Komutan Yemini Değişiyor

 > -

Komutan Yemini Değişiyor | Radikal

Komutan Yemini Değişiyor | Radikal

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, başta TSK İç Hizmetler Kanunu’nun 35. maddesi olmak üzere darbelere gerekçe gösterilen mevzuat değişikliğine ilişkin çalışmanın sürdüğünü vurgularken, 35. maddenin kaldırılmayıp değiştirileceğini söyledi. Bu çerçevede asker yemininin de değişeceğini açıklayan Bozdağ, “Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor” dedi.

Viyana’da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ’ın mesajları şöyle:

Asker yemİnİ de değİşİyor

(Darbelere gerekçe gösterilen TSK İç Hizmetler Kanunu 35. Maddesi) 35. maddenin kaldırılması söz konusu değil. Demokrasi dışı yaklaşımlara bahane gösterilen kısımlarının çıkarılması, değiştirilmesi gündemde. Bir maddeden ibaret değil, 5-6 maddede var... Yemin dahil başka maddelerin içinde de var. Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor, onlar da değişecek.

2014’te sİstem değİşecek

MHP , CHP başkanlık sistemine karşı olduklarını deklare ediyor. BDP ’nin önerisini de biz doğru görmüyoruz. Başkanlık sisteminin bu çoğunlukla parlamentodan geçme ihtimali yok. Cumhurbaşkanı adayının taahütte bulunarak propaganda yapacak olması bile Türkiye’de sistem değişikliği gerektiriyor. Seçildi, Cumhurbaşkanı makamına oturdu, ne olacak şimdi? Meydanlarda söylediklerinin takipçisi olacak. Dolayısıyla da 2014’te bir sistem değişikliği olacak. Halk seçince yetkiler Cumhurbaşkanı’nı daha güçlü bir konuma getiriyor. Halkın asgari yüzde 50’sinin seçtiği bir Cumhurbaşkanı’ndan söz ediyoruz. İkinci defa seçilebilme hadisesi de bunu zorlayacak. Bu ihtimal Cumhurbaşkanı’nın temsiliyeti aktif çalışmalarla donatmasını gerektirecek. Türkiye sistem değişikliğini yapmalı.Yeni bir yapı ile yoluna devam etmeli. Yeni elbise lazım. Başbakanımıza yeni bir statü kazandırma çabası değil. Türkiye’nin ihtiyacı olduğu için bunu istiyoruz.Sistem revize edilmezse yapısal bir değişikliğe gidileceğini sanmam. Fiili bir değişim yaşanır.

Paranteze alalım

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında parantez içine alınan çok görüş var. Bunlar çalışmaları kilitledi mi? CHP’nin MHP’nin parantez içine alınan görüşleri çalışmaları tıkamıyor da AK Parti’nin görüşleri mi tıkıyor. Biz diyoruz ki görüşelim konuşalım, bunu da parantez içine alalım. Daha sonra hepsinde uzlaşma sağlanır bunda sağlanmazsa vazgeçeriz. Şimdi vazgeçin derlerse herkesin parantez içindeki görüşlerini çekmesi lazım. Bu komisyonun başarısız olma halini bir yere ciro etme gayreti olarak görüyoruz. Süreci kilitleyen taraf olmayız. Her konuda uzlaşıldı, başkanlık sistemi kaldı. AK Parti yeni anayasa çıksın diye ondan vazgeçer. Yarın bu süreçleri inceleyenlerin bizim samimi görüşlerimizi görmeli.

Cemevlerİ İçİn anayasa şart

Alevi kardeşlerimiz isim vermiş, o da cemevi. Kendi anlayışlarına göre kullanacaklardır. Bunu başkalarının tayin etmesi kabul edilemez. Herkes kendi anlayışı, inanışı çerçevesinde bunu yapacaktır. Benim söylediğim şu: Bugün devrim kanunlarıyla tekkeler, zaviyeler, dedelik, babalık, çelebilik makamları yasak. Hatta bey, hanım, ağa, paşa demek de yasak. Ama uygulamada bu mekânlar, bu sıfatlar yok mu, var. Fakat biz anayasanın 177. maddesiyle korunan devrim kanunlarını yok sayarak cemevleri için düzenleme yapamayız. Yoksa biz cemevlerine karşı değiliz, en çok cemevi bizim dönemimizde yapıldı. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi konusunda farklı düşünüyorum. Bunlar caminin tamamlayıcı yerleri. Namaz dışında başka ibadetler yapmak istediklerinde bu ihtiyaçların karşılandığı alanlar oluşturulmuş ve bu ayinler, törenler bu yerlerde yapılmış. Caminin alternatifi değil. Camide yapılamayanı yaptıkları yer.

Uludere’de yargı sürecİ uzadı

Kimse böyle bir olayın cereyan etmesini istemezdi. Keşke olmasaydı, burada bir kasıt aramak yanlış. Terörle mücadelede böylesi istenmedik olaylar olabiliyor. Geçmişte de bunun başkaca örnekleri de var. Hiç kimse o dönemlerde bu hadiseler olunca hükümetleri suçlayıcı yaklaşıma girmedi. Olayın üstü örtülmedi, örtmeyeceğiz. Şu anda 4 koldan soruşturma sürüyor. Adli, idari ve askeri yargı soruşturuyor, TBMM özel bir komisyon kurarak araştırdı. Sonuçları beklemek gerekiyor. CHP ve BDP konuyu istismar ediyor. Sürecin uzaması da bu istismara sebebiyet veriyor, doğru. Ama yargıya müdahale etmemiz söz konusu olamaz ki...

Yasalarla engellemek zor

Türkiye’de bizden önce jandarma, polis, mahkeme ayrı dinleme yapıyordu. Kimin kimi nerede dinlediği belli değildi. Türkiye’nin her tarafındaki dinlemelerin envanteri de olmayınca yasal düzenleme yaptık. Tüm kurumlar dinleme iznini mahkemeden almak ve bunu TİB’e bildirmek zorunda. TİB’in onayından geçmeyen hiçbir dinleme kararı yasal olarak yerine getirilemez. Artık devletin hiçbir

kurumu yasadışı dinleme yapamaz. Ancak teknoloji yasadışı ortam dinlemeyi kolaylaştırıyor. Eskiden sadece istihbarat kurumlarının ulaşabileceği cihazları artık çok ucuz fiyatlarla herkes alabilir durumda. Bunu yasalarla engellemek mümkün değil. Ama cezaları artttırdık ve daha sıkı takip ediyoruz.

İşte değişecek ant metni

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ‘değişeceği’ mesajını verdiği askeri yemin TSK İç Hizmet Kanunu’nun 37. maddesinde düzenleniyor.

“Silahlı Silahlı Kuvvetlere katılan her asker ant içer” denilen maddade ant metni de şöyle yer alıyor:

Haberin Tamamı İçin:

Devrim kanunları tartışılsın | Hürriyet

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, cumhurbaşkanını halkın seçeceği 2014’ten itibaren, Türkiye’nin fiilen yarı başkanlığa geçmiş olacağını belirterek, “Yeni bir düzenleme olmadan cumhurbaşkanı halk tarafından seçilirse sorunlar çıkacak. Türkiye bu elbiseyle yürüyemiyor” dedi.

Viyana’da gazetecilerin güncel sorularını yanıtlayan ve “Devrim kanunlarını da tartışalım” diyen Bozdağ, şunları söyledi:

FİİLİ YARI BAŞKANLIK

“Türkiye’de ilk kez cumhurbaşkanını doğrudan millet seçecek. Bu da fiili yarı başkanlık demek. Çünkü cumhurbaşkanı adayı vaatlerde bulunacak, sözler verecek, neler yapacağını anlatacak. ‘Her perşembe Başbakan’la, Genelkurmay Başkanı’yla görüşeceğim, ayda bir gelip sizi ziyaret edeceğim’ demeyecek herhalde. Başbakan’ın atadığı bakanı onaylamayabilir, kendisi ‘Şu kişi bakan olsun’ diyebilir. Bugünkü yetkilerle cumhurbaşkanı seçtiğimizde, bildiğimiz yarı başkanlıktan daha güçlü bir yarı başkanlık sistemi getirmiş olacağız. Daha önce hatırlayın, (Ahmet Necdet) Sezer yetkilerini aşıp bakanların belirlenmesine müdahale ediyordu. Demirel, Erbakan’a, Çiller’e müdahale ediyordu. Şimdi yeni bir düzenleme olmadan cumhurbaşkanı halk tarafından seçilirse de sorunlar çıkacak.

Türkiye bu elbiseyle yürüyemiyor, bu açık. Türkiye’nin geleceği koalisyonlara, zayıf iktidarlara kalmasın. Ak Parti sonsuza dek sürecek değil. Yönetimde istikrarın olduğu bir yapıyla Türkiye yoluna devam etsin. Öyle bir yapıya geçelim ki sistem istikrar ve iktidar doğursun. Güçlü iktidarlar büyük krizlerden sonraya kalmasın. Gayrimeşru yollarla milletvekillerinin, parti liderlerinin ayartılmadığı, bir milletvekilinin istifa tehdidinin bile hükümetleri yıkmadığı bir sistem. Bizim istediğimiz kuvvetler ayrılığının kalkması değil, tam tersi daha da güçlenmesi ve özellikle bağımsızlaşması.

DESTEK YÜZDE 30’U AŞTI

Yeni anayasanın tüm parantezleri yeniden ele alınır, uzlaşma sağlanır ve sadece başkanlık önerisi kalırsa onu da çekeriz, kimse endişe etmesin. ‘AK Parti başkanlıkta diretti, komisyon kilitlendi’ denilemez. Biz niye kilitleyelim? Tartışmalar arttıkça kamuoyunda da bilinçlenme artıyor, destek de artıyor. Son veriler, başkanlık sistemine desteğin yüzde 30’ları aştığını gösteriyor.

YEMİNDE AYIKLAMA

TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35’inci maddesinin değiştirilmesi gündemde. Demokrasi dışı yaklaşımlara bahane gösterilen kısımlarının çıkarılması... Bir maddeden ibaret değil, 5-6 maddede var. Yemin dahil başka maddelerin içinde de var. Aynı ifadeler görev devir teslim yeminlerinde de var, onlar da değişecek.

Haberin Tamamı İçin:

Komutan Yemini Değişiyor | Haberdesin

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ , başta TSK İç Hizmetler Kanunu'nun 35. maddesi olmak üzere darbelere gerekçe gösterilen mevzuat değişikliğine ilişkin çalışmanın sürdüğünü vurgularken, 35. maddenin değiştirileceğini söyledi.

35. maddenin kaldırılması söz konusu değil. Demokrasi dışı yaklaşımlara bahane gösterilen kısımlarının çıkarılması, değiştirilmesi gündemde" diyen Bozdağ, "Bir maddeden ibaret değil, 5-6 maddede var. Yemin dahil başka maddelerin içinde de var. Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor, onlar da değişecek" açıklamasını yaptı.

Bozdağ'ın değişeceği mesajını verdiği askeri yemin, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 37. maddesinde düzenleniyor. "Silahlı Kuvvetlere katılan her asker ant içer" denilen maddede ant metni de şöyle yer alıyor:

"Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyleyeceğime namusum üzerine ant içerim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiGenelkurmay BaşkanıMilliyetçi Hareket PartisiPolisTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir