Kız Çocukları Okusun Diye! 63 Yaşında Diplomasını Alan Perihan Teyze Çıkardığı Kitabın Gelirini Eğitim Göremeyen Çocuklara Bağışladı

1.9bPAYLAŞIM

Ah Perihan Teyzem, senin güzel yüreğine kurban olayım!

Kaynak: https://www.iha.com.tr/sivas-haberleri/6...

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde yaşayan Perihan Beyaz, köyünde okul olmadığı için okuyamayan bir kız çocuğuydu.

Hiçbir şey için geç değil derler ya, kafasına koydu Perihan Teyze okumayı. Okuma yazmayı babasının desteğiyle evde öğrendi. İlkokul 60 yaşında bitirdi. 

"Sıyrındı köyünden bir çiftçinin kızıyım. Köyümüzde hiç okul olmadığı için kızlar okuyamadı, erkeklerde köyümüzden ilçe merkezine giderek 1 saatlik yolda ilkokulu anca bitirdiler. Babam biz kızları kendi evinde okutmaya çalıştı ama diploma alamadık. Diplomasız olmak bana çok zor geldi. Evlenip geldim, çocukları okuttuk. Ben okuyamadım diye çocuklara çok önem verdik ve okuttuk hepsini. Boş kalınca tekrar okumaya başladım. İlkokulu burada 1 sınavla geçtim." diye anlatıyor hikayesini.

63 yaşındayken ortaokul diplomasını eline aldı, ama durmadı. 67 yaşına geldiğinde “Beyaz Şiirler” isimli şiir kitabını internette yayınladı.

İkinci kitabı için ise şimdiden 50 şiir yazdı bile! 

"Ortaokulu Sivas’a gidip gelerek 63 yaşından sonra okudum. İçimden şiir yazmak geldi, şiirlerimi yazdım. 3 Kaymakam geçti, üçü de söz verdi kitabımı basmaya üçü de yapmadı. Benimde oğlum ben üzülüyorum diye elimde de toplu para olmadığı için e-kitap olarak yayınladı. Kitabımı internet ortamında sattı. Satıştan elde ettiğim geliri getirdim Kaymakam beye verdim, oda okumaya imkanı olmayan kız çocuklarına verdi" diye ekliyor.

Kitabından elde ettiği geliri de kendisi gibi okuyamayan, eğitim göremeyen kız çocuklarına bağışladı.

Kendisi gibi eğitim göremeyen 8 kadının da onu örnek alarak açıktan okuyup ortaokul ve lise diplomasını eline aldığını belirtti. 

“Geçmişteki imkanımız olmadığı için okuyamamıştık. Şimdi de rabbim her imkanı verdi, yaptık. Yapana zor olmaz. Okumayan kızlara okuyun diyorum. Okutmayan anne babalara da çocuklarınızı okutun, cahil kalmasın çünkü cahillik en kötü şeydir. Beni görenler örnek aldı, 7-8 tane kadın okudu. Ortaokul ve liseyi açıktan bitirdi“ dedi.

Bütün anne babalara seslendi Perihan Teyze: Çocukların eğitim almasına engel olmayın, onlara destek olun!

Diplomasını eline almak en büyük hedefiydi. Kitap yazmak ise onun için hiç zor olmuyor hatta 'benim için bir zevk' oldu diye ekliyor.

Eşi en büyük destekçisi Perihan Teyzenin. O mutluysa ben de mutluyum diyor.

 “Okur yazarlığı biliyordu, okuması yazması vardı ama diploması olmadığı için ben bu diplomayı alacağım dedi. Alacaksan ben sana destek olacağım dedim. Her türlü desteği verdim, Sivas’a götürdük-getirdik. Diplomasını aldı. Eşim mutluysa bende onun mutluğuyla mutluyum. Diplomaya hasretti. Diplomayı da aldı onun için mutluluk devam ediyor“ diye ekliyor.

İyi ki varsın Perihan Teyze, iyi ki senin gibi okuyamayan eğitim görmesi engellenen kız çocuklarına ve kadınlara örnek oldun ❤️

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

BTS Irkçılık Karşıtı Kampanyaya 1 Milyon Dolar Bağışlayınca Hayranları da 24 Saat İçinde İnsan Hakları Örgütleri İçin Aynı Miktarda Para Topladı! - onedio.com
BTS Irkçılık Karşıtı Kampanyaya 1 Milyon Dolar Bağışlayınca Hayranları da 24 Saat İçinde İnsan Hakları Örgütleri İçin Aynı Miktarda Para Topladı! - onedio.com
Kuzucukların Seni Çok Özledi! Adile Naşit Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız Enteresan Bilgiler - onedio.com
Kuzucukların Seni Çok Özledi! Adile Naşit Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız Enteresan Bilgiler - onedio.com
Olgunlaşma Enstitülerinin Çocuklara Özel Olarak Ürettiği Gökkuşağı Desenli Maskelere Gelen Akıl Almaz Yorumlar - onedio.com
Olgunlaşma Enstitülerinin Çocuklara Özel Olarak Ürettiği Gökkuşağı Desenli Maskelere Gelen Akıl Almaz Yorumlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunesvesu

Sağlıklı ve enerjik bir insanın ve hayatın içinde olmayı seven bir insanın, neler yapabileceğinin örneği olmuş.Yani, yaşın sadece rakamlardan oluşmasının da güzel bir örneği aslında.

baver-asana

yüreğinden ellerinden öpüyorum annem

noblesseraizel

Şöyle güzel yorum yapan aa ne güzel olmuş diyen herkesten satın almasını bekliyorum 10 lira bile değil gidin alın. Bir paket sigara içmeyin dönerin yanına ayran değil su için. Sizi etkilemez 10 lira destek verin.

turac.demir

Okuyup beğendiyseniz şuradan 9 TL'ye kitabı da satın alın derim. Bir kahve parasından daha az ve mükemmel bir amaca hizmet ediyor :)

fatihbbeyaz

Beyaz Şiirler isimli kitabı aşağıdaki sayfadan inceleyebilirsiniz:

Görüş Bildir