Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kitap Atlası - Zeynep Yosun Akverdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kitap Atlası

Kitap Atlası

2012, ABD ve Avrupa’da biyografi, otobiyografi ve anı kitaplarının peynir ekmek gibi sattığı bir yıl oldu. İşte gözümüze takılanlar...

UNESCO verilerine göre her yıl dünyada yaklaşık 2,5 milyon yeni kitap basılıyor. Bunun yarım milyonu, sadece İngiltere ve ABD’de yayımlanıyor. Bu devasa sektörün içinde ancak çok küçük bir yüzde Türkçeye çevrilme şansı buluyor. Çoksatanların ağırlığını koyduğu bu yüzdeye giremeyen, ama bahsi hakeden kitapları bu köşeden duyurmayı görev edindik.

The Voice is All: The Lonely Victory of Jack Kerouac

Joyce Johnson / The Viking Press

Jack Kerouac’in yayımlanan ilk biyografisi değil The Voice is All: The Lonely Victory of Jack Kerouac . Henüz lisedeyken Allen Ginsberg’ün sevgilisi olan arkadaşı Elise Cowen aracılığıyla Kerouac’le tanışan ve bir dönem aşk yaşayan Joyce Johnson da Kerouac ya da Beat Kuşağı’yla ilgili ilk defa yazmıyor. Amerikalı yazar Johnson anılarını daha önce pek çok kez kaleme almış, hatta 1987 yılında yazdığı Minor Characters: A Beat Memoir adlı anı kitabıyla National Book Critics Circle (Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği) ödülüne layık görülmüştü. Ancak bu biyografiyi özel kılan, 77 yaşındaki Johnson’ın Kerouac ailesi tarafından 30 küsur yıldır itinayla gözlerden ırak tutulan Kerouac Arşivi’ni inceleme şansı yakalaması. New York Halk Kütüphanesi Berg Koleksiyonu’nda bulunan ve ailenin izni olmadan araştırmacılara açılmayan arşivdeki not defterleri ve müsveddeler ile aile üyeleri, yakın arkadaşlar, âşıklar, editörler ve diğer yazarlarla yazışmaları objektif bir gözle irdeleyen Johnson, Beat Kuşağı’nın kralının bir yazar olarak gelişimini anlatmayı hedefledi. Sonuçta ortaya Kerouac’ın dil, edebiyat, kurmaca ve gerçek arasındaki ilinti, yazarın sorumlulukları gibi pek çok konu hakkında görüşlerinin nasıl şekillendiğini anlatan, yazara dair bilinen pek çok mitin yanlış olduğunu ortaya koyan bir biyografi çıktı. Kitap, Kerouac’in edebi sesini bulduğu ve Yolda ’ya yayıncı aradığı 1951 yılına kadarki dönemi anlatıyor. Çünkü Johnson’a göre asıl önemli olan Kerouac’in “hayat görüşüne uyan bir yazı diline ulaşarak kazandığı zafer”.

Who I Am: A Memoir

Pete Townshend / HarperCollins

Pete Townshend’in otobiyografisini merak etmeniz için mutlaka iyi bir rock müzik dinleyicisi olmanız gerekmiyor. Efsanevi grup The Who’nun efsane gitaristi ve bestecisi Townshend’in kaleme aldığı Who I Am: A Memoir kesinlikle yılın en heyecanla beklenen otobiyografilerinden biri. Komplike bir rock yıldızının, ruhunun karanlık dehlizlerini hayranlarına, meraklılarına, hatta kendisinden hiç hoşlanmayanlara böylesine açması tabii ki önemli. Tarihin en kışkırtıcı gruplarından birinin beyni olarak milyonları peşinden koşturdu; üstün gitar tekniğiyle kendinden sonra gelen pek çok müzisyeni etkiledi; bir dönem müziği bırakıp mezar kazıcılığı yaparak hayatın beyhudeliğinin altını çizdi; çocuk pornosu skandalına karışan adını çocukluğunda yaşadığı tacizi itiraf ederek temize çıkarırken kimilerini buna inandıramadı… Böylesine heyecan veren bir kişiliğin Dickensvari çocukluğunu edebi bir estetikle anlatışına, zihninin dehlizleri arasındaki aydınlık galerilere tanık olmak için Who I Am: The Memoir okunur. Tabii Tommy müzikali ya da I Can See for Miles gibi hitlerin hikâyesini ve Townshend’in müzikal açıdan en çok etkilendiği müzisyenleri öğrenmek için de… Umarız Türkçeye en kısa zamanda kazandırılır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİngiltereKitapaşkmüzik
Görüş Bildir