Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kişisel Verilerin Başka Ülkelerle Paylaşımına ‘Sınır’

 > 
52PAYLAŞIM

Kişisel verilerin başka ülkelerle paylaşımına sınır getirildi. Meclis'te görüşülmekte olan Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı'nda yapılan değişiklikle, Kişisel Verileri Koruma Kurulu kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına izin vermeden önce, ilgili bakanlığın ya da kamu kurumunun görüşünü isteyebilecek. 

Muhalefetten 'Reza Zarrab’a koruma kalkanı' tepkisi var. İşte detaylar...

Önceki gece Meclis'te hükümet tarafından verilen önergeyle düzenlemeye "Kişisel veriler, Türkiye'nin veya ilgili kişinin menfaatinin ciddi şekilde zarar göreceği durumlarda, ilgili kamu kurum veya kuruluşunun görüşü alınarak, kurulun izniyle yurtdışına aktarılabilir" ifadesi eklendi.

Ancak uluslararası sözleşmeler sözkonusu olduğunda bu hüküm dikkate alınmayacak.

Önergenin gerekçe bölümünde ise kişisel menfaatlere zarar verilmemesinin öngörüldüğü belirtilerek, "Dışişleri Bakanlığı ya da ilgili kamu kurum veya kuruluşlarının bu hususta görüşü alınarak, kurulun izin vermesinden sonra verilerin yurtdışına aktarılması amaçlanmaktadır" denildi.

Yetkili: 'Verilerin yurt dışına gönderilmesinde kurul yetkilidir ve kararı o verecektir'

Konuyla ilgili Reuters'ın sorularını yanıtlayan hükümete yakın bir yetkili ise, "Verilerin yurt dışına gönderilmesinde kurul yetkilidir ve kararı o verecektir. Bakanlıkların ancak görüşü istenebilir" diye konuştu.

'Bu madde Reza Zarrab için'

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AKP’nin önerge ile yapılan değişikliğin “Reza Zarrab’a koruma kalkanı’’ olduğunu söyledi. 

Sözcü'den Emin Özgönül'e konuşan Toprak, şunları söyledi:

“Bu madde metne kimin için ve neden gece yarısı eklendi. Yeni maddeyi okur okumaz akla Zarrab geliyor. Bu değişikliği AKP izah etsin. Ne acı ki Türkiye Iraklaşıyor.”

Tasarının kabul edilen maddeleri arasında Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun yapısıyla ilgili düzenleme de bulunuyor.

Kurulun 5 üyesi TBMM tarafından seçilecek; 2 üye hükümet, 2 üye Cumhurbaşkanı tarafından atanacak

Metnin ilk halinde 7 kişi olan kurul 9 kişiye çıkarılırken, kurula TBMM'nin de üye seçmesi yolu açıldı.

Buna göre kurulun 5 üyesi TBMM tarafından seçilirken, iki üye hükümet, iki üye de Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Kişisel Verileri Koruma Kanun Tasarısı, Avrupa Birliği'nin (AB), Haziran ayından itibaren Türk vatandaşlarına tanıyacağı vize serbestisinin sağlanması için çıkması şart koşulan düzenlemelerden.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir