Annan’ın Halefi Kim Olacak?

-

Kofi Annan, Suriye Görevini Bırakıyor

Kofi Annan, Suriye Görevini Bırakıyor

Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, görevini bırakıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Annan, BM Suriye temsilciliğini bırakıyor

Annan, BM Suriye temsilciliğini bırakıyor

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın görevinden ayrılacağı açıklandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, görev süresi Ağustos sonunda sona eren Annan'ın bu sürenin uzatılmasını istemediğini söyledi.

Annan, Suriye'deki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan altı maddelik bir barış planı hazırlamıştı. Hem Esad'ın hem de isyancıların kabul ettiği plan sonuç vermemişti.

BM Genel Sekreteri, Kofi Annan'ın yerine kimin atanacağı konusunda Arap Birliği'yle görüşmeler yapıldığını belirtti.

Halep'te saldırı

Bu arada Suriye’nin Halep kenti yakınlarındaki isyancılar el koydukları orduya ait bir tankla kilit öneme sahip bir askeri üsse saldırdı.

İsyancılar, ordunun isyancılara ateş açmak için ve hava saldırısı düzenlemek için kullandığı Halep’in kuzeyindeki askeri üssü bombaladıklarını duyurdu.

Şam'da da muhalifler, hükümete bağlı güçleri, 70'den fazla kişiyi öldürmekle suçladı.

Ordu birlikleri ise ev ev dolaşarak ailelerden belgelerini göstermelerini istedi.

Aktivistler, askerlerin kurbanlarının çocuğunu öldürdüklerini belirtti.

Suriye devlet televizyonu da “onlarca teröristin” çevrelendiğini veya operasyon sırasında öldürüldüğünü duyurdu.

Halep’teki muhalif komutanlar, Halep ve Türkiye sınırına yakın isyancıların kontrolündeki Azaz arasında bulunan Menagh askeri hava üssüne düzenledikleri saldırıda, orduya ait bir tankı kullandıklarını söyledi.

AFP haber ajansına göre, isyancıların iddiası Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından da doğrulandı.

Komutanlar, hükümet birliklerinin hava üssünü yakın bölgelere saldırmak için kullandıklarını söyledi

Bu saldırı, isyancıların ağır silahlar kullanarak düzenledikleri ilk saldırı oldu.
Kanlı görüntüler

Halep’teki çatışmalar çıkmaza girmiş gibi görünüyor.

Daha önce kentin birkaç gün içinde isyancılardan temizleneceğini duyuran devlet televizyonu “teröristlerle” yalnızca birkaç çatışma çıktığına dair haberler veriyor.

İsyancılar ayrıca Türkiye sınırına sevkiyat yolu açan Anadan sınır kapısını da ele geçirdi.

Lübnan’da bulunan BBC Muhabiri Jim Muir bu adımın rejimin hava gücünü sekteye uğratabileceğini söyledi.

Muhabirimize göre, Halep’teki durum çözümsüz kaldıkça, rejime karşı Halep ve İdlib’te “kurtarılmış bölge” oluşturmak isteyen isyancıların eli güçleniyor.

Paris’te bulunan muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) ileri gelen üyelerinden Burhan Galyun, Çarşamba günü yaptığı açıklamada muhaliflerin Halep’i “kaleleri” olarak kullanmak istediklerini söyledi.

Galyun, “Özgür Suriye Ordusu’nun yoluna çıkacak bir şey kalmayacak. Hama, Humus ve Şam’ın dış mahalleleri kurtarıldı” dedi.

Ancak muhaliflerin izlediği yöntem tartışmalara neden oluyor.
İsyancıların yaptığı "savaş suçu" olabilir

İnternette yayınlanan bir görüntü kaydında, silahlı isyancılar Halep’te hükümet yanlısı milisler olduğu tahmin edilen mahkûmları öldürürken görülüyor.

Bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanan görüntülerde muhalifler, yaralı ve kanlı bedenleri ile yarı çıplak halde duvara yasladıkları mahkûmları Kalaşnikof tüfeklerle öldürüyor.

Muhalif Suriye Ulusal Konseyi isyancıları eleştirirken İnsan Hakları İzleme Örgütü de olayın “savaş suçu” olarak görülebileceğini söyledi.

SUK, milislerin yaptığının gaddarca olduğunu kabul etti. Ancak kurbanların "işkencecilerden ve katillerden intikam aldıklarını" savundu.

Buna karşın hükümet güçlerince öldürülen bir isyancı milisin kuzeni BBC'ye yaptığı açıklamada, Esad yanlılarının çok sayıda vahşet olayına imza attığını, dünyanın "Suriye halkının haklarını savunanları kınamaması gerektiğini" savundu.

Diğer gelişmeler:

Ürdünlü yetkililer, Suriyeli askerlerin mültecileri sınırdan geçiren Ürdün askerlerine ateş açtığını duyurdu.
Amerikan medyası, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu yılın başlarında CIA ve diğer yetkililere isyancılara yardım etmeleri talimatı verdiğini yazdı.
BM Gıda ve Tarım Örgütü yaklaşık 3 milyon Suriyelinin gıda ve tarım faaliyetlerinde yardıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Görgü tanıkları ve aktivistler Çarşamba günü Şam’ın güneybatı bölgesi Cevdet Artuz’da yoğun çatışmalar yaşandığını belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan bir Suriyeli, askerlerin kimlik kontrolü yaptıktan sonra serbest bıraktıklarını ifade ederken daha sonra en az 35 kişinin öldüğünü gördüğünü aktardı.

Kendisini Fares olarak tanıtan görgü tanığı, “Neredeyse hepsi yüzlerine, boyunlarına ve kafalarına sıkılan kurşunla öldürülmüştü” dedi.

Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün 135 kişinin öldüğünü belirtirken, Yerel Eşgüdüm Komitesi 170 kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün ülkenin kaderini belirleyecek bir savaşın içinde olduklarını söylemiş, "Halkımızın ve ülkemizin kaderi, geçmişi, bugünü ve geleceği bu savaşa bağlı" diye konuşmuştu.

Esad, dört üst düzey görevlinin öldüğü iki hafta önceki intihar saldırısından bu yana kamuoyuna hiç açıklama yapmamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Annan'ın İstifasını Değerlendirdi

Annan'ın İstifasını Değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ''Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi, Annan'a çabalarını ilerletmesi için anahtar araçları vermede bloke edildi'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yaptığı yazılı açıklamada, Kofi Annan ile görüştüğünü ve Suriye için BM ve Arap Birliği özel temsilciliği olarak yaptığı hizmetlerden dolayı ABD adına teşekkürlerini ilettiğini bildirdi.

Annan'ın 5 ay önce, Suriye'de sivillerin öldürülmesine son verilmesi ve Esed sonrası Suriye ile barışçıl siyasi geçişe doğru yol oluşturulması yönünde ağır bir görevi üstlendiğini belirten Clinton, Annan'ın kan dökülmesine son vermek, Suriye hükümetinin halkın meşru taleplerine yanıt vermesini sağlamak ve uluslararası toplumda uzlaşı inşa etmek için durmak bilmeden çalıştığını kaydetti. Clinton, ''Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi, Annan'a çabalarını ilerletmesi için anahtar araçları vermede bloke edildi'' ifadesini kullandı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Rusya: 'Suriye'de Savaş Asıl Şimdi Başlıyor'

Rusya: 'Suriye'de Savaş Asıl Şimdi Başlıyor'

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda Suriye krizi yönetimini yürüten Sergel Lavrov’un yardımcısı Genadiy Gatilov, Kofi Annan istifasını Suriye’de başlayacak asıl büyük savaşın habercisi olarak tanımladı.

Annan’ın Arap Birliği ile BM özel Suriye temsilcisi görevinden istifa etmesini Suriye için çok kötü bir havadis olarak tarif eden Gatilov, “Kofi Annan Suriye krizini güç kullanarak çözme yanlısı güçlerin önündeki en ciddi engeldi. Kofi Annan’ın üstlendiği görevden çekilmesi Suriye açısından kötü alamet olarak değerlendirmek mümkün. Son dönemde Annan’ı oyun dışında bırakılması için şahinler yoğun çalışmalar yürütülüyordu. Şimdi Suriye’nin geleceği daha belirsiz ve daha şiddetli savaş çıkması olasılığı artmıştır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Annan’ın Halefi Kim Olacak?

Annan’ın Halefi Kim Olacak?

İstifası üzüntüyle karşılandı. Suriye krizinin çözümü için yeni arabulucu aranıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın istifasının ardından bu görev için yeni bir isim konusunda Arap Birliği ile görüşüyor.

Kofi Annan, dün Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında istifa kararını açıklamış ve istifasının 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağını söylemişti. Annan, ''Suriye krizinin giderek askerî bir hal alması ve BM Güvenlik Konseyi'nde birlik sağlanamamasının, rolünü etkili biçimde yerine getirmesi için gereken koşulları temelden değiştirdiğini'' söylemişti.

Ban da istifa mektubunu ''büyük üzüntüyle'' kabul ettiğini ifade etmişti.

Westerwelle: Plan geçerli olmaya devam ediyor

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Annan’ın istifasından üzüntü duyuyorum. Planı, şiddete son vermek için en iyi temel olmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilciliğini yapan Kofi Annan, krizin çözümü için 6 maddelik bir barış planı hazırlamıştı. Planda yer alan ve Suriye'de nisan ayı ortasında geçerli olması gereken ateşkes hiç uygulanamadı.

ABD, Rusya ve Çin'i suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kofi Annan'ın BM ve Arap Birliği özel temsilciliği görevinden istifa etmesiyle ilgili olarak, BM Güvenlik Konseyi'nin, Annan'a çabalarını ilerletmesi için anahtar araçları vermede bloke edildiğini belirtti.

Annan'ın 5 ay önce, Suriye'de sivillerin öldürülmesine son verilmesi ve Esad sonrası Suriye ile barışçıl siyasî geçişe doğru yol oluşturulması yönünde ağır bir görev üstlendiğini belirten Clinton, Annan'ın kan dökülmesine son vermek, Suriye hükümetinin halkın meşru taleplerine yanıt vermesini sağlamak ve uluslararası toplumda uzlaşı inşa etmek için durmak bilmeden çalıştığını kaydetti. Clinton, ''Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi, Annan'a çabalarını ilerletmesi için anahtar araçları vermede bloke edildi'' ifadesini kullandı.

Annan'a gelecekteki uğraşları konusunda iyi dileklerini ileten Clinton, Suriye halkına da ABD'nin onların yanında durmaya devam edeceği ve Annan planı çerçevesinde öngörüldüğü gibi etkili ve hızlı siyasî geçişe yönelik taahhüdünü sürdüreceği mesajını gönderdi.

Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinİdlibİngiltereİntiharLübnanRusyaSavaşSuriyeTwitterhumusoyun
Görüş Bildir