Kolombiya Sentetik Uyuşturucuları Serbest Bırakıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kolombiya Ecstacy Kullanımını Yasallaştırıyor Mu?

Kolombiya Ecstacy Kullanımını Yasallaştırıyor Mu?

Kolombiya'da adalet bakanlığı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullananların cezalandırılmamasını öngören yeni yasaya ecstacy gibi sentetik maddeleri de ekleyeceklerini açıkladı.

Adalet Bakanı Ruth Stella Correa, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bir kararda "kullanıcı" konumundaki kişilerin cezalandırılmamasına hükmettiğini hatırlattı.

Adalet bakanlığının hazırladığı yasa taslağı, eski yasanın yerini alacak şekilde hazırlanıyor; var olan yasa kullanmak için bile olsa uyuşturucu bulunduranların cezalandırılmasını öngörüyor.

Hükümet, bu yeni yasayı uyuşturucu kullanımını azaltmak hedefini taşıyan politikasının bir parçası olarak hazırlıyor.

Hükümet yeni yasayla uyuşturucu ticareti ve ilgili konular hakkında yeni önlemler getiritiyor.

Yasa taslağına eleştiriyle yaklaşanlar sentetik uyuşturucuların dahil edilmesinin, kendi ifadeleriyle "karışıklığı" daha da artıracağını düşünüyor.

Karışıklığın bir boyutu olarak uzmanlar örneğin ecstacy ve metafetaminlerin sentetik uyuşturucu olduğunu kabul ettiklerini söylüyor; kimileri ise buna eroinin de dahil olduğunu belirtiyor.

Hükümet bu yolda hazırlık için bir komisyon oluşturdu. Komisyon hükümetin 10 yıl içinde izlenen politikaları mercek altına aldı.

Eski devlet başkanı Cesar Gaviria'nın da üye olduğu komisyonun sekiz ay içinde rapor hazırlaması öngörülüyor.

Kolombiya'da hükümet baskıcı bir politika izleye geldiği uyuşturucu konusunda Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararlar ertesinde durumda değişiklik oldu.

Adalet bakanının sentetik uyuşturucularla ilgili açıklaması tartışmaları canlandırdı.

Yeni yasanın parlamentoya önümüzdeki birkaç ay için sunulması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Kolombiya'da Sentetik Uyuşturucular Yasallaştırılıyor

Kolombiya'da Sentetik Uyuşturucular Yasallaştırılıyor

Kolombiya Adalet Bakanı Ruth Stella Correa, uyuşturucuyla ilgili yeni yasa tasarısının, ecstasy gibi sentetik uyuşturucuların kişisel kullanımını yasallaştıracağını söyledi. Correa, açıklamayı, Kolombiya hükümetinin son 10 yılda uyuşturucu politikalarını değerlendirmek için kurulan komisyonla toplantısından sonra yaptı.

Adalet Bakanı Ruth Stella Correa, Anayasa Mahkemesi'nin halihazırda küçük miktarlarda marihuana ve kokain taşımanın suç olarak kabul edilmesine karşı çıktığını da hatırlattı.

Gelecek birkaç ay içinde Kongre'nin önüne gelmesi beklenen tasarı, Kolombiya'da kokain ve marihuanayı yasaklayan mevcut yasaların yerine geçecek. Uzmanlar ise sentetik uyuşturucuların kişisel kullanımının yasallaştırılmasının, ülkede uyuşturucu konusundaki tartışmaları daha da zorlaştıracağı görüşünde. Bazı uzmanlar, sentetik uyuşturucu tanımlaması içine eroinin de girebileceğini savunuyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Uyuşturucu
Görüş Bildir