Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihi Gün: Kolombiya ile FARC '6 Ay İçinde Barış Anlaşması İmzalayacak'

 > 
61PAYLAŞIM

Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos Küba'nın başkenti Havana'da yaptığı açıklamada, sol muhalif örgüt Kolombiya Devrimci Güçleri (Farc) ile yürütülen barış görüşmelerinde 6 ay içinde nihai barış anlaşmasının imzalanması için karara varıldığını duyurdu.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos (solda) FARC lideri Londono ile Havana'da el sıkıştı

Santos, 23 Mart 2016'ya kadar barış anlaşmasını imzalayacaklarını ve anlaşma varılma tarihinden sonraki 60 gün içinde de Farc'ın silah bırakmayı kabul ettiğini söyledi.

Havana'daki görüşmenin ardından yapılan açıklamada 50 yıldan uzun süren çatışmalarda işlenen suçların yargıya taşınması için özel mahkemeler kurulacağı belirtildi.

Yaklaşık 3 yıldır süren barış görüşmelerine ilişkin açıklamasında Santos, "Farc lideriyle beraber, müzakerelerin altı ayı geçmeyecek süre zarfı içinde sonuçlandırılması ve nihai anlaşma için imza atılması kararına vardık" dedi.

Santos, "Bu kolay bir iş olmayacak çünkü hala üzerinde anlaşmamız gereken bazı zorlu noktalar var. Fakat heyetlerimize mümkün olan en kısa süre içinde anlaşmaya varmaları talimatı verdik. Başarısız olmayacağız. Barış zamanı geldi" diye konuştu.

'Timoçenko' ve Timoleon Jimenez takma adıyla bilinen Farc lideri Rodrigo Londono ve Santos, açıklamanın ardından tokalaştı. Görüşmelere ev sahipliği yapan Küba Devlet Başkanı Raul Castro da Farc lideri ve Santos'un tokalaşmasına katılıp ikilinin elini sıktı.

Farc lideri Timoçenko, "Karşılıklı ateşkes, silahların bırakılması anlaşması ve Farc'ın yasal siyasi bir harekete dönüşümünü sağlayacak mutabakatın oluşturulması için çabaların artırılması artık iki tarafın elinde" dedi.

Kerry: Tarihi bir gelişme

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de "Havana'da bugün yapılan barış görüşmelerine ilişkin açıklamalar 50 yıldan uzun bir süredir devam eden silahlı çatışmaların sona erdirilmesi için nihai anlaşmaya yönelik tarihi bir gelişmeyi gösteriyor" dedi 

Kerry, "Barış artık Kolombiya halkı ve çatışmanın milyonlarca mağduru için hiç olmadığı kadar yakın. Tarafların bu korkunç savaş sonlandırmak için en kısa sürede nihai sonuca varacakları konusunda umutluyuz. Kolombiya halkı adil ve sürdürülebilir barışı hak ediyor ve bu onların zaferi olacak" diye konuştu.

Taraflar, savaş kurbanlarına tazminat ödenmesi ve savaş suçları işleyenlerin dışındaki savaşçıların affedilmesi konusunda da anlaştı. Ayrıca hakikat komisyonu oluşturulduğu duyuruldu.

Kolombiya İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Çatışmalar birkaç ay içinde sona erecek. Topraklarımızda barışın sağlanması yıllar sürecek" dedi.

Taraflar daha önceki görüşmelerde toprak reformu, eski Farc üyelerinin siyasete katılımı ve yasa dışı uyuşturucu trafiğinin sonlandırılması konularında uzlaşıya varmıştı.

Ayrıca, savaş bölgelerinin mayınlardan arındırılması konusunda da anlaşmaya varıldı.

AFP

Süreç üç yıl önce başladı

Kolombiya'da devlet ile Farc arasındaki silahlı çatışma yaklaşık 50 yıldır sürüyor.

Çözüm sürecinin başlatılmasındna bu yana üç ana konuda uzlaşıldı ancak bu gelişmelere rağmen "kalıcı bir çözüme varılıp varılmayacağı" konusuna hep şüpheyle yaklaşıldı.

Taraflar ise süreçte duraklamaların ve geri adımların kaçınılmaz olduğunu ancak süreci yürütme konusunda kararlı olduklarını söylüyorlar.

Kolombiya Ulusal Tarihi Hafıza Merkezi'nin raporuna göre Farc ile ulusal güvenlik güçleri arasında çatışmada bugüne kadar 220 bin kişi öldü.

Rapor ölenlerin yüzde 80'inin sivil olduğunu belirtiyor.

Ülkede 7 milyondan fazla kişi hükümetin Mağdurlar Birimi'ne kayıt oldu. Nüfusun önemli bir kısmı şiddet nedeniyle yerinden edilirken; çok sayıda kişinin ise kaçırıldığı, tehdit edildiği, zorla kaybedildiği ve kara mayınları nedeniyle yaralandığı belirtiliyor.

Rapor, katliam ve ölümlerin yarısından fazlasının ise Farc'la mücadele için oluşturulan sağcı paramiliter gruplar tarafından işlendiğini ifade ediyor.

AFP

Sosyal dönüşüm

Raporda bir başka dikkat çeken husus ise, ülkedeki kokain üretiminin başındaki suç örgütlerinin de artan tehlike haline gelmesi.

FARC ile uzlaşmanın güvenlik güçlerine uyuşturucu çeteleriyle mücadele etme ve sivilleri koruma imkanı tanıması umuluyor. 

Taraflar Mayıs 2013'te, altı ay süren müzakerelerin sonucunda toprak reformunda uzlaştı. Toprak reformu uzun zamandır gündemde olan bir konuydu.

Anlaşma uyarınca kırsal kesimlerde ekonomik ve sosyal dönüşüm yapılacak, fakir çiftçilere toprak verilecek.

Kasım 2013'te ise taraflar muhaliflerin siyasi katılımıyla bir barış anlaşması yapılması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Mayıs 2013'te yasadışı uyuşturucu ticaretinde işbirliği yapma sözü verildi. Yasadışı uyuşturucu Farc'ın başlıca gelir kaynaklarından biriydi.

Ancak tarafların hala mağdurların hakları, silahsızlanma ve anlaşılan konuların uygulamaya geçirilmesi gibi birçok konuyu görüşmesi gerekiyor.

BBC Türkçe ve euronews

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir