Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kişilik Özelliklerimiz Yazım Hatalarına Olan Yaklaşımımızı Belirliyor!

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmacılarının yayımladığı bir çalışma, kişilik özellikleri ile dilsel tutum arasında ilginç bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Ne kadar uyumlu ve dışa dönük bir insansanız gramer hatalarına olan toleransınız o denli yüksek...

Haberin Tamamı İçin:

Michigan Üniversitesi'nden Julie Boland ve Robin Queen, 83 katılımcıdan bir ev arkadaşı ilanına cevap olarak gelen emailleri okumalarını ve adayları sosyal ve akademik açıdan değerlendirmelerini istedi.

Mashable'ın haberine göre katılımcılara okutulan e-mailler üç gruba ayrılıyordu: 

  • Typo içerenler, 

  • Baştan sona gramer hatalarıyla dolu olanlar,

  • Gramer açısından kusursuz olanlar. 

Buna ek olarak katılımcılardan bir karakter analizi testi doldurmaları istendi. Gelen sonuçlara göre, uyumlu ve uzlaşmacı bireyler gramer hatalarını daha yumuşak biçimde değerlendirirken; görece daha az uyumlu olan bireylerin gramer hatalarına tepkileri daha sert oldu.

PLOS ONE isimli bilim dergisinde yayımlanan çalışma, iki grup insan arasındaki farklılığın sebebini, "daha uyumsuz olan bireylerin düzenden sapmaya karşı toleranslarının daha düşük olması"na bağlıyor.

İçe dönük/dışa dönük olmak ve vicdan da gramer hatalarını algılama biçiminize yön veriyor. İçe dönük kişiler, gramer hatalarını daha sert bir biçimde yargılamayı tercih ederken; dışa dönük olanlar bu yanlışları hoş görme eğilimi gösteriyor. Ayrıca daha uyumsuz olan bireyler, İngilizce'deki sesteş kelimelerin karıştırılarak yanlış yazılmasına daha fazla takılıyorlar.

Dilbilim Profesörü Gregory Guy, bu bulguların hiç de şaşırtıcı olmadığını söylüyor:

"Bu standartlık ve doğruluk ideolojisi (yani standart olmayan her şeyi sapkınlık olarak görmek) sürekli olarak çok fazla çeşitlilik barındıran dilbilimsel gerçeklikle zıt düşüyor; bu yüzden kişilik özellikleriyle dile karşı tutumumuz arasında bir bağlantı olması doğal."

Guy, kişilik tipleriyle dilsel tutum arasındaki ilişkiyi inceleyen yeni bir araştırma alanının ortaya çıktığına dikkat çekiyor ve kişilik özelliklerinin dildeki ilerlemelere karşı tutumumuza etki edip etmediği ile ilgili araştırmaların yapılmakta olduğunu dile getiriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir