Komutanın İkna Edip Mağaradan Çıkardığı PKK'lılara Müebbet

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Komutanın İkna Edip Mağaradan Çıkardığı PKK'lılara Müebbet

Komutanın İkna Edip Mağaradan Çıkardığı PKK'lılara Müebbet

Şırnak'ın Cudi dağında iki yıl önce düzenlenen bir operasyon sırasında, bulundukları mağarada operasyonu yöneten komutanın 7 saat süren çabası sonucu teslim olan 1'i İran uyruklu 2 PKK'lı, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına mahkum oldu.

Cudi Dağı Tuşimiya Deresi mevkisinde, güvenlik güçleri tarafından 18-23 Aralık 2011 tarihleri arasında yapılan operasyonda, bulundukları 7 katlı mağarada bazı arkadaşları çatışmada öldürülen ve operasyonu yöneten komutanın 7 saat süren ikna çabaları sonucu teslim olan N.D. ve P.R adlı PKK'lılar, yargılandıkları Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırıldılar.

MİMARLIK OKURKEN ÖRGÜTE KATILMIŞ

Yaklaşık bir ay önce görülen duruşmada söz alan N.D. İstanbul'da mimarlık fakültesinde okurken, arkadaş çevresinin yönlendirilmesiyle örgüte katıldığını belirterek şöyle dedi:

"Birkaç kez PKK'dan kaçma girişimlerim oldu. Korkudan kaçamadım. Askerin son operasyonu benim için fırsat oldu ve teslim oldum. Örgütün arşiv işleriyle ilgilendiğim için aktif görevlerde bulunmadım. Hiçbir eyleme katılmadım. Bilgisayar ortamında belgeleri, arşivleri düzenliyordum. Teslim olduktan sonra bir komutanla yaptığımız konuşma basında yer aldı. Beni aileme, anneme götüreceğini söyledi. Ben pişmanım. Tahliyemi istiyorum."

'AVRUPA'YA GÖTÜRECEKLERDİ, KENDİMİ ŞIRNAK DAĞLARINDA BULDUM'

İran uyruklu P.R. ise, örgütün kendisini Avrupa'ya götüreceği yönünde söz verdiğini ancak kendisini bir anda Şırnak dağlarında bulduğunu söyledi. P.R. kendini şöyle savundu:

"Ben teslim olmadan önce çıkan çatışmada 2 örgüt mensubu kaldığımız mağaraya kaçtı. Asker mağaranın etrafını sardı ve 'teslim olun' çağrısında bulundu. İki gün boyunca bizim teslim olmamızı bekledi. Botan bölgesinin komutan yardımcısı teslim olmamıza izin vermiyordu. Mağaraya çok gaz bombası atılınca çatışma çıktı. Diğer örgüt mensupları kaçtı, biz de teslim olduk."

Mahkeme 2 PKK'lı sanığa, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırİranİstanbulŞırnak
Görüş Bildir