Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Erdoğan'a Jet Yanıt: Biz Hep Yavru mu Kalalım?

Anasayfa > Gündem

 KKTC'nin çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın 'Biz yavru vatan, ana vatan değil, iki kardeş ülkeyiz' şeklindeki sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki gelmiş, Erdoğan Kuveyt ziyareti öncesi yaptığı açıklamada 'Ağzından çıkanı kulağının duyması lazım' demişti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan jet yanıt geldi:  Biz hep yavru mu kalalım? 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen bu sözlere anında yanıt verdi.

Akıncı, şunları söyledi:

Valla ben şunu söylemek istiyorum. Dün sonuçlanan seçimler benim programımı, düşüncelerimi ve sizlerle paylaştıklarımı halkıma anlatarak, halkımın onay verdiği düşüncelerdir.

Neden rahatsız olunuyor iki kardeş ilişkisinden? Onu anlamakta zorlandım bir an için. Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? Ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?

Ben ne söylüyorsam o söylediklerimin arkasındayım. Ben sadece kulaklarımla duymuyorum, vicdanımla da hissediyorum, yüreğimle de söylüyorum, beynimle de söylüyorum. Düşündüklerimdir dilime vuranlar ve doğru olandır. 

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığımın ilk gününde, böyle bir tartışmanın içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemem. Ama belli ki sayın Erdoğan bizim hakkımızda bir takım konular dinlemiş, bazı şeyler anlatılmış. O düşüncelerle bu şekilde konuştu herhalde. Ben Türkiye ile ilişkiyi istemeyen, bu konuda herhangi bir şekilde Türkiye'yi dışlayan bir söylemde bulunmadım bugüne kadar.

Tam tersine sağlıklı ilişkiden bahsettim, 'doğru olan da budur' dedim. Ama belli ki bu konuda farklı yaklaşımlar var. Bunları otururuz değerlendiririz. Ama şu da bilinmelidir ki Kıbrıs Türk halkı, elbette anavatan sevgisini yüreğinde taşımaya devam edecektir. Ancak bu topraklarda da artık Rum toplumuyla baş edebilme adına, kendi kimliğini kanıtlamak adına, yavruluktan bebeklikten kurtulup ayaklarının üzerinde durmak zorundadır.

Ben bunun aslında Türkiye'nin de yararına olduğunu ısrarla söylüyorum. Kıbrıs Türk toplumunu, sürekli olarak bir yavru olarak görmenin doğru bir siyaset olmadığı kanaatindeyim. Burada bir devlet var. Bu devleti Türkiye de tanıyor. 'Anavatan', 'yavru vatan' söylemi yüreklerde olması gereken söylemdir. Ama iki eşit ilişki, ilişkiler küçüklükle büyüklükle ölçülmez. Bir devletimiz var, bir varlığız biz burada.

Bu varlığın artık kimliğiyle kişiliğiyle Türkiye tarafından tanınmasını istiyoruz. 

Bizi daha ilk günümüzden kime yanlış yere oturtmasın. burada bir Türkiye düşmanı yoktur. Türkiye'nin esenliğini isteyen AB içinde yer almasını isteyen, çok daha demokratik güçlü bir ülke olmasını isteyen birisi var.

Türkiye'nin Kıbrıs'ta hem garantör olarak, hem de yakın ilişki içinde olmasını bilen birisi var. Güney ile ilgili ilişkilerde 10 yıl önce evet hayır dediler. Annan planı fırsatı yitirildi. Ama günün sonunda yeni bir dönem başlıyor. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız. Yeni bir dönem başlıyor, Rumlara da bu fırsatı vermemiz lazım. Onlar da hatalarını gözden geçirsinler. 

Sayın cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda hattaymış, arkadaşlar not ilettiler. Zaten programın sonuna geldik. Cumhurbaşkanı ile konuşacağım şimdi. Ona da duygularımı ileteceğim. Gereksiz hassasiyetlere gerek yok. Türkiye ile sağlıklı şekilde yürüyeceğiz.

Kaynak: CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
batunor

kktc ergenliğe girdi herhalde

kartacali

kavga etmediği kimse kaldımı merak ettim yargı,asker,cemaat,tüm muhalefet,mısır ırak iran vs vs vs

Pasif Kullanıcı

Yavru kalacaksın tabi amcık! Evlat büyüyünce babasıyla kardeş mi olur? Ne kadar büyürsen büyü ananın babanın gözünde yavrusun. TC'ye yıllardır o kadar büyük ... Devamını Gör