Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Komşudan şaşırtan teklif!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Komşudan Şaşırtan Teklif!

Komşudan Şaşırtan Teklif!

Yunanistan’da bundan 2 yıl önceki Turizm Bakanı Pavlos Geroulanos’un ülkesine turist çekerken “Türkiye’yi unutun, bize gelin” mesajı, kriz döneminde “Birlikte paket yapalım”a döndü.

Milliyet gazetesinde Şükrü Andaç'ın köşesine taşıdığı yazı şöyle

Komşu bu yolla bir yıl öncesine göre yüzde 30’a yakın düşüş gösteren turist sayısını yukarı taşıyarak devletin kasasına nakit girişini sağlamayı planlıyor. Ortak paketle Ortadoğu, Çin ve Hindistan’dan turistlerin Türkiye kanalıyla Atina ve Yunan adalarına çekilmesi öngörülüyor. Hedefte 1 milyon zengin turist var. Bu iş için iki ülke bakanı yakında bir araya geliyor. Türkiye’nin kozu ise Komşu’ya ‘vizesiz’ geçiş hakkı...

Krizde maaşları düşüren, harcamaları kısan, art arda tasarruf tedbirlerine imza atan, diğer taraftan da IMF ve Avrupa Birliği ile ‘borç’ için masaya oturan Yunanistan, Türkiye’nin 10 yıl önce krizin dibinden yukarı doğru çıkışının detaylarını öğrenmek adına verdiği özel davette Türkiye ile önümüzdeki dönemde birlikte iş yapabilme kültürünü geliştirmeyi hedeflediğini açıkça ortaya koydu. Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Constantine Michalos’ın daveti, ülkenin ekonomi ve turizm bakanlarının görüşmeleriyle geçen Atina turunda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Yunan iş dünyasına krizden çıkış hikayesini yaptığı bir saatlik konuşmayla anlattı. Görüşmelerde Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, Türkiye ile ortak paket hazırlığında olduklarının mesajını verdi.

Bu konuda adım atmak üzere yakında Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bir araya geleceklerinin bilgisini veren Kefalogianni, “İki ülke birlikte farklı projeler yapabilir. Biz İstanbul’u kullanarak Yunanistan’ı pazarlayabiliriz. İki ülkenin turizm bakanları olarak görüşeceğiz. Ortadoğu, Hindistan ve Çin pazarlarına Türkiye ve Yunanistan ortak destinasyonlar oluşturarak açılabiliriz. Bu yolla 1 milyon zengin turisti birlikte iki ülkeye çekebiliriz” diye konuştu.

AB’ye Schengen vizesi mesajı gidiyor

Kriz döneminde geçici olarak yaptıkları yeşil pasaporta vizeyi kaldırmak ve Yunan adalarına (Midilli, Sakız, Sisam, Rodos ve Kos) vizesiz geçiş uygulamalarının iki ülke arasındaki turizmi adeta patlattığını ifade eden Kefalogianni, “Ekim ayında bu vize sürecinde yaşadıklarımızı Brüksel’e rapor halinde sunacağız ki Türkiye’ye serbest dolaşımla ilgili yol açılabilsin. AB tarafıyla uygulamaların devamı için de görüşeceğiz” dedi.

Ekonomi Bakanı Kostis Hatzidakis ise, “Türkiye ile ticaretimiz son iki yılda yüzde 60 yükseldi. Bunu çok olumlu buluyoruz. Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Bu krizi aşmak için kararlılığın önemli olduğunu, reformlara açık olmak gerektiğini ve iş dünyası ile birlikte hareket etmek gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu’nun ağırlayan Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Constantine Michalos, krizi atlatmak adına başta özelleştirmeler olmak üzere hükümetin oldukça yavaş adımlar attığını belirtti. Michalos, “Sadece ticaret değil karşılıklı yatırım da yapmalıyız” diye konuştu.

"Biz bu işi başardık siz de atlatırsınız"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Yunan iş dünyasına seslendiği konuşmasında, “IMF’den kurtulmak için önce istikrarı yakalayın. Bunun için de ‘ben mi yoksa biz mi’ sorusunu yanıtlamak lazım. ‘Ben mi, ülkem mi’ diye sorun. Biz krizde sorduk ve ‘ülkem olmadan ben olmam’ çıktı. Ekonomi programlarının başarılı olması için hepinizin destek olması lazım. Biz işçi ve işvereni, tarım kesimini, esnafı yani menfaatleri çatışanları bir araya getirdik. Güven sağlandı ve istikrar geldi. Ayrıca Yunanistan’da da devletin ekonomiden çekilmesi lazım. Devletin sahada olduğu bir maçı öze sektör asla kazanamaz o yüzden de yatırım yapmaz. Bunun ne anlama geldiğini Türkiye’de gösterdik. Türkiye’de artık yatırımın büyüğünü özel sektör yapıyor. Biz Yunanistan’la birlikte iş yapmaya hazırız” dedi.

Hisarcıklıoğlu, bakanlarla yaptığı görüşmede önerilerde bulunarak, bunları şu sözlerle aktardı: “Adalardaki düzenlemeyle file ticareti ve turizm patlama yaptı. Biz şimdi diyoruz ki Midilli’ye Avrupa’da akredite bir gıda laboratuvarı kuralım ve tarımsal ürünleri bizden alın. Bu işi büyütelim. Ticaret hacmimiz artsın. Turizmde de birlikte adım atıp bu işi fırsata dönüştürelim.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiÇinErtuğrul GünayHindistanIMFİstanbulRifat HisarcıklıoğluTOBBTürkiye Odalar ve Borsalar BirliğiYunanistan
Görüş Bildir