Köprülerde Ücretsiz Geçiş Komedisi

 > -

Köprüde Bir Şerit Daha Trafiğe Kapandı

Köprüde Bir Şerit Daha Trafiğe Kapandı

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası yönündeki çalışmalar sebebiyle bir şerit daha trafiğe kapatıldı. Anadolu Yakası geçişindeki trafiği rahatlatmak için karşı yöndeki bir şerit Anadolu Yakası geçişine ayrıldı. Çalışmalar sebebiyle haftanın ilk günü köprü geçişinde uzun araç kuyrukları oluştu.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde, 18 Haziran'da başlayan bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor. Daha önce Anadolu Yakası istikametinde yürütülen çalışmalar sebebiyle iki şerit trafiğe kapatılmıştı. Anadolu Yakası yönünde bir şerit daha çalışmalar kapsamında trafiğe kapatıldı. Avrupa'ya geliş yönündeki bir şerit Anadolu Yakası'na geçiş için ayrıldı.

Haberin Tamamı İçin:

FSM Köprüsü'nde Futbol Oynadılar

FSM Köprüsü'nde Futbol Oynadılar

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası yönündeki çalışmalar sebebiyle bir şerit daha trafiğe kapatıldı. Anadolu Yakası geçişindeki trafiği rahatlatmak için karşı yöndeki bir şerit Anadolu Yakası geçişine ayrıldı. Haftanın ilk günü olması ve yürütülen çalışmalar dolayısıyla FSM Köprüsü geçişlerinde iki yönde de trafik sıkışıklığı yaşandı. Özellikle Anadolu Yakası istikametine TEM Otoyolu’nda uzun araç kuyrukları oluştu. Durma noktasına gelen trafikte ambulanslar bile ilerlemekte zorlandı. FSM gişeler sonrası dubalarla ayrılmış boş alanda bazı kişiler top oynadı. O anlar İBB'nin kameraların yansıdı.

Trafik bugün daha da kötü

Trafik bugün daha da kötü

İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki çalışmalar sebebiyle yaşanan trafik, bir şeridin daha kapatılmasıyla kabusa dönüştü. Tek şeritten Anadolu yakasına geçmeye çalışan araçların oluşturduğu kuyruk gece geç saatlere kadar sürdü. Trafik sabah saatlerinde yeniden etkili oluyor.

Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nde devam eden yol yapım çalışması nedeniyle gişelerden sonraki beş şeritte trafiğe kapatıldı. Şeritler trafiğe kapatılınca köprüye doğru uzanan kilometrelerce araç kuyrukları gece saatlerinde de devam etti. Trafik sabah saat 06.30 sıralarında Metris TEM Bağlantı noktasına kadar uzandı. Geceyi yoldan arçlarının içinde geçirmek zorunda kalan sürücüler, trafiğe isyan etti. Saatlerce yolda olduklarını belirten sürücüler trafiğe çözüm bulumasını istediler. TEM Otoyolu'nda bulunan uzun araç kuyruğunu fark eden bazı sürücüler ise geri geri araçlarını sürerek TEM Otoyolu Karayolları bağlantı noktasından geri geri giderek trafikten kurtulmaya çalıştı.

İstanbul trafiğinde çile bitmiyor. Dün öğlen saatlerinde FSM gişeler sonrası dubalarla ayrılmış boş alanda top oynayan kişileri görülmesi şaşkınlık yaratmıştı. Bu yaşananlar da elbette köprünün bir şeridinin daha trafiğe kapatılmasının etkisi vardı. Görenleri gülümseten bu manzara dün akşam saatlerinde yerini sinir harbine bıraktı. Haftanın ilk günü iş çıkış saatinde İstanbul trafiği felç oldu.

Asfalt çalışmalarının ardından gişelerden sonraki beş şeridin trafiğe kapatılması kilometrelerce araç kuyruğu oluşmasına neden oldu. Sürücüler ise, "İnsanlarımıza sabır diliyoruz" diyerek yaşanan duruma isyan etti.

"2 SAATTİR YOLDAYIM"

Fatih Sultan Mehmet köprüsündeki asfaltlama çalışması devam ederken, şimdi de gişelerden sonraki beş şerit trafiğe kapatıldı. Şeritler trafiğe kapatılınca köprüye doğru uzanan kilometrelerce araç kuyrukları oluştu. Sürücüler en sağdaki gişelerden gitmek zorunda kalırken, bu da zaten sıkışık olan trafiği daha da çekilmez hale getirdi. Maslak'tan TEM'e girdiğini ifade eden bir sürücü "2 saattir yoldayım. Maslak'tan girdim buna rağmen 2 saattir yoldayım" dedi.

Sürücü geçmesi gereken gişeyi bulmakta zorlandığını söyleyerek, "Bir de şu gişelerden ücret almasalar ne kadar güzel olur. Kendi şeridimizi bulacağız diye 2 saattir uğraştık" diye konuştu.

"4 SAATTİR YOLDAYIM REZİL OLDUK"

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul Trafiğinde Son Durum

İstanbul Trafiğinde Son Durum

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki çalışmalara bir şeridin daha eklenmesi ve Haliç Köprüsü'ndeki bakım çalışması İstanbul'daki trafik çilesinin daha da katlanılmaz hal almasına neden oldu.

İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki asfaltlama çalışması devam ederken, gişelerden sonraki beş şerif tarfiğe kapatıldı. Şeritler trafiğe kapatılınca köprüye doğru kilometrelerce kuyruk oluştu.

İş çıkış saatinin de başlamasıyla İstanbul'daki trafik çilesi katlanılmaz bir hal aldı.

TRAFİKTE SON DURUM

Anadolu'dan Avrupa'ya geçiş

Birinci köprü Çamlıca'dan itibaren yoğun

İkinci köprüde yoğunluk Ümraniye katılımından itibaren başlıyor

Avrupa'dan Anadolu'ya geçiş

Birinci köprü Okmeydanı'ndan itibaren yoğun

Haberin Tamamı İçin:

Köprüdeki bakım vatandaşı canından bezdirdi!

Köprüdeki bakım vatandaşı canından bezdirdi!

FSM’deki bakım çalışmaları nedeniyle daha önce Avrupa’dan Asya’ya geçişte kapatılan iki şeride bir şerit daha eklenince İstanbullular trafikte gecelemeye başladı. Yetkililerin devreye soktukları alternatifler de trafiğe derman olamadı.

Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’ndeki bakım çalışması nedeniyle trafikte yaşanan işkenceye bir de irili ufaklı 11 tane alt yapı ve yol çalışmaları eklenince yollarda saatlerce bekleyen İstanbullular çıldırma noktasına geldi. FSM ve Haliç köprülerinin 3 ay süreyle bakıma alınması nedeniyle kentte otomobille bir yere ulaşmak adeta işkenceye dönüştü. FSM’deki çalışma nedeniyle trafiğe kapatılan 2 şeride önceki gün 1 şeridin daha eklenmesi kıtalararası geçişin 5-6 saate ulaşmasına neden olurken, köprüyü kullanmayanlar da birçok noktada aynı anda başlayan güçlendirme ve bakım çalışmaları nedeniyle trafik kabusundan kurtulamadı.

Eylüle kadar çalışma

Kentte tam 11 noktada yolları daraltan çalışma var. Günde tek yönlü ortalama yaklaşık 125 bin aracın geçiş yaptığı FSM’deki çalışma 17 Eylül’e kadar sürecek. TEM Otoyolu’nun Çamlıca-Gebze güzergahında da üst geçit köprülerinde depreme karşı güçlendirme çalışmaları 20 Ağustos’ta bitecek. Aynı güzergahta üst geçit köprülerinde genleşme derzi çalışmaları ise 30 Temmuz’da sona erecek. D-100 Karayolu’nun Pendik Kavşağı-Kaynarca yönünde de yol bakım çalışması var. Kozyatağı’nda şerit daralmasına neden olan çalışma ise Badoni Kavşağı’nda deprem güçlendirilmesi 21 Temmuz’da bitiyor. Harem-Ankara yolu üzerinde şerit daralmasına neden olan, Uzunçayır mevkisinde depreme karşı güçlendirme çalışmaları da 21 Temmuz’a kadar sürecek. Haliç köprüsündeki bakım çalışması nedeniyle yan köprü Merter yönünde trafiğe kapalı bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

İki Yaka Arası 5 Saat

İki Yaka Arası 5 Saat

Yol yapım çalışmaları nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde kapatılan şerit sayısının üçe çıkmasıyla, İstanbul’da hem bu güzergah hem de bu güzergaha çıkış yollarında trafik saç baş yoldurdu. Taksim’den Bostancı’ya 5 saatte ‘belki’ gidilebilen yolda mahsur kalanlara belediyeler su dağıttı, birçok sürücü aracını yol kenarına çekip saatlerce uyumayı tercih etti.

FATİH Sultan Mehmet Köprüsü’nde devam eden yol yapım çalışması nedeniyle kapatılan şerit sayısı üçe çıkarılınca önceki gün öğle saatlerinden itibaren başlayan trafik yoğunluğu dün tüm gün boyunca da devam etti. TEM Otoyolu Mahmutbey Gişeleri ile FSM Köprüsü arasındaki yaklaşık 25 kilometrelik dört şeritli yol ilerlemeyen trafik nedeniyle otoparka döndü. Sürücüler araçlarını yol kenarına çekip uyumayı tercih etti. TEM’deki trafik yoğunluğu önce D-100 karayoluna sonra İstanbul geneline yayıldı. Bazı belediyeler yolda mahsur kalan sürücü ve yolculara ücretsiz su dağıttı. Taksim’den Bostancı’ya normald, bir saatte gidilirken önceki gün ve dün bu süre 5 saate ulaştı.

TABANVAYA KUVVET

Köprüye doğru uzanan kilometrelerce araç kuyrukları gece saatlerinde de devam etti. Önceki akşam Mahmutbey’e kadar uzanan trafik sabah saat 06.30 sıralarında Metris TEM Bağlantı noktasına kadar devam etti. Geceyi yolda araç içinde geçirmek zorunda kalanlar, trafiğe isyan etti. Bazı sürücüler araçlarını yol kenarına bırakıp yürümeyi tercih ederken, geçmekte kararlı olanlar ise klakson çalarak tepkilerini gösterdiler.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbulluların köprü çilesi ne kadar sürecek?

İstanbulluların köprü çilesi ne kadar sürecek?

Tek şeritten FSM Köprüsü'nü geçmeye çalışan İstanbulluların trafik çilesi dün ve bugün de devam etti. Karayolları yetkilileri köprüde çalışmanın ne kadar süreceği ile ilgili bilgi verdi. Karayolları yetkilileri FSM Köprüsü'nde iki şeritten üç şeride çıkarılan asfaltlama çalışmasının olağanüstü bir aksilik olmazsa cuma günü biteceğini söylüyor. Çalışma cuma biterse 4 şeritli köprüde ulaşım yine iki şeritten sağlanacak.

İstanbulluların, yaz sıcağında çıldırtan trafikle imtihanı bitmiyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 17 Haziran'da başlayan yol bakım çalışmalarında kapalı olan iki şeride önceki gün üçüncüsünün eklenmesi Avrupa'dan Anadolu yakasına geçişte trafiğin durma noktasına gelmesine neden oldu. Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki bakım ve onarım çalışmalarının başında bulunan Karayolları İşletmeler Başmühendisi Beyhan Yaraman, "Olağanüstü bir aksilik olmazsa cuma gününe kadar kapatılan üçüncü şeritteki çalışmayı bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Karayolları İşletmeler Başmühendisi Beyhan Yaraman, şu bilgileri verdi: "Şu anda asfaltlama çalışması devam ettiği için bir şerit daha kapamak zorunda kaldık. Şu anda birinci fazı bitirmek üzereyiz. Burası bitince ikinci faza geçeceğiz. İkinci fazda ise Avrupa'dan Anadolu Yakası'na geçişteki sol iki şeridi kapatacağız. Yine asfaltlama çalışması sırasında üçüncü şerit de kapanacak. Yaptığımız yeri trafiğe vererek öbür faza geçeceğiz. Dört fazda çalışmayı bitireceğiz. Her an bir aksilik olabilir ama bu çalışma bir kaç günlük bir iş. Olağanüstü bir aksilik olmazsa cuma gününe kadar asfalt çalışmasını bitirmeyi hedefliyoruz. Asfalt çalışması bitince köprüde ulaşım yine iki şeritten sağlanacak. Asfalt çalışmasını başladığımız yerde hızla bitiriyoruz. Köprünün ortalarına kadar geldik. Geceleri de çalışmaya devam ediyoruz."

'Hastalar trafiğe çıkmasın'

Önceki gün bazı vatandaşların çalışma alanında top oynadığı köprüye Otogar'dan çıkan şehirlerarası yolcu otobüsleri sekiz saatte ulaşabildi. Sıcaklar nedeniyle çalışan klimalardan bazı araçlardaki yakıt bitme noktasına geldi. Bir çok yolcu uçağını kaçırdı. Trafikten bunalan, saatlerce beklemekten acıkan vatandaşlar köprü girişinde araçlardan indi ve yürüyerek yakındaki Etiler'e giderek su, bisküvi, kek, içecek alıp geri döndü. Yol üstüne seyyar tuvalet olmaması birçok vatandaşın tepkisine neden oldu. Dün öğle saatlerinde bile kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Köprü trafiği Esenler ve Hasdal Kavşağı'na kadar uzadı. Yetkililer, vatandaşların deniz ulaşımı ve metrobüsün de aralarında olduğu toplu ulaşım araçlarını daha fazla kullanmaları istendi. Kalp ve tansiyon hastalarının çok gerekli olmadığı sürece trafiğe çıkmamaları uyarısı da yapıldı. Sirkeci-Harem hattında İDO, köprüdeki çalışmalar sona erene kadar araba vapurlarını aralıksız çalıştırmaya başladı. İBB de 16 Eylül'e kadar sürecek ve köprü trafiğine alternatif olacak Kabataş-Küçüksu-Beykoz gemi seferlerini başlattı.

İŞTE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ambarlı-Tuzla arası feribot seferi artsın

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mehmet Erdoğan'ın İstanbul'un trafik çilesine çarpıcı önerileri var. İşte birkaçı:

TEK-ÇİFT PLAKA Üç aylığına plakalarda tek, çift uygulaması yapılabilir. Vatandaş kendi arabasıyla gitmek yerine komşusuyla yola çıksın.

GECE MAL DAĞITIMI İstanbul içinde mal dağıtımı yapan, ambarlara, nakliye depolarına giren şirketlerin dağıtımları geceye kaydırması lazım.

YENİKAPI-HAREM ARASI FERİBOT Tırlar için Ambarlı'dan Tuzla'ya daha çok sefer konulması gerekiyor. Otobüsler için Yenikapı'dan Harem'e yeni feribotlar koyulması lazım. Kurumsal olan bazı şirketler çözüm olarak seferlerini ayırdı. Otogar'dan ayrı Harem'den ayrı otobüsler kaldırdı. Anadolu'ya giden günlük 1500 seferin en az 500'ü Anadolu Yakası'ndan yapılabilir.

TOPLU TAŞIMA ARTMALI 4-5 saatte karşı yakaya geçemiyorsanız ortada afete benzer bir durum var demektir. Deprem, sel gibi afetler olduğunda ne yapacağız? Demek ki 3. ve 4. köprüye bile ihtiyaç var. Şehir içi ve şehirler arası taşımada insanları toplu taşımaya yönlendirip bunu destekleyen kararlar almalıyız.

OTOBÜSLERE GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ Otobüslere otobanlar, köprüler, feribotlarda geçiş üstünlüğü sağlanması lazım. Topçular'a giden otobüs yüzlerce araçla feribot kuyruğuna giriyor. Şahsi araç bir iki ile geçerken bir otobüs en az 50 kişiyle bekliyor. Toplu taşımaya öncelik sağlanması lazım. UKOME'den en azından bu süreçte gece 00:00'dan itibaren sabahın erken saatlerine kadar Boğaziçi Köprüsü'nün otobüslere açılmasını talep ettik. Ancak cevap bile alamadık. Eğer böyle bir izin verilseydi otobüs şirketleri de planlarını buna göre yapardı. İstanbul'un bu yaşananlardan ders çıkarması lazım.

DAHA ÇOK İŞÇİYLE DAHA ERKEN BİTMEZ Mİ?

Dar alanda maksimum işçi çalışıyor

Herkes, "Köprüde çalışan işçi ve ekip sayısını artırarak bakımın çok daha erken bitmesi sağlanamaz mı?" diye soruyor.

Buna Karayolları Genel Müdürlüğü'nün cevabı ise "Dar bir alan da maksimum sayıda insan ve makine kullanıyoruz. Bundan fazlası olmaz" şeklinde. Uzun sürenin nedeni olarak yapılan işlemlerden sonra alınacak test sonuçlarının beklenmesi ve bazı işlerin gece yapılamaması gösteriliyor. Çelik bir yapı olan köprünün üstünde izolasyon ve asfalt bulunuyor. Yolun üstündeki mevcut asfalt ve izolasyon kazındıktan sonra köprünün çelik tabanındaki korozyon (paslanma ve yıpranma) tamir ediliyor. Sonra kaba ve ince kumlama yapılıyor. Kumlama belli bir metreye gelince 3 aşamalı izolasyon devresi başlıyor. Burada çelik tabanı korozyondan korumak için galvaniz ve çinko kaplama kullanılıyor. Her tabakadan sonra yapılması gereken testler var. Testler bitip sonuçları alındığında diğer aşamaya geçilebiliyor. Özellikle gece oluşan yüksek nem ve çiğ yüzünden çinko üretimi ve uygulaması yapılamıyor. Nem yüzünden geceleri sadece asfalt ve izolasyonu kaldırma ve kaba kumlama işlemleri yapılabiliyor. İzolasyon bitiğinde asfaltla bütünleştirecek yapıştırıcı tabaka uygulanıyor. Son olarak kara yollarında kullanılandan daha esnek, geçirimliliği düşük ve çeliğe uygun olan mastik asfalt dökülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbullu çile çekerken, Topbaş tatile çıktı

İstanbullu çile çekerken, Topbaş tatile çıktı

İstanbullu çile çekerken, Topbaş tatile çıktı - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul'daki trafik yoğunluğu nedeniyle 'Tatile çıkın' diyen Karayolları Genel Müdürü'nün önerisine uydu.

İstanbullular trafik çilesiyle boğuşadursun, İBB Başkanı Kadir Topbaş tatil için memleketi Artvin'in Yusufeli ilçesine gitti.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Kimliğimde Yusufeli yazmasından gurur duyuyorum" dedi.

Kadir Topbaş, memleketi Yusufeli'nde yaptığı açıklamada, babasının askerlik sonrası 1928 yılında İstanbul'a gittiğini anlatarak, "Geçmişte İstanbul'a göçen insanların doğum için eşlerini memleketlerine gönderdiği bir dönem vardı. Nasıl ki şimdi Amerika'da doğum yapmak modaysa o dönemde de Anadolu'ya, kendi memleketine, kendi topraklarına gitmek ve orada doğum yapmak önemliydi. Annem de İstanbul'da yaşamasına rağmen burada doğum yapmış. 3 aylıkken buradan gitmişim.

Kimliğimde Yusufeli yazmasından dolayı da gurur duyduğumu köklerimiz bilsin. Babamı da rahmetle şükranla yad ediyorum. Bizi köklerimizden ayırmadı, köklerimizin ne olduğunu bize hissettirdi. Yaz tatillerinde gelirdik, şimdi ben de çocuklarımı getiriyorum. Bu topraklarda genleriyle oynanmamış temiz gıdayı bulma imkanımız var. Buradaki sağlıklı yaşamı herkese tavsiye ederim. Köyümüzde pansiyonlar da var. Dağları mükemmel. Krater gölleri var. Dört mevsimi bir arada burada yaşayabilirler. Yusufeli Altıparmak köyünü özellikle tavsiye ediyorum" dedi.

Topbaş, halkın kendisine olan sevgisiyle ilgili bir soruya ise, "Artvin ve Yusufeli'nin Türkiye'de farklı bir yeri var. Bunu büyüklerimizin bıraktıkları izler olarak görmekteyiz. Bunu taşımaktan da gurur duyuyoruz. Tabii ki her gelişimde de tüm hemşehrilerimin bu sevgi yumağıyla sevgileriyle kucaklaşıyoruz. O bana başka bir haz veriyor. Valiliğimizin, kaymakamlıklarımızın ve belediyemizin hizmetlerini takip etmeye çalışıyorum. Bu bölgenin turizmden ciddi pay alabileceğini düşünüyorum. Buraya bir kere gelen, devamlı gelecektir" yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Trafik 'kriz masası'nda çözülecek

Trafik 'kriz masası'nda çözülecek

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Millete eziyet olsun diye kapatmadık'

'Millete eziyet olsun diye kapatmadık'

FSM'deki bakımın 'zorunlu ve elzem' olduğunu belirten Bakan Yıldırım gelecek yaz Boğaziçi Köprüsü'nün bakıma alınacağını söyledi ve korkutan gerçeği açıkladı: "Halatlar yenilenecek, onun işi daha zor ve uzun sürecek. Müdahale etmezsek yıkılır"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki bakımın elzem ve zorunlu olduğuna dikkat çekerek, 'Millete eziyet olsun diye yapmadık. Elzem bir durumdu, bugün kapatmasaydık, daha sonra kapatmak zorunda kalacaktık. Köprü bakıma alınmasa ağır bedeller ödenebilir, büyük can ve mal kaybı oluşabilir' dedi.

Köprü çilesini AKŞAM'a değerlendiren Yıldırım, 8 şeritli köprüde kademeli olarak 2 şeritte bakım yapıldığını, yarından itibaren 2 şeritteki bakımın biteceğini kaydetti. Yıldırım, 'Ancak bu 2 şeritteki bakım için 3 şerit kapatılmıştı. Üçüncü şerit açılacak ve 6 şeritte trafik yürüyecek. Bu şekilde köprü trafiğinde kısmi bir rahatlama olacak' diye konuştu.

Yıldırım, köprü gişelerinde şerit sayısının 20'ye çıkması nedeniyle bir balon oluştuğunu aktarırken, şerit sayısının çıkıp, daralmasının da sıkıntı yarattığını söyledi. Yıldırım, PTT Genel Müdürü Osman Tural'a da köprüdeki KGS'ler yerine kurulacak HGS'lerin hızla bitirilmesi için talimat verirken, HGS çalışmalarının da yol bakımıyla birlikte tamamlanarak birlikte hizmete girmesini hedeflediklerini söyledi.

Bakan Yıldırım, köprüdeki bakımın zorunlu olduğuna dikkat çekerken, 'Bizim bir yerde karar verip, daha fazla risk almadan, zaman kaybetmeden bu bakımı yapmamız gerekiyordu. Keyfe keder bir iş yapmıyoruz. Elzem bir bakım, bugün yapılmazsa daha sonra çok daha ağır bedeller ödenir. Bunun hesabını da ne vicdanen ne de hukuken kimse veremez. Tabii ki biz de istemezdik bu sıkıntıların olmasını. Biz de aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Ama ne yazık ki yedek bir köprümüz yok Bu işi millete eziyet olsun diye yapmıyoruz' dedi.

ASIL ÇİLE GELECEK SENE

Bakan Yıldırım, gelecek yıl da Boğaziçi Köprüsü'nün bakıma alınacağını ve bu sırada kapanabileceği mesajını veren Yıldırım, şöyle devam etti: 'Boğaziçi Köprüsü'nün durumu daha zor olacak. Çünkü yaşlı, halatları da değişecek. Bakımı uzun sürecek. Ama Allah korusun, köprü yıkılırsa kimse 'Sağolsun Bakan trafiği rahatlattı' demez.'

Haberin Tamamı İçin:

Arabalı Vapur 24 Saat Çalışacak

Arabalı Vapur 24 Saat Çalışacak

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kadir Topbaş'dan İstanbul Trafiği İçin 9 Emir

Kadir Topbaş'dan İstanbul Trafiği İçin 9 Emir

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde devam eden bakım çalışması nedeniyle oluşturulan kriz masasında İstanbul için 9 karar verildi. Başkan Kadir Topbaş, alınan kararlar için Pazartesi gününü beklemeyerek bugünden itibaren uygulanması talimatını verdi. Dün Hürriyet Dünyası'nın gündeme getirdiği FSM'deki tuvalet sorunu da alınan önlemler arasında yer aldı. Buna göre köprülerde mobil büfe ve WC kurulacak. Ulaştırma Bakanlığı yol darlığını gerekçe göstererek tuvalet yapılmayacağını açıklamıştı. İşte bugün itibariyle uygulanacak önlemler:

1- Çalışmalar boyunca FSM köpründe gişe alanındaki yığılmaların engellenmesi ve şerit disiplininin sağlanabilmesi için köprüdeki aktif şerit sayısı dikkate alınarak en fazla 6 gişeden araç geçişine izin verilmesine,

2- Şehirlerarası yolcu otobüslerinin 24.00-05.00 saatleri arasında Boğaziçi Köprüsü’nden de geçmelerine izin verilmesine,

3- Hafriyat kamyonlarının FSM köprüsünü sadece 24.00-05.00 saatleri arasında kullanmalarına,

4- Çalışmalar sırasında trafik denetim elemanları ve mobil ekiplerle denetimlerin artırılmasına,

5- FSM Köprüsü Avrupa ve Anadolu girişlerinde ambulans, çekici, itfaiye araçlarının bulundurulmasına,

6- FSM Köprüsü Avrupa ve Anadolu girişlerine mobil büfe ve WC konulmasına ve İBB zabıta ekiplerince kontrol edilmesine,

7- Küçüksu-İstinye arası yolcu denizden yolcu taşıması yapılmasına ve İETT otobüsleri ile bu taşımacılığın desteklenmesine,

Haberin Tamamı İçin:

'Üçüncü Köprüye Karşı Çıkanlar Nerede?'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birkaç gündür bulunduğu memleketi Artvin'den, eleştirileri yanıtladı.

İstanbul'un gündemi trafik...

Köprüdeki bakım çalışması nedeniyle şehir içi ulaşım durma noktasına gelince eleştirilerden aslan payını alan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çok tepkili.

Topbaş birkaç gündür memleketi Artvin'de. Dünkü yazımda kendisine 'Köprüler belediyeye değil, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne (KGM) bağlı olabilir. Siz yine de krizi İstanbul'dan yönetmelisiniz. Dönün' çağrısında bulunmuştum.

Elbette günün konusu buydu. Başka yazarlarda da Topbaş'a yönelik eleştiriler vardı.

Acaba ne düşünüyor, ne yapacak diye önce danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ ile konuştum. Daha önceki görüşmelerimizde 'Pazartesi işinin başında olacağı ve tedbir paketini bizzat açıklayacağı' söyleniyordu. Bu kez 'Cumartesi günü İstanbul'da olacak' bilgisini aldım. Ayrıca 'Başkan'ı beklemiyoruz. Kendisi talimat verdi, ek tedbirleri anında uygulamaya koyuyoruz' denildi.

Hatta Merter'deki koordinasyon toplantısına Karayolları Genel Müdürü'ne ulaşamadıkları için KGM'den kimse katılmamış. Seyyar büfe kurulmasına KGM daha önce karşı çıkıyormuş ama belediye 'Su ve sandviç dağıtımı, seyyar tuvalet gibi' uygulamalara geçme kararını almış. Yanardağ'a başkanla ilgili birkaç soru daha yönelttim. Sonra bir de Topbaş'ı aradım. Başkan'la uzun bir telefon görüşmesi yaptık. İşte değerlendirmeleri:

Üçüncü köprüye kimler karşı çıkıyor?

'İki kıtalı bir şehirde yaşıyoruz. İki ana aks var, yani iki köprümüz. Birisinde bakım zorunlu. Ne yapacağız? Üçüncü köprüye karşı çıkanlar şimdi ne diyecek? İşte ihtiyaç. İstemezükcüler... Marmaray projesini arkeolojik kazılar nedeniyle 4 yıl geciktirdiler. Ben mi sorumluyum? Ayrıca köprü bakım işi benim değil. Sorumluluk bakanlığımızın. O da bizim bakanlığımız. Üstümüzden atıyor değiliz ama gerçek bu. KGM yapıyor. O da Ulaştırma Bakanlığı'mıza bağlı. Gayet güzel açıkladılar. Mecburi çalışma. 'Alternatif yol' diyorlar. Biz çok yol yaptık. Tüneller inşa ettik. Sadece ulaşıma 24.3 katrilyon yatırım yaptık. Metroya 10 katrilyon harcadık. İnsaf etsinler. Deniz ulaşımının rakamlarına baktım, vatandaş ilgi göstermiyor, sadece yüzde on kapasite ile çalışıyor.

'Herhalde başka başkan arayanlar var'

Topbaş, yaşananların tatsız olduğunu kabul ediyor. Ancak kendisine haksızlık yapıldığına inanıyor. Başkan olarak kendisini çok başarılı buluyor ve halka yakın siyaset izlediğini söylüyor. 'Niye Artvin'de? İstanbul'a neden dönmüyor?' soru ve eleştirilerine ise tepkili. Sözleri şöyle:

'O devirler geçti artık. İletişim çağındayız. Masada oturma dönemi bitti. Artvin'den her şeye hakimim. Saat başı bilgi alıyorum. Ekibim çalışıyor. Kurumsallaşmayı başardık. Bunun için tebrik edilmeliyim. 38 senedir siyasetin içindeyim. Halkla iç içeyim. Biraz önce Artvin'de dağda yürürken İstanbullu bir grupla karşılaştım. Aman ha başkanım, bizi bırakma, İstanbul'a büyük hizmetleriniz oldu, diyorlar. Medyaya bakıyorum herhalde başka başkan arayanlar var. Medya böyle yaparsa halkın güvenini kaybeder.'

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan Açıkladı: FSM'den Geçişler Ücretsiz Oluyor

Partisinin Kocaeli kongresinde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salı gününden itibar...

Haberin Tamamı İçin:

Köprülerden Geçişler Ücretsiz Olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, köprülerdeki bakım nedeniyle yaşanan trafik yoğunluğunun hafifletilmesi için, salı gününden itibaren FSM ve Boğaziçi geçişlerinin ücretsiz olacağını açıkladı. Ücretsiz geçişler, çalışmalar bitene kadar sürecek.

Başbakan Erdoğan, Ak Parti Kocaeli il kongresinde yaptığı konuşmada, Salı gününden itibaren köprü çalışması bitene kadar geçişlerin ücretsiz olacağını belirterek, "Buradan İstanbullulara bir haber vereyim. Bir müjde vereyim, o da şu, Salı günü itibariyle köprülerden geçişi ücretsiz yapıyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Köprü ücretleri kalkıyor

AK Parti Kocaeli İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da köprü lerin salı gününden itibaren yenileme çalışmaları bitene kadar ücretsiz olacağını açıkladı

Haberin Tamamı İçin:

Gökten taş düşse bizi sorumlu tutacaklar

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Haliç Köprüsü'ndeki bakım onarım çalışmaları nedeniyle İstanbul trafiği son günlerde durma noktasına geldi. Trafikte yaşanan sıkıntılar gözleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çevirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş NTV'de sorunlara yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

FSM Köprüsü'nde ücretsiz geçişler başlayacak sizce ne kadar rahatlayacak sorusuna Topbaş şöyle cevap verdi:

"BİZİ KENTİN SORUMLUSU OLARAK GÖRÜYORLAR"

Ücretsiz olduğu zaman teşvik eder ve daha çok yoğunlaşma olur diye bir yargı da var. Bizim KGS dediğimiz geçiş sistemlerinde 6 gişe çok ciddi etkiliyordu. Bununla ilgili bizim de talebimiz olmuştu ücretsiz olabilir mi diye. Sayın Başbakan'a İstanbullular adına teşekkür ediyorum. Günde bir trilyona yakın bir kayıp olacak. Ama yine de biz ne kadar önlem alırsak alalım kentte yaşayanlar bize yardımcı olmazsa başarılı olmamız mümkün değil.

Daha dikkatli kullanmak, toplu taşımayı tercih etmek, bireysel araçları bir kişi değil birlikte kullanmak lazım. 4 şeritten gelip huni ağzı gibi daralan yerden geçmek için bir yol. Bizim aldığımız yeni önlemler sayesinde burayı 6 şeride indirebilirsek bu yoğunlaşma olmaz. Bu sefer geriye doğru yığılma olur mu göreceğiz. Belli bir takım önlemler alındı. Bizi kentin sorumlusu olarak görüyorlar, gökten taş düşse bizi sorumlu tutacaklar. Ama ben bundan yüksünmüyorum başkasının görevidir demiyorum halkımızı şehrimizde rahat ettirme sorumluluğumuz var.

"İSTANBUL'U BİR DEVLET OLARAK GÖRMEK LAZIM"

Başkan çalışmaların yaz aylarında yapılmasıyla ilgili eleştirilere ise "Kışında yaptığımız zaman okullar var, yazın biraz daha kent yoğunluğu azalmış oluyor. Yaptığınız asfalt işiyse soğukta yapamazsınız bunu. Şimdi Ramazan başlangıcıyla bir takım dönüşler başlayacak yine zorluklar yaşanabilir" dedi. Kadir Topbaş sözlerine şöyle devam etti:

Tabii ki kent bilgilendirmesi çok önemli. Bizim televizyon, radyo kurmamız yasal olarak mümkün değil. Ciddi bir trafik bilgimiz var. Trafik komuta kontrol merkezimiz dünyada sayılı merkezlerden birisi haline geldi. Bir paket yayın tarzında tüm radyo televizyonlara bunu vermek istiyoruz isteyen alacak ve yayınlayacak. İstanbul’u bir devlet olarak görmek lazım. Farklı farklı birimler var koordineli olarak çalışmak lazım. Bu konuda özellikle valiliğimize, trafik il müdürlüğü ve il müdürümüz destek veriyorlar karayollarımız aynı şekilde koordineli çalışıyoruz. Benim gönlümden bir radyomuz olsun, devamlı anons eden kent bilgisi veren bir radyo geçer gönlümden.

"52 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK"

Üç boyutlu navigasyon çalışmamız var. Bu telefonlarla,tabletlerle görüleceği gibi araçlarla da görülebilecek. Navigasyon cihazları satanlar alacakları paketlerle İstanbul’a hizmet verecekler. Yatırım deyince İstanbul çok ciddi yatırım alması gereken bir şehir. Bugüne kadar 52 milyar lira yatırım yaptık 24.3 milyar yatırım ulaşımla ilgili. Bunun 10 milyarı metrolara harcandı ve devam ediyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

Köprülerden Ücretsiz Geçiş Başladı

Ücretsiz geçiş uygulaması, FSM Köprüsü'ndeki bakım ve onarım bitinceye kadar devam edecek.Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprüsündeki bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle yoğunlaşan trafiği rahatlatmak amacıyla yürürlüğe konulan FSM ve Boğaziçi köprülerinde ücretsiz geçiş uygulaması saat 00.00'dan itibaren başladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, saat 00.00'dan itibaren FSM ve Boğaziçi köprülerinde gişe geçişleri ücretsiz oldu.

Köprülerdeki ücretsiz geçiş uygulaması, FSM köprüsündeki bakım ve onarım çalışmaları bitene kadar devam edecek. Bakım ve onarım çalışmalarının tamamlandığı tarih, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilecek.Uygulama kapsamında, köprülerin her iki giriş ve çıkışına da ''Köprüler FSM Köprüsü'ndeki çalışmalar bitene kadar ücretsiz olacak'' şeklinde bilgilendirici yazılar asıldı.

Öte yandan geçişlerin bedava olmasına rağmen ilk dakikalarda FSM Köprüsü'nde yoğunluk devam etti.

Vatandaşlar, ücretsiz geçiş kararını isabetli bulurken, bazıları trafik yoğunluğunun uygulamaya rağmen devam etmesinden yakındı.

Haberin Tamamı İçin:

Köprülerden Ücretsiz Geçiş Başladı

Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprüsündeki bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle yoğunlaşan trafiği rahatlatmak amacıyla yürürlüğe konulan FSM ve Boğaziçi köprülerinde ücretsiz geçiş uygulaması saat 00.00'dan
itibaren başladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, saat 00.00'dan itibaren FSM ve Boğaziçi köprülerinde gişe geçişleri ücretsiz oldu.

Köprülerdeki ücretsiz geçiş uygulaması, FSM köprüsündeki bakım ve onarım çalışmaları bitene kadar devam edecek. Bakım ve onarım çalışmalarının
tamamlandığı tarih, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Köprülerde Ücretsiz Geçiş Komedisi

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nde trafik yığılmalarına son vermek için getirilen ücretsiz geçiş uygulaması komediye dönüştü

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nden trafik yığılmalarına son vermek için onarım bitene kadar sürecek ücretsiz geçiş, gece yarısı saatler 24.00'ü gösterdiğinde başladı. Köprü yoluna giren sürücüler, saatler 23.55'i gösterdiğinde ücretsiz geçişten yararlanmak için 10 kilometre hızla seyredince araç kuyruğu oluştu. Birçok sürücü de araçlarını yolun sağına çekerek saatin dolmasını bekledi. Ücretsiz geçiş yazısı OGS gişelerinin üzerine bir pankartla asıldı. Ayrıca görevliler de sürücüleri uyararak geçişin ücretsiz olduğunu bildirdi. Ücretsiz geçişten haberi olmayan bazı sürücüler, "Bu kamera şakası. Ben ceza yemem" diyerek KGS kartını makineye uyarı yazılarına rağmen sokmaya çalıştı. Saat 00.30'da birçok sürücünün OGS yerine KGS'ye geçmek için gişeler önünde manevra yapması şaşkınlıkla karşılandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN MÜJDELEMİŞTİ

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nden trafik yığılmalarına son vermek için onarım bitene kadar sürecek ücretsiz geçişler, geceyarısından itibaren başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki çalışma bitene kadar hem Boğaziçi hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden sürücülerin ücretsiz geçeceği müjdesi önceki gece saatler 24.00'ü gösterdiğinde uygulamaya başladı. Köprünün ortasından seyreden araçların tam karşısına gelecek noktaya OGS gişelerinin bulunduğu yere "17 Temmuz Salı günü saat 00.00'dan itibaren bakım çalışmaları süresince köprü geçişleri ücretsizdir" dövizi asıldı. Saatler 23.55 sıralarında köprü yoluna girmiş olan ve uygulamadan haberdar olan sürücüler 5 dakika erken geçip ücret vermek yerine zaman öldürmek için araçlarının hızını saatte 10 kilometreye düşürünce Boğaziçi Köprüsü üzerinde araç kuyrukları oluştu. Bazı sürücüler de gişeler önünde araçlarını yolun sağına çekerek saatlerin 24.00'ü göstermesini bekledi. Köprü Korumada görevli polis memuru araç sürücüleri bekleme yapmamaları konusunda uyardı.

SÜRÜCÜLER İNANAMADI

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBakanlar KuruluBaşbakanBinali YıldırımBoğaziçi KöprüsüFSM KöprüsüİDOİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKGSKadir TopbaşPolisRecep Tayyip ErdoğanTercihdepremfutbolkekkgstatil
Görüş Bildir