Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kolluk Personeline Özel Yetkiler Veriliyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kolluk Personeline Özel Yetkiler Veriliyor

Kolluk Personeline Özel Yetkiler Veriliyor

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Türkiye'de kolluk personeline, diğer kamu görevlilerinden farklı olarak kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliği taşıyan durdurma, arama, iletişimin izlenmesi gibi özel yetkiler veriliyor" dedi.

Ankara JW Marriott Oteli'nde düzenlenen "İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi-Faz 2" açılıştoplantısına, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İçişleri Bakanı Yardımcısı Osman Güneş, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, İller İdaresi Genel Müdürü Mustafa Karabacak,Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Yardımcısı Matilda Dimovska, askeri yetkilileri ile emniyet mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Şahin, Türkiye'de kolluk personeline, diğer kamu görevlilerinden farklıolarak kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliği taşıyan durdurma, arama, iletişimin izlenmesi gibi özel yetkiler verildiğini belirterek, "Bu yetkileri kullanan birimlerin ve personelin hem uygulayacakları hizmet politikalarının uygulanması aşamasında hem de bireysel işlem ve eylemlerinde kontrol edilmesi son derece önemlidir" dedi.

Demokratik hakların geliştirilmesi, insan hak ve özgürlüklerinin korunması için bu alanlara müdahale yetkisi bulunan kolluk birimlerinin sivil otoritelerce kontrolü ve denetiminin de özel önem taşıdığını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği muktesabatına uyum için hazırlanan 2008 yılı ulusal programında da iç güvenlik hizmetinin hükümetin belirleyeceği politikalar doğrultusunda ve yine hükümetin denetim ve gözetiminde hukukun üstünlüğü insan hak ve hürriyetleri çerçevesinde kolluk kuvvetlerinin profesyonel ve uzmanlaşmış birimleri tarafından yerine getirileceği, bu kapsamda iç güvenlik yönetiminin koordinasyonunu ve sivil idarenin iç güvenlikle ilgili görev, yetki ve sorumluluklarını etkin olarak yerine getirmesini güçleştiren mevzuat hükümleri ve uygulamaların değiştirileceği ifade edilmiştir. Bu bağlamda bakanlık olarak, yürüttüğümüz bu projenin ülkemizin daha da demokratikleşmesi sürecinde, güvenlik hizmeti sunan birimlerimize halkımızın güveninin artması ve bu sayede güvenlik birimlerimizin itibarının yükselmesi için çok önemli katkılar sağlayacağı muhakkaktır."

Kaynak: İHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiBirleşmiş Milletler
Görüş Bildir