Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Komedyen Atalay Demirci Tutuklandı: 'Cemaat Sayesinde Popülaritem Arttı'

 > 
386PAYLAŞIM

Twitter hesabının hacklenmesinin ardından Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Enes Kanter ile olan yazışmaları paylaşılan ve gözaltına alınan komedyen Atalay Demirci, tutuklandı. Emniyetteki ifadesinde Yetenek Sizsiniz yarışma programını kazanmasında "kendisi için oy kullanan örgüt mensuplarının payı olduğunu düşündüğünü" söyleyen Demirci, cemaat sayesinde popülaritesinin arttığını ifade etti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre komedyen Atalay Demirci, darbe girişimi soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Demirci, işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. 

Demirci, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında bugün tutuklandı.

Yetenek Sizsiniz'i kazanmasında kendisi için oy kullanan FETÖ'cülerin payı varmış

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Atalay Demirci, emniyetteki ifadesinde Yetenek Sizsiniz Türkiye programını kazanmasında "kendisi için oy kullanan örgüt mensuplarının payı olduğunu düşündüğünü" söyledi. Fetullah Gülen ile tanıştığını da kabul eden Demirci, "Tanıdığım abiler, Fetullah Gülen ile tanıştığımda bana 'Sen özel bir insansın, hoca efendi seni sevmiş, yoksa görüşemezdin' dediler" diye konuştu.

Dünya Radyo'da 2000 yılında işe başladığını ve "Kelalaka" adlı programı 7 yıl sunduğunu aktaran Atalay Demirci, bu süre içerisinde FETÖ ile bağlantılı dershaneler, okullar ve derneklerde gösteri yaptığını ve radyo programcısı olarak yurt dışında düzenlenen birçok programa katıldığını anlattı. 

Gülen ile 1 saat görüşmüş

Atlanta'da 2005 yılında katıldığı bir festival öncesinde, kod adı "Vefa" olan Muhammet Yusuf Kulaksız'ın, tanıştırmak için kendisini Fetullah Gülen'e götürdüğünü belirten Demirci, bu görüşmenin yaklaşık 1 saat sürdüğünü dile getirdi. 

Atalay Demirci, ifadesinde, ziyarete ilişkin şunları söyledi:

"2005 yılında Muhammet Yusuf Kulaksız isimli şahıs ile birlikte gittiğimizde yine bu şahıs aracılığıyla tanıştık. Bundan başka da Fetullah Gülen isimli şahıs ile bir görüşmem herhangi bir şekilde olmadı. Sonraki süreçte de yakınımda bulunan insanlardan, 'Bak, artık hocaefendi ile de tanıştın, hal ve hareketlerine daha çok dikkat etmelisin' anlamında çok sözler duydum. Bu sözleri de genelde tüm yurt yetkilileri, dershane görevlileri, radyo çalışanlarından duydum. Yusuf Kulaksız benim huzura alındığımı her program öncesinde, gittiğimiz her yerde dile getirdiği için bu söylemlere muhatap olurdum. Bu ziyaretten dolayı gittiğimiz gösterilerden de Fetullah Gülen'i ziyaret etmenin manevi hazzı sebebi ile herhangi bir ücret kazancım olmadı.

'Cemaat sayesinde popülaritem arttı'

Meslekte ilerlemesinde örgütün rolü olup olmadığı ve örgütten bir destek alıp almadığı sorulan Demirci, ifadesinde bu soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Bu örgütten direkt olarak bir destek gördüm diyemem, ancak Dünya Radyo'da çalışmamdan dolayı kabul etmeliyim ki çevremde daha çok bunlara hizmet eden insanlar olmakla beraber popülaritem daha da arttı. 2007 yılında Dünya Radyo'dan ayrılmama rağmen 2013 yılındaki 'Yetenek Sizsiniz' yarışmasında benim adıma cemaat tarafından oy kullanan şahısların olduğunu düşünüyorum. Benim ayrılmam üst kademedeki Muhammet Yusuf Kulaksız ile olmuştur. Alt kademedeki cemaate bağlı kişilerin bundan haberleri olmadığını düşünüyorum. Ancak ben cemaate bağlı hiç kimseyi arayıp, destek olmalarını istemedim."

Twitter hesabının hacklenmesi

Atalay Demirci, Hakan Şükür ve Enes Kanter ile sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazışmalara ilişkin sorulara ise şu cevapları verdi:

"Hakan Şükür ve Enes Kanter ile yaptığım yazışmalar, 'benim örgüt içerisinde bir faaliyette bulunduğum' algısı oluşturularak internete servis edildi. Kullanmış olduğum telefonuma abuk subuk, tehdit ve hakaret dolu mesajlar aldım. O andan sonra bana bir kötülük yapabileceklerini düşünerek, Beysukent'te bulunan polis merkezine giderek suç duyurusunda bulundum. Hatta yıllardır tüm arkadaşlarımı kaydettiğim numaramı ve telefonumu değiştirme ihtiyacı hissettim."

Devlete ve millete ihanet etmediğini belirten Demirci, aralarında Şükür, Kanter, Fetullah Gülen'in yeğeni Kemal Gülen ile Ekrem Dumanlı'nın da bulunduğu, tanıdığı kişilerin isimlerini verdi.

Demirci, "Zamanında bu insanlarla, örgüt mensubu değil de bir hayırlı iş yapan grup olarak bildiğim için aynı safta göründüm ve çalıştım. Şu an bu düşüncelerimin yanlış olduğunun farkındayım. Bugüne kadar onlarla geçirdiğim her anım yüzünden büyük bir pişmanlık ve üzüntü duymaktayım." diye konuştu.

İfadesinde mal varlığına ilişkin de bilgi veren Demirci, ortalama 2 milyon lira değerinde bahçeli bir ev ve lüks bir otomobili ile Ankara Gölbaşı'nda 2 dönüm arsası bulunduğunu söyledi. 

Yaklaşık 2 milyon lira borcu olduğunu da iddia eden Atalay Demirci, Enes Kanter'den mayıs ayında 100 bin dolar borç aldığını ve yaptığı telefon görüşmesinde de borcu söz verdiği tarihte ödeyemeyeceğini söylediğini aktardı. 

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Demirci, cezaevine konuldu.

Yazışmaları paylaşılmış ve FETÖ üyesi olduğu iddia edilmişti

15 Temmuz'daki darbe girişimini sosyal medya hesabından kınayıp meydanlara çıkan komedyen Atalay Demirci'nin hesabı hacklenmiş, Fethullah Gülen'e bağlılığıyla bilinen NBA oyuncusu Enes Kanter ile yazışmaları olduğu iddia edilen mesajlar paylaşılmış ve kısa süre içinde gündem olmuştu.

Darbe Girişiminin Ardından FETÖ'yü Lanetleyen 'Atalay Demirci de FETÖ Üyesi Çıktı' İddiası - onedio.com
Darbe Girişiminin Ardından FETÖ'yü Lanetleyen 'Atalay Demirci de FETÖ Üyesi Çıktı' İddiası - onedio.com

Demirci ile röportaj yapan Beyaz TV muhabirinin Demirci'nin yüzüne tükürdüğü görüntüler de sosyal medyada paylaşılmıştı.

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir