Kişi Başına Düşen Milli Gelir Azalıyor: 2002'de Gerimizde Yer Alan Ülkeler Türkiye'yi Solladı

 > 
612PAYLAŞIM

2002 yılında kişi başına düşen milli geliri Türkiye'den daha düşük olan Rusya, Çin, Romanya, Bulgaristan ve Kazakistan, 2020 itibarıyla Türkiye'den daha yüksek kişi başı gelire sahip durumda...

Dünya Bankası tarafından açıklanan kişi başına düşen yıllık milli gelir verilerini karşılaştıran Doğruluk Payı2002'de yıllık ortalama gelirleri Türkiye'deki insanların gelirleriyle aynı ya da daha az seviyede olan ülkelerdeki insanların 2020 yılı itibarıyla Türkiye’den daha fazla yıllık gelire sahip olduğunu gösterdi.

Özellikle 2002 yılında RomanyaBulgaristanLitvanyaLetonyaRusya ve Polonya gibi ülkelerde ortalama kişi başına yıllık gelir Türkiye’nin altında ya da yakın seviyelerdeyken 2020'ye gelindiğinde Türkiye'deki insanların dolar bazındaki yıllık gelirleri bu ülkelerde yaşayanlara göre daha düşük seviyede kaldı.

Bu ülkelerde ortalama bir kişinin yıllık geliri nasıl değişti?

Türkiye’nin kişi başına düşen GSYH’si 2002 yılında yıllık ortalama 3 bin 688 $ seviyesindeyken, bu gelir 2013 yılında rekor seviyeye, yani 12 bin 614 $ seviyesine yükseldi. Ardından TL’nin de yıllar içerisinde yabancı para birimleri karşısındaki kötü performansı ve değer kaybı dolar bazında ülke vatandaşının ortalama yıllık gelirine de negatif yansıdı. 

Bununla birlikte Dünya Bankası verilerine göre 2019 yılında Türkiye’de kişi başına düşen yıllık gelir 9 bin 127 $ olarak açıklandı. 

IMF'ye göre 2020'de ise bu yıllık kişi başı ortalama gelir 8 bin 550 $'a, TÜİK'e göre de 8 bin 599 $'a geriledi.

Dünya Bankası tarafından açıklanan verilere göre 2002 ila 2019 yılları arasında kişi başına düşen GSYH’si Türkiye’den daha düşük ya da Türkiye’ye yakın seyreden ülkelerin yıllar içerisindeki milli gelir değişimleri ve 2020'de IMF'nin açıkladığı kişi başına düşen milli gelir verileri şu şekilde:

Muhalefetin Sert Tepki Gösterdiği 'Aşılandım' Videosu Yayından Kaldırıldı! - onedio.com
Muhalefetin Sert Tepki Gösterdiği 'Aşılandım' Videosu Yayından Kaldırıldı! - onedio.com
İsrail Ordusu, Gazze Şeridi’ne Kara Operasyonu Başlattı - onedio.com
İsrail Ordusu, Gazze Şeridi’ne Kara Operasyonu Başlattı - onedio.com
ABD'den Normalleşme Adımı: Aşı Olanlara Maske Zorunluluğu Kalkıyor - onedio.com
ABD'den Normalleşme Adımı: Aşı Olanlara Maske Zorunluluğu Kalkıyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir