Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hilafet Konferansına 119 Yıl Ceza…

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Köklüdeğişim

Köklüdeğişim

2009 Temmuz ayında İstanbul’da Hakkı Başar Spor Kompleks’inde gerçekleştirilecek HİLAFET konferansı bahane edilerek Türkiye genelinde 23 ilde başlatılan Hizb-ut Tahrir operasyonları ve yargılamaları sonrasında, Adana, Aksaray, Van, Erzurum, Kocaeli ve diğer illerden sonra İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de 19 kişiye toplam 119 yıl ceza yağdırdı.

2009 Temmuz ayında Hilafet’in kaldırılmasının hicri yıl dönümü münasebeti ile İstanbul Hakkı Başar Spor Kompleksinde Köklü Değişim Dergisi tarafından gerçekleştirilecek HİLAFET Konferansı İstanbul valiliği tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden engellenmiş ve Türkiye genelinde 23 ilde 200’ün üzerinde Müslüman gözaltına alınmıştı. Başlatılan yargılamalar sonrasında birçok ilde Müslümanlar Hizb-ut Tahrir’e üyelik, yöneticilik ve propagandadan dolayı ağır cezalara çaptırılmıştı. Bu yargılamaların İstanbul ayağındaki karar duruşması ise 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 24.01.2013 Perşembe günü yapıldı.

Emniyet bilgi raporları, emsal mahkeme kararları ve hukukçuların bilimsel mütalaaları Hizb-ut Tahrir’in cebir ve şiddet kullanmayan siyasi bir hareket olduğunu kabul ettiği halde, 14. Ağır Ceza Mahkemesi tüm bunlara ve Hizb-ut Tahrir’in silahlı mücadeleye başvurmaması ve bunu kabul etmemesine rağmen, ADEM YILDIRIM, ALİ YILDIRIM, ÇINAR DUMAN, HALUK ÖZDOĞAN, İSMAİL GÖRPÜZ, MEHMET SAYIN, MISTIK COŞKUN, MURAT KALUOĞLU, MUSTAFA PATAN, UĞUR KANKUR, SEDAT TEMİZ, OSMAN YILDIZ, AYDIN ADAK, BÜLENT KURŞUN, BAHADIR BOZKURT, MEHMET ŞERİF ZEYDAN, TUNCER ÖZCAN, NUMAN ALP YEKER, METE ÇETİN’ e Terörle Mücadele Kanunu üzerinden toplam 119 yıl ceza verdi.

Düşman ceza hukuku çerçevesinde Türkiye’de Müslümanlara yönelik yargılamaların ne kadar hukuksuz ve adaletten yoksun olduğu biliniyor. Lakin Hilafet Devletini talep ettikleri için Hizb-ut Tahrir ile çalışan Müslümanlara yönelik bu haksız ve hukuki hiçbir yönü olmayan uygulamalar ne ile izah edilebilir?

Kamuoyuna duyurulur…

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaErzurumİstanbulVan
Görüş Bildir