Komutan Fütursuzca Adam Öldürdü

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Komutan Fütursuzca Adam Öldürdü

Komutan Fütursuzca Adam Öldürdü

Derik Jandarma Komutanı'yken adı işkence, tecavüz ve faili meçhule karışan Tuğgeneral Musa Çitil hakkında 'fütursuzca cinayetten' dava açıldı.

Mardin’in Derik ilçesi’nde görevliyken hakkında tecavüz , işkence ve faili meçhul cinayet suçlamaları yöneltilen ancak her seferinde beraat eden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil hakkında dava açıldı. 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin sürdürdüğü soruşturmayı tamamlayan Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, o dönemde Derik İlçe Jandarma Komutanı olan Musa Çitil’e ağır suçlamalar yöneltti. İddianamede Çitil’in görev yaptığı dönemde ‘fütursuzca davrandığı, terörist-sivil vatandaş ayrımı yapmadığı, vatandaşı potansiyel terörist olarak gördüğü’ belirtilerek, “Şüphe olsun olmasın sivil vatandaşları çeşitli şekillerde ve tamamen keyfi bir şekilde öldürdüğü anlaşılmıştır” denildi. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi , iddianameyi kabul etti ve davayı açtı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı 1992 ve 1994 yılları arasında öldürülen 13 vatandaşla ilgili sürdürdüğü soruşturmayı tamamladı. Soruşturma sonucunda hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede çarpıcı değerlendirmelere yer verildi. İddianamede, söz konusu dönemde Derik İlçe Jandarma Komutanlığı’nı yürüten, şu andaki Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Çitil şüpheli olarak yer aldı. İddianamede müşteki ve tanık beyanlarına dayanılarak 13 vatandaşın ölümünde Çitil bizzat sorumlu tutuldu.

İddianamede şüpheli Musa Çitil’in Derik İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı dönem de gerçekleşen ölümlü olayların ve bazı vatandaşların kaybolması ve bir süre sonra ölü halde bulunmaları ile ilgili soruşturma yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“Toplanan delillerle şüphelinin gerek bizzat, gerek verdiği talimatlarla adı geçen maktullerin ölümüne sebep olduğu, bu şekilde çok sayıda ölen şahıs olduğunun tespit edildiği, bir çok insanın da haksız yere gözaltına alınarak işkencelere maruz bırakıldığı, bu yönde sistemli ve düzenli bir hareket tarzının olduğu, aradan geçen süreye rağmen alınan tanık ve müşteki beyanların da birbirini doğrulamaktadır.”

‘Ayrım yapmadı’

İddianamenin netice bölümünde ise şüphelinin Derik İlçe Komutanı olarak göre yaptığı dönemde sahasında ikamet eden sivil vatandaşla, terörist unsurlar arasında herhangi bir ayrımı yapmadığı belirtilerek “Vatandaşı potansiyel terörist olarak gördüğü, bunların dışında teröristlere yardım veya yataklık iddiası olan durumlarda ise kolluk olarak şüphelileri tespit ve Adli Makamların talimatlarına binaen delilleri toplaması gerekirken şüphe olsun olmasın sivil vatandaşları çeşitli şekillerde ve tamamen keyfi bir şekilde öldürdüğü, bu konuda son derece fütursuz davrandığı, şahitlerin kalmasından çekinmediği, bunun ötesinde İlçe Jandarma Karakolu’nda bulunan nezarethanede çok sayıda şahsa işkence yaptığı ve uzun süre soğukta aç ve susuz olarak beklettiği tespit edilmiştir” denildi.

İddianamede zaman aşımı süresine az bir zaman kala cinayet iddialarının ileri sürüldüğü de anlatılarak, şöyle devam edildi: “Şüphelinin çok sayıda insanı bombalama dahil çeşitli şekillerde öldürdüğü, ölenleri ise adli tahkikate terörist unsurlar olarak sunduğu ve bu yönde tutanaklar tuttuğu, bu eylemlerinin ne askeri, ne adli ne de mülki görevleri kapsamında olduğu, görevinin nüfuzunu suiistimal ederek ve dönemin şartlarını kendine perde yaparak görevinin dışında eylemlerle insanları öldürdüğü ve işkence yaptığı, baskısını Derik İlçesinde ikamet eden vatandaşa yoğun bir şekilde hissettirdiğinin anlaşıldığı, bütün bunların şüphelinin yukarıda belirtilen tarihlerde görev sınırları dışında birden çok şahsı kasten öldürdüğünü gösterdiği, toplanan delillerin şüphelinin atılı eylemleri işlediği hususunda dava açmaya yeter derecede ciddi şüphe oluşturduğu anlaşılmaktadır.”

Gelmezse yakalanacak

Mahkeme, 11 Ekim 2012 tarihine duruşma günü verdi. Mahkeme tensip tutunağına şüphelinin duruşmalara katılmaması halinde hakkında yakalama kararı çıkartılacağını belirtti. Mahkeme ayrıca İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na müzekkere yazarak, Çitil’in görev yaptığı ve izinli olduğu tarihlerin bildirilmesini istedi.

Musa Çitil: Yasadışı bir iş yapmadım

İddianamede talimat yoluyla şüpheli Musa Çitil’in savunmasının alındığı da belirtildi. Çitil’in savunmasında “hakkındaki iddiaların 18-20 sene öncesine dayandığını belirttiği” ifade edilen iddianamede şöyle denildi: “İddialarla ilgili olarak ise olayların 18-20 sene öncesine dayanması nedeniyle savunmasına gerekçe teşkil edebilecek tüm delilleri bulabilmiş olmadığı, savunmasının acilen alınması istendiğinden konuyu etraflıca araştıramadığını, bazı iddialara konu olayları hatırlayamadığını, ancak görevi süresince hiçbir şekilde yasa dışı bir iş yapmadığını, astlarına da yasa dışı bir talimat vermediğini, bölgede görev yaptığı süre zarfında idari ve adli amirlerimizin talimatı dışında bilgisi haricinde herhangi bir uygulamaya da gitmediğini beyan etmiştir.”

AİHM, Türkiye ’ye işkenceden ceza verdi

Aynı dönemde Çitil hakkında bir de işkence davası açıldı. Özgür Gündem gazetesinde muhabirlik yapan Salih Tekin, 1993 Şubatı’nda ailesini ziyaret için gittiği Derik Derinsu Köyü Yassitepe mezrasında babası ve 3 kardeşiyle birlikte gözaltına alındı. Dört gün köy karakolunda tutulan ve çırılçıplak bir halde soğukta bekletilen Tekin daha sonra Derik İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldü. Burada da bir gün tutulan ve elektrik verme, kaba dayak, askıya alınma, tazyikli soğuk suya tutulma gibi ağır işkencelerden geçirilen Tekin, daha sonra gözleri bağlı halde bir odaya alındı. “Halkı isyana teşvik ettiği” suçlamasıyla, karakolun bitişiğinde bulunan hükümet konağındaki Derik Cumhuriyet Savcılığı’na çıkarılan Tekin burada savcıya işkence gördüğünü söyledi. Tekin’e hastaneden işkence gördüğüne ilişkin rapor verildi. Tekin beraat etti; işkence iddiaları ise iç hukuka takıldı. Tekin AİHM’ye başvurdu. Türkiye 25 bin sterlin ceza ödemeye mahkûm edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraMardinTecavüzgündem
Görüş Bildir