Kod Adı Paralel Yapı: Tasfiye Listesi Hazır

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kod Adı Paralel Yapı: Tasfiye Listesi Hazır

Kod Adı Paralel Yapı: Tasfiye Listesi Hazır

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası 'tasfiye' genişleyerek sürecek. Sırada il emniyet müdürleri ve valiler var. Listede yüzlerce bürokrat bulunuyor.

Türkiye ’yi sarsan ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonu İçişleri Bakanlığı’nı hallaç pamuğuna döndürdü. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Ankara’da 3 İl Emniyet Müdür Yardımcısı’yla beraber çoğunluğu şube müdüründen oluşan operasyon 100 kişiyi buldu. Operasyonlar genişleyerek sürecek ve üst makamlara yansıyacak. Sırada il emniyet müdürleri ve valiler var.

17 Aralık’ta 3 bakan çocuğunu da kapsayan operasyonun faturasını ‘paralel yapı’ya çıkaran hükümet, ilk planda Başbakan ve bakan imzalarının yeterli olduğu alt düzey atamalarla işe başladı. Atama furyasının vakit geciktirmeden tamamlanması planlanıyor. Vali ve emniyet müdürlerini kapsayan kararnamenin en kısa sürede imza için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulacağı öğrenildi. Kararname ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile Ankara ve İzmir Emniyet Müdürlerini de kapsayabileceği konuşuluyor. Bu atamalar alt kadrolarda yeni şekillenmelere de yol açacak. Vali ve emniyet müdürleri atandıkları yerlerde kendilerine bağlı olan birimleri yeni baştan organize edecek.

Tasfiye listesi hazır

Hükümet, bu operasyonları uzun zamandır yapmayı düşünüyordu. ‘Gezi’ olaylarından sonra harekete geçilse de operasyon tamamlanamadı. Bunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bazı değişikliklere rezerv koymasının etkili olduğu da söyleniyor. Çekmecesinde yüzlerce bürokratı kapsayan ‘tasfiye listesi’nin hazır olduğu söylenen hükümet son operasyonun ardından bürokrasideki tırpanlamayı bitirmeye kararlı.

Emniyet odaklı başlayan operasyonların farklı bakanlıklara da yansıyacağı söyleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede 3’lü imza gerektiren atamaları konuştuğu ve İstanbul’daki evinde bu konu üzerine çalıştığı tahmin ediliyor.

ÖMER ŞAHİN - Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraBaşbakanHüseyin Avni MutluİstanbulİzmirRecep Tayyip ErdoğanRüşvet
Görüş Bildir