Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Madde

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Madde

Sahibi olduğu evde oturmak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek ise beraberinde düşünülmesi gereken birçok etkeni önünüze serer. İster ikinci el, ister yeni yapılmış, isterse de proje aşamasında olsun konut alırken bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Konutkredisi.com.tr’nin yayımladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2. Çeyrek raporuna göre Mayıs ayında yıllık %8’in altına düşen konut kredisi faizleri ile birlikte konut satışları da hızlandı. Ancak Haziran ayıyla birlikte tekrar artışa geçen konut kredisi faizleri ve sonbahar sezonunun yaklaşmasıyla konut fiyatlarında beklenen artış, bu dönemde ev almak isteyen tüketicilerin oldukça dikkatli olmalarını gerektiriyor. İşte ev alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler:

Kaynak: http://blog.konutkredisi.com.tr/konut-al...

1- Tapu durumu nedir?
Eğer, konutu kredi ile alacaksanız tapu durumunu mutlaka bilmeniz gerekir. Oturacağınız evin kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Evin tapusu bunlardan biri değilse, konut kredisi kullanmanız mümkün olmaz.

2- İnşaat kalitesini kontrol edin.
Alacağınız ev ikinci el ya da güvenilir bulmadığınız bir firma tarafından üstlenilmişse, bir uzmandan yardım almalısınız. İnşaat kalitesi ve binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı gibi konular mutlaka incelenmeli. Eğer evinizi kredi ile alıyorsanız, ekspertiz aşamasında evinizin gerçek değerini belirleyecek bağımsız eksperlerin hazırlayacağı rapor ile bu konuyu çözmüş olursunuz.

3- Oturacağınız evi alacaksınız, günlük hayatınızı dikkate alın.
Satın alma amacınız eğer o evde oturmaksa birçok farklı etkeni bir arada düşünmeniz gerekecektir. Sosyal yaşam beklentinizi belirlemeli, işyerine olan uzaklık ve ulaşım olanaklarını düşünmelisiniz. Bunların dışında yakınlarda bir okul olup olmadığı ya da diğer aile bireylerine olan mesafe gibi konular ilk planda gözden geçirilmeli.

4- Konut boş mu dolu mu?
Satın alınacak evde birileri yaşıyor mu, yaşıyorsa evi ne zaman boşaltacak, kiracı varsa kira sözleşmesi ne zaman sonlanıyor gibi soruların cevaplanabiliyor olması gerekiyor. Buna göre ev yatırım için alınacaksa kira getirisi değerlendirilebilir ya da yeni bir kiracı bulmaya karar verilebilir. Eğer yaşamak istenen ev alınıyorsa evdeki kiracının ne zaman evden çıkabileceği satın alma kararında önemli rol oynayabilir.

5- Yatırımın geri dönüşünü hesaplayın.
Ev alımı amacı ne olursa olsun bir yatırım olarak görülmeli ve geri dönüşü hesaplanmalıdır. Bunun için satış bedelinin yıllık kiraya bölünmesi ile evin kaç senede kendini amorti edeceği yaklaşık olarak bulunabilir. Bu hesaba göre alınması düşünülen evlerin yatırım değerleri karşılaştırılabilir.

6- Yatırım amaçlı satın alımlarda fırsatlar önemli
Yatırım amacıyla satın alınacak konutlarda, gelişen bölgeler daha ön plana çıkıyor. Bu nedenle, seçilecek evin özelliklerinin yanı sıra çevresinde yeni yapılacak projeleri araştırıp değerlendirmek oldukça önemli. Bunun yanı sıra kira getirisi yüksek, kendisini kısa sürede amorti eden konutlar da yatırımcısına kazandırıyor.

7- En Uygun Kredi için Bankaları Karşılaştırın
Kredi ile konut alırken piyasadaki tüm bankaların sunduğu en iyi oranları karşılaştırmalısınız. En uygun krediyi bulmak için sadece faiz oranına değil tüm masrafların hesaba katıldığı maliyet oranına göre karşılaştırma yapmalısınız.

8- Krediyle Ev Alma Sürecinizi Kolaylaştırın
Evinizi krediyle alacaksanız uzman konut kredisi danışmanları ile görüşmeniz hem en iyi koşulları bulmanızı hem de kredi sürecinizin en sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlıyor. Bu şekilde binlerce lira kar edebilir, en sahibi olma ihtimalinizi 4 kat artırabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

deprem
Görüş Bildir