Kızılay Başkanı Kınık'tan Ensar Vakfı Açıklaması: 'Vergi Kaçırmak Başka, Vergiden Kaçınmak Başka'

 > 
281PAYLAŞIM

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yapılan yaklaşık 8 milyon dolarlık bağışla ilgili olarak "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başka" ifadelerini kullandı.

Başkentgaz şirketinin Ensar Vakfı'na yurt yapılması için Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar bağışta bulunduğunun belgesi ortaya çıktı ve Kızılay da bunu doğruladı. Başkentgaz'ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı yerine Kızılay aracılığıyla yapmasının, vergiden muaf olmak amacıyla yapıldığı belirtildi.

Başkentgaz Ensar Vakfı'na Kızılay Üzerinden 8 Milyon Dolar Bağışlamış - onedio.com
Başkentgaz Ensar Vakfı'na Kızılay Üzerinden 8 Milyon Dolar Bağışlamış - onedio.com

"Belge doğru, paylaşılması etik ve ahlaki değil"

Kızılay Başkanı Ekrem Kınık, Habertürk kanalında Veyis Ateş'in konuğu oldu. Paylaşılan bağış belgesinin doğru olduğunu belirten Kınık, söz konusu belgenin bağışçının rızası olmadan "hukuk dışı yollarla" elde edildiğini" belirtti ve paylaşılmasının "etik ve ahlaki olmadığını" savundu.

"Vergi matrahından düşme hakkınız var"

Yapılan bağışın tamamen yasal olduğunu belirten Kınık, vergi üzerinden yapılan eleştirilere ilişkin şunları söyledi:

"Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır. Devlet size yasal olarak bir imtiyaz vermiş. Devlet diyor ki; mesela bir eğitim kurumu veya bir sağlık kurumunu benim şartlarımla yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden veya doğrudan bu yatırımı yapabilirsiniz ve vergi matrahından düşme hakkınız var. "

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir