Askerden de Kürtçe Açılımı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Komutan: Çawanî Başî

Komutan: Çawanî Başî

Asker dün Hakkâri'de Kürtçe açılımı yaptı. Alay komutanı Yüksekova'da ziyaret ettiği kanaat önderi Katırcı'yı "Çawanî başî" diye selamladı.

HAKKARİ- Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3. Piyade Tümeni 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan ve beraberindeki heyet, Dağlıca Köyü’nde ikamet eden kanaat önderi 81 yaşındaki Latifan Katırcı‘yı ziyaret etti. Komutanlar Katırcı’yı ziyaret etmeden önce köy çocuklarıyla muhabbet etti ve çikolata ikram etti. Komutan Doğan içeri girerken ayakkabılarını çıkardı ve kendisini içeri davet eden Katırcı’ya Kürtçe “Çawani başi” yani “Nasılsın, iyi misin?” diyerek selam verdi.

Sana kurban olayım

Bunun üzerine Katırcı, komutana sarılarak “Ben sana kurban olayım” dedi. Komutan da aynı karşılığı verdi. Karşılıklı hal hatır sorduktan sonra Katırcı, komutana şunları söyledi: “Akşam ve sabah namazlarında ordu için, millet için dua ediyorum. Bakıyorum ordu ne ordusu, Müslüman. Biz Mecusi değiliz, biz Hıristiyan değiliz. Yaşım 81’e girdi, bu bayrağın altında yaşıyorum. Babam, atalarımız, bu bayrağın altında yaşıyordu. Eskiden Dağlıca’nın adı Oremar’dı, 350 hane vardı. Kimi ABD ’ye, kimi Fransa’ya, kimi Almanya ’ya, kimi Yunanistan’a, kimi Irak’a gitti. Şimdi 41 hane kalmışız. Devlete yardım edenler burda kalmış. Sonra, biz PKK diyoruz, onlar başka diyor; gün yok ki bizi sıkıştırmasınlar, bizi devamlı sıkıştırıyorlar, devamlı bize Oremar´ı bırakın diyorlar. Bu devlete yan bakana, benim canım dahi olsa, Allah cennet yüzü göstermesin.”

Haberin Tamamı İçin:

Komutan, İmamı Kürtçe Selamladı Elini Öptü

Bir zamanlar Güneydoğu'da zorla köy boşaltan askerden el öpen askere gelindi. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3. Piyade Tümeni 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan ve beraberindeki heyet, Dağlıca Köyü’nde ikamet eden kanaat önderi 81 yaşındaki Latifan Katırcı‘yı ziyaret etti. Komutanlar Katırcı’yı ziyaret etmeden önce köy çocuklarıyla muhabbet etti ve çikolata ikram etti. Komutan Doğan içeri girerken ayakkabılarını çıkardı ve kendisini içeri davet eden Katırcı’ya Kürtçe “Çawani başi” yani “Nasılsın, iyi misin?” diyerek selam verdi.

Hakkari ´nin Yüksekova ilçesi 3. Piyade Tümeni 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan ve beraberindeki heyet, Dağlıca köyünde ikamet eden kanaat önderi Latifan Katırcı 'yı ziyaret etti.

81 yaşında olan Latifan Katırcı, daha önce Dağlıca'da 30 yıl imamlık yapmış. Köyün en büyüğü, bölgede kanaat önderi ve sözüne saygı gösterilen bir insan olan Latifan Katırcı'yı ziyarete giden komutanlar, önce köy çocukları ile muhabbet ediyor ve beraberlerinde getirdikleri çikolataları ikram ediyor. Daha sonra Latifan Katırcı'nın kapısını çalıyor. Misafirlerini kapıda karşılayan Katırcı, Kürtçe selam veren komutanı "Ben sana kurban olayım" deyip bağrına basıyor.

Hal hatır sorulduktan sonra anlatmaya başlayan Latifan Katırcı, şunları söylüyor:

"Ben akşam ve sabah namazlarında devamlı ordu için, millet için dua ediyorum Allah´a. Çünkü neden, biz Müslümanız. Bakıyorum ordu ne ordusu, Müslüman. Biz Mecusi değiliz, biz Hristiyan değiliz. Yaşım 81´e girdi, ben bu bayrağın altında yaşıyorum. Babam, atalarımız, bu bayrağın altında yaşıyorlardı. Eskiden Dağlıca'nın adı Oremar'dı, 350 hane vardı bir zamanlar.

Kimi ABD'ye, kimi Fransa'ya, kimi Almanya'ya, kimi Yunanistan'a, kimi Irak'a gitti. 350 haneden şimdi 41 hane kalmışız. Devlete yardım edenler burda kalmış. Sonra, biz PKK diyoruz, onlar başka diyor; gün yok ki bizi sıkıştırmasınlar, bizi devamlı sıkıştırıyorlar, devamlı bize Oremar´ı bırakın diyorlar. Bu devlete yan bakana, benim canım dahi olsa, Allah cennet yüzü göstermesin."

Geçmişte, gerek asker içinde gerekse sivil içinde yanlış yapanlar olduğunu, ancak bunu bütün topluma mal etmemek gerektiğini ifade eden Katırcı, zamanla bazı şeylerin olumlu yönde değiştiğini dile getiriyor.

Elektrik kesintisinden de dert yanan Katırcı, "Burada bir gün cereyan var, 5 gün yok, 10 gün var 30 gün yok. Kaç günden beri mahrumiyet yere düşmüşüz." diyerek, sıkıntılarını aktardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriÇikolataFransaHakkariIrakYunanistan
Görüş Bildir