Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

KOP Eylem Planı Hazırlanıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kop Eylem Planı Hazırlanıyor

Kop Eylem Planı Hazırlanıyor

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, öncelikli hedeflerinin, tarımın altyapısını hazırlayacak, bölgeyi denizlere açacak, yenilenebilir enerji yatırım üssü haline getirecek ve bölgede sosyokültürel gelişmeyi sağlayacak KOP Eylem Planı'nı hazırlamak olduğunu söyledi.

Mehmet Babaoğlu, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği'nin kurulması, sulama sistemi projelerinin hayata geçirilmesi, bölgeye ilişkin veri toplama ve analiz çalışmaları başta olmak üzere 2012 yılı çalışmaları ile hedeflerini anlattı.

Kalkınma Bakanlığı'na bağlı KOP Kalkınma İdaresi'nin, 2011 Haziran'ında kurulduğunu ifade eden Babaoğlu, KOP'un Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde olmak üzere 4 ili kapsadığını belirtti.

Halen kurumun idari ve personel yapılanmasını tamamlama sürecinde olduğunu, bir yandan da asli görevi olan bölgesel kalkınmayla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Babaoğlu, ''Çalışma bölgemizde 3 milyon civarında nüfus var. Ancak bölgede yaşayan insanlar arasında, özellikle dağlık ve ovalık alanlarda yaşayanlar şeklinde önemli bir gelişmişlik, gelir seviyesi farkı var. En önemli hedeflerimiz, gelir durumu iyi olmayan bölgelerde gelir seviyesini yükseltmek, göçü durdurmak, hatta tersine göçü başlatmak'' dedi.

KOP bölgesindeki 4 ilde 100 bin hektar alana kurulması planlanan, güneş enerjisinden elektrik üretimi başta olmak üzere yenilenebilir enerji üretim üssü ile bölgeyi önce Akdeniz'e, sonra da Karadeniz'e bağlayıp, yük ve yolcu taşıyacak demiryolu projesine büyük önem verdiklerine işaret eden Babaoğlu, şunları kaydetti:

''KOP sınırları içinde yer alan ve sürekli göç veren Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde göç almaya başlarsa, işte o zaman tüm bu çalışmalarımızın olumlu ilk göstergesi olacaktır.''

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir