın getirdi. Kore devleti bunu düşünüyor, 'Benim gazim bunlar.' diyor, biz onlara hep iyilik yaptık. Türkiye-Kosta Rika maçında Kore, seyircisine ay yıldızlı tişört dağıttı, bize destek verler. Her maçta bize destek verler. Yolda gördüklerinde alkışlarlar, sarılırlar, 'Size borçluyuz bu hayatımızı.' derlerdi.

Herkesin payı var, beşeri istikametten bizim yaptığımız vazifenin üstünlüğü var. Savaşa giderken düğüne gider gibi gittik, davul zurnayla. Devletimiz yolluyor diye misyonumuzu bütün mantığıyla yapmaya çalıştık."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir