Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kitap Baharı: 'Devrimi Tweet’le Belgeleyenler'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kitap Baharı: 'Devrimi tweet’le belgeleyenler'

Sürüncemede kaldıkça niyeti daha çok sorgulanan, ancak dinamikleriyle hâlâ halka umut fısıldayan Arap Baharı’nın titreşimleri yayıncılığı da etkiliyor.

Gücünü baskıcı mevcut sistemi değiştirme arzusundan ve dijital dünyadan alan Arap Baharı’yla ruhu bir şekilde kesişen kitaplar dikkat çekiyor.

Devrimi tweet’le belgeleyenler

Arap Baharı, habercilikte bir dönüm noktası oldu. Sosyal medya, belirgin bir şekilde anaakım medya haberciliğinin önüne geçti. Her ne kadar doğasında kredibilite sorunu taşısa da sosyal medya, haberi anında iletebilme kapasitesi, habercinin resmi ya da hantal kurumlardan değil, direkt çoğunluğun içinden gelmesi nedeniyle hızlı ve inandırıcıydı. Bu sürecin önemli aktörlerinden biri anaakım medyanın dışından bir isim, ABD’li Andy Carvin’di. ABD’de kamu radyo istasyonlarına haber ve program servis eden kâr amacı gütmeyen medya kuruluşu NPR’nin sosyal medya stratejisti olan Carvin, ayaklanmaların devam ettiği sürede haftanın yedi günü, günde ortalama yüz tweet atarak “devrimi tweet’leyen adam” olarak tanındı. Orta halli bir günlük gazetenin tirajına yakın okunurluğa ulaşan Carvin aynı zamanda son derece güvenilirdi. Öyle ki New York Times, Washington Post ve Guardian gibi ciddi gazeteler dahi tweet’lerini kaynak belirterek kullandı. Bugün gazetecilik okullarında anlatılan Carvin’in başarısı daha önce Arap Baharı üzerine yazılan kitaplara konu olmuştu. Ama o, olayı bir de kendi tanıklıklarıyla anlatmak istedi. Devrim adına sokağa çıkan ve olayları Carvin’e aktaran pek çok kaynağının gerçek hikâyesini anlatan kitabı Distant Witness , anı kitabından hallice; tarih ve belgesel türleri arasında gidip geliyor. Carvin, Tunus ayaklanmasının ilk günlerinden Libya’da rejimin değişmesine kadar olan süreçte Arap Baharı’nın içyüzünü dünyaya iletmesini sağlayan kaynaklarının hikâyesini naklederken tarihi açıdan karmaşık ve acı dolu süreci herkesin anlayabileceği şekilde formüle etmeyi de başarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKitapSosyal MedyaTunus
Görüş Bildir