Konteyner Gemisinin Karaya Oturmasıyla Geçici Olarak Kapatılan Süveyş Kanalı Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

19PAYLAŞIM

Küçük bir kaza gibi görünen olayın etkilerinin bu kadar olacağını düşünmezdim! 😱

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-middle-ea...

Mısır'ın Süveyş Kanalı, dört futbol sahası uzunluğundaki Evergreen isimli büyük bir konteyner gemisi tarafından karaya oturduğu için kapatıldı.

Kuvvetli rüzgar yüzünden rotasından sapan 400 metrelik geminin karaya oturması, dünyanın en işlek ticaret yollarından olan Süveyş Kanalı'nın geçici olarak kapatılmasına sebep oldu.

Mısır, karaya oturmuş gemi tekrar hareket edene kadar trafiğin bir kısmını yönlendirmek için kanalın eski yolunu yeniden açtı.

Kanaldaki tıkanmanın sonuçlarından bir tanesi de petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda yükselmesi oldu. Haftalar sürebileceği söylenen kurtarma operasyonunun ekonomide yaratacağı sonuçları sizler için araştırdık 👇

İlk olarak Süveyş Kanalı'nın Avrupa ve Asya arasındaki geçiş kapısı olduğunu önemini anlamamız açısından belirtmemiz gerekiyor.

Kanal, 2019 yılında yaklaşık 1.25 milyar ton kargoya denk gelen 19 binden fazla geminin transit geçişinden sorumluydu. Bu durumun ise dünya ticaretinin yaklaşık %13'ünü temsil ettiği tahmin ediliyor. Gönderim gecikmeleri; çevrimiçi sipariş ettiğiniz kıyafet ve ayakkabılardan spor ekipmanlarına, elektronik cihazlara, yiyeceklere ve enerji kaynaklarına kadar her şeyi etkileyerek fiyatları yükseltebilir.

Analistlerin yaptığı açıklamada da Süveyş Kanalı'nın küresel tedarik zincirini derinden etkileyeceği ve talepler göz önüne alındığında fiyatlandırmanın artıracağı söylendi.

Tanker krizinin tam etkisinin ne olacağını söylemek için henüz erken olsa da, gemilerin farklı rotalar çizmesi gerekeceği ve daha uzun yolculukların olacağı kesin. Alternatif olarak Afrika'nın güney ucundaki Ümit Burnunu kullanacak birçok geminin nakliyat süresi %30 oranında artacak. Tüm deniz petrolünün %5 ile %10'u Süveyş üzerinden taşınıyor, yani geminin takılı kaldığı her gün için günde 3 ila 5 milyon varil petrol sevkiyatını gecikiyor.

S&P Platts'ın haberine göre, petrol taşıyan çok sayıda tanker Basra Körfezi-Avrupa rotasında Kuzey Denizi petrolünü almak için bekletiliyor.

Sıvılaştırılmış doğal gazının da yaklaşık %8'i için bir geçiş noktası olan kanalın kapalı olması ilk olarak Avrupa pazarını etkileyebilir. Houston merkezli enerji yatırım şirketi Henrietta Resources'ın başkanı Peter Sutherland, konuyla ilgili fiyat etkilerinin kısa süreceğini açıkladı.

JPMorgan şirketine göre, Asya yolcu gemilerinin altını çizerek, daha uzun yolculuklar ve artan sıkışıklık nedeniyle daha yüksek bunker maliyetlerine rağmen, daha yüksek spot navlun oranları bekleniyor.

Birkaç günlük gecikme, aynı zamanda nakliye şirketlerinin kayıp zamanı telafi etmesi için hizmetlerini hızlandırmasıyla ek yakıt maliyeti gerektirebilir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Haftalar Sürebilir: Süveyş Kanalı'nda Karaya Oturan Gemiyi Kurtarma Operasyonu Nasıl Yapılıyor? - onedio.com
Haftalar Sürebilir: Süveyş Kanalı'nda Karaya Oturan Gemiyi Kurtarma Operasyonu Nasıl Yapılıyor? - onedio.com
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Süveyş Kanalı'ndaki Gemiyi Türkiye Kurtarabilir - onedio.com
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Süveyş Kanalı'ndaki Gemiyi Türkiye Kurtarabilir - onedio.com
Süveyş Kanalı'nı Tıkayan Geminin Görüntüleri Sosyal Medyada Viral Oldu - onedio.com
Süveyş Kanalı'nı Tıkayan Geminin Görüntüleri Sosyal Medyada Viral Oldu - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cengizkhan

Şu olay bile kanal İstanbul pardon Katar İstanbul saçmalığının neden yapılmaması gerektiğinin göstergesi. Ayrıca bu kanal Asya Avrupa gibi devasa bir ticaret hattı olmasına rağmen yılda 19 bin gemi geçmiş. Şimdi bizim islamcılar Katar İstanbul saçmlığı için yıllık 20 bin geçiş garantisi gibi uçuk bir rakamla hazineyi daha da boşaltırlar. Zaten Katar İstanbul saçmalığının asıl amacı gemi ticareti değil hem Katarlı köpeklere verilen sözler hem de hazineden daha çok cukkalamak.

Gizli Kullanıcı

şimdi bizim çakal iktidar fırsat bu fırsat deyip ota boka zam yapar. suçu da bu gemiye atarlar.

cengizhan-cebe

Amk şu kanalı zamanında bizimkiler açabilseydi işler şimdi çok farklı olabilirdi 🤦‍♂️

brazian

Çin ve asya ülkelerinden alış veriş yapan ülkeler kötü etkilenecek. Misal amerika ve rusyanın umrunda bile değil süveyş kanali. Ama biz ve avrupa için özellikle sanayi tedariklerinde gecikmeler ve zamlar olacak. Devletlerin burada bu rotayı kullananlardan aldığı gümrük vergisi gibi şeylerden yapacağı indirimler ile kriz çözülmese bile hafifletilebilinir.

muhammet-erdogan8

Koskoca kanal kapanmış etkileri tabiki büyük olacak.

Görüş Bildir