Koç ve Doğan Hisseleri Suç Duyurusu Haberiyle Çakıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Koç ve Doğan Hisseleri Suç Duyurusu Haberiyle Çakıldı

Cuma günü hükümet yanlısı Sabah gazetesinde 1997'de hükümetin düşürülmesiyle sonuçlanan 28 Şubat askeri darbesi ile ilgileri olduğu iddiasıyla Koç Holding ve Doğan Holding 'e dava açılabileceği yönünde bir haber yayınlanmasının ardından şirket hisselerinde sert düşüşler yaşandı.

Aydın Doğan hakkında suç duyurusunda bulunulduğu haberinin ardından Doğan Holding hisselerinin gün içerisindeki düşüşü yaklaşık yüzde 8'i buldu. Holding hisseleri günü bir önceki güne göre yüzde 6,67 değer kaybıyla kapattı. Piyasa değeri, BIST 100'ün yüzde 10'unu oluşturan Koç Holding hisselerinde ise gün içi değer kaybı yüzde 4'e kadar yükseldi.

Anadolu Ajansı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç (sağda) Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan(solda).

Suç duyurusunun Erzurum'da 28 Şubat davasında bir müşteri avukatı tarafından yapıldığı bilgisini içeren Sabah Gazetesinin haberi henüz doğrulanmış değil.

Doğan Holding ile Koç Holding'in yanı sıra suç duyurusunda bulunan avukat Mustafa Polat'a da ulaşılamadı.

Ordunun, Necmettin Erbakan liderliğindeki hükümeti devirmek için perde arkasında baskı uygulaması nedeniyle 1997'de yaşananlar, post modern darbe olarak nitelendiriliyor. Yüzden fazla üst düzey ordu mensubu, 28 Şubat'ta yer aldıkları gerekçesi ile yargılanıyor.

Koç ve Doğan Holding'e suç duyurusunda bulunulduğu haberi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askeri darbeyi destekleyen şirketler ve medyanın sorumlu tutulmamasına şaşırdığını söylemesinden hemen bir gün sonra geldi.

Erdoğan, sanayicilere yaptığı konuşmada, "28 Şubat'ta sermaye, yazılı ve görsel medyanın katkısı yok muydu? Niye hala yargılanmıyorlar diye merak ediyorum," şeklinde konuşmuştu.

Başbakan Erdoğan, Haziran ayında Koç Holding'i hükümet karşıtı protestocuların Divan Oteli'ne sığınmalarına izin vermesi nedeniyle eleştirmişti. Maliye Bakanlığı ise Temmuz ayında Tüpraş ve Aygaz hakkında vergi incelemesi başlatmıştı. Her iki şirketin sahibi de Koç Holding.

Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu'nda, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Almanya'daki Deniz Feneri davası ile ilişkileri hakkında bazı haberler yer alması üzerine Başbakan Erdoğan ve Aydın Doğan arasında söz düellosu yaşanmıştı. Ardından Doğan Holding'e başlatılan vergi incelemesinin sonucunda şirket 4.8 milyar lira cezaya çarptırılmıştı.

JOE PARKINSON VE YELİZ CANDEMİR

Wall Street Journal Türkiye

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAydınAydın DoğanBaşbakanBorsa İstanbulDarbeErzurumRecep Tayyip ErdoğanTüpraşvergi
Görüş Bildir