Görüş Bildir

KKTC Başbakanı 'Kriz Ciddi Bir İhtimal' Dedi ve Ekledi: 'TL'den Başka Para Birimine Geçebiliriz'

Anasayfa > Gündem

Türk Lirası'nın döviz karşısında değer kaybı sürüyor. Resmi olarak TL'nin kullanıldığı KKTC'de Başbakan Tufan Enhürman ekonomideki gidişata ilişkin kaygılarını dile getirdi. Krizin ciddi bir ihtimal olduğuna dikkat çeken Başbakan Enhürman, TL yerine başka bir para birimine geçebileceklerini söyledi.

Başbakanlık'ta basın toplantısı düzenleyen KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, 'Dövizle ilgili olarak bugüne kadarki genel yaklaşım; 'döviz yükselir, elimiz kolumuz bağlıdır' yaklaşımıdır. Çeşitli öneriler var' diye konuştu.

"Türkiye ile daha açık konuşmaya başladık"

"Türkiye ile daha açık konuşmaya başladık"

 KKTC Başbakanı Tufan Erhürman

Enrhürman, 'Farklı para birimine geçme, kurları sabitleme gibi radikal öneriler de masamızdadır' dedi. Erhürman, 'Bunları yapacağız anlamında söylemiyorum. Haydi bugün karar verdim de yapayım değil. Biz TL'nin değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları Türkiye Cumhuriyeti ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık' ifadelerini kullandı.

"Dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri yan yana koyduğumuzda durum ortada"

"Dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri yan yana koyduğumuzda durum ortada"

'KKTC'de kriz ihtimalinin ciddi bir ihtimal olduğunu da görüyorum' diye sözlerini sürdüren Başbakan Tufan Erhürman, şunları kaydetti:

'Dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri yan yana koyduğumuzda durum ortada. Sürekli olarak bu ihtimali dikkate almak zorundayız. Bizde 21 günde bir olan bir akaryakıt fiyatlandırma sistemi var. Döviz ve petrol fiyatlarının artmasının da buna etki edeceğini biliyoruz. Özel okulda çocuk okutan birçok insan da dövizle ödeme yapıyor. Yeni dönem kayıtlarıyla ilgili de ciddi sıkıntılar ortaya çıkacak.'

Erhürman, Türkiye'deki seçimden sonraki sürecin kendilerini nereye taşıyacağını inceleyeceklerini belirtti.

KKTC'de resmi para birimi olarak Türk Lirası kullanılıyor. Ancak ülkede araç, mülk alımları ve kiralamalar döviz üzerinden yapılıyor.

KKTC'de resmi para birimi olarak Türk Lirası kullanılıyor. Ancak ülkede araç, mülk alımları ve kiralamalar döviz üzerinden yapılıyor.

KKTC Başbakanı Erhürman'ın farklı bir para birimine geçilebileceğine işaret etmesi sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
221
122
52
36
34
28
11
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Ülkeyi 2001 krizinden alıp daha beter duruma sokmak nasıl? Soran olursa dış güçler dersiniz.

Pasif Kullanıcı

Türkiyenin hiçbir itibarı kalmadı Dış mihraklar dedikleri eminimki şuanda bizlere götüyle gülüyordur tabi bu Çomarlara göre kıskanmak anlamına geliyor. Ayrı... Devamını Gör

Baba Voss

Bence hepimiz toplanıp oraya yerleşelim çomarlar birbirini yesin burda afsdfasagf

Baba Voss

Beni yalnız bırakmadığınız için teşekkürler dostlarım ♥