Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki Yangın

36PAYLAŞIM

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ndeki Yangın

SAMSUN Anadolu Ajansı - UNESCO Dünya Serveti Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangının söndürülmesinin ardından soğutma çalışmaları da bitirildi.

Yörükler Semti Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti sahil kenarında sazlık ve ormanlık alanda dün çıkan, subasar Galeriç Ormanı'na da atlayan yangının akşam saatlerinde söndürülmesinin ardından soğutma çalışmaları da tamamlandı.

Bölgede yangının doğal ve yaban yaşamına verdiği hasarların tespiti için çalışma başlatıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Bafra İş Akademiyi Öğretim Vazifelisi ve Ornitoloji Araştırma Merkezi Vazifelisi Dr. Cemal Özsemir, analizlerinin ardından Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yanan bölgede nebat örtüsü, sürüngen ve memeli hayvanların hasar gördüğünü, göç yarıyılında olan kuşların ise büyük oranda uçarak kurtulduğunu söyledi.

Deltada yanan yere müdahale edilmemesi gerektiğini vurgulayan Cemal Özsemir, şu ihtarlarda bulundu:

''Yangında hasar gören alan yalnızca korunmalıdır, netlikle müdahale edilmemeli. Zaman içinde tabiat kendi kendini tamir edebilecek maharettedir. Yangında özellikle sürüngenler ve memeli canlılar büyük hasar gördü. Bölgedeki kuşlar zati faize yarıyılı değil ve göç yarıyılı başlamış gidişatta. Bu sebeple deltada göreceğimiz kuşlar, faal kuşlar. Kuşların hemen hemen hepsinin kaçmış olabileceğini söyleyebilirim ama natürel ki doğal alanları imha oldu. Kuşlarla alakalı bir problem yok. Ancak alanın tahribatı sürüngenler için özellikle çok büyük bir problem olmuştur. Bunun yanan bölgenin içine girilip incelenmesi gerekebilir. Güç hareket eden hayvanlar alanda doğal kumul nebat örtüsüne sahip olduğu için onlar büyük miktarda etkilenmiş olabilir. Nebat örtüsü çok büyük hasar görmüş gidişatta.''

Bölgenin doğal su basar formunda olduğunu ve zaman içinde kendini yenileyeceğini ifade eden Özsemir, "Burası kumul nebat örtüsünde sahip. Dişbudak ağaçlar ve palavracı iğde ağaçları ile çalı nebat örtüsü var. Bunların vazifeyi denizden gelen kum ve rüzgarı kesmektir. Bu da buranını karakteristik ağacı olan dişbudak ağacının yetişmesini sağlar. Alanın kendisini tekerrür daha önceki haline getirebilmesi yenilemesi olası ama bunun için yanan alan net tanımlanmalı, olası olduğunca tellerle çevrilmeli, hayvan yayıldırılmamalı. Aksi halde alan geri dönüşümsüz makûs hale gelebilir. Alanın havadan ve içine girilerek gözlem ve araştırılması zorunlu. Hasarın ne ebatta olduğu tanımlanmalıdır.''

  • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun'un Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri hudutlarında bulunan, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin ehemmiyetli sulak alanlarının başında geliyor.

UNESCO Dünya Serveti Geçici Listesi'nde yer alan ve 359 kuş cinsine konut sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş cinsleri için hayati ehemmiyete sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Deltada balaban, erguvani balıkçıl, kara leylek, kaşıkçı, boz ördek, çıkrıkcın, Macar ördeği, elmabaş patka, pasbaş patka, minik orman kartalı, turna, sazhorozu, uzunbacak, kocagöz, bataklıkkırlangıcı, çizgili ötleğen, minik karabatak, minik akbalıkçıl, çeltikçi, dikkuyruk, minik martı ve akkanatlı sumru gibi cinsler izlenebiliyor.

Türkiye'deki ender subasar ormanlardan biri olan ve biyolojik spektrumuyla öne çıkan Galeriç Ormanı'nda 35 ötücü kuş cinsinin kuluçkaya uyuduğu öğreniliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir