Kışanak'tan Erdoğan'a: 'Bunun Neresi Reform?'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kışanak'tan Erdoğan'a: Bunun Neresi Reform!

Kışanak'tan Erdoğan'a: Bunun Neresi Reform!

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak: Başbakan, kamu hizmetlerinin ana dilde alınması ile ilgili olarak 'Tercüman vasıtasıyla' diyor. Halkın anladığı dilde sunulmasından bahsetmiyor

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, “Kürt sorununun çözümüyle ilgili olumlu sayılabilecek, bizi çözüme götürebilecek bütün çabalara tereddütsüz destek veririz” dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına, yeni yasama yılının hayırlı olmasını dileyerek başladı.

Halkın oylarıyla seçilen milletvekillerinin cezaevlerinde tutuklu olduğunu anımsatan Kışanak, “Umarım bu yasama yılında bu demokrasi utancına bir an önce son vermek için parlamento harekete geçer” dedi.

“Akan kanın bir an önce durdurulmasının; Kürt sorununun çözüme kavuşturulması için diyalog ve müzakere sürecinin zaman kaybetmeden başlatılmasının; yeni anayasanın toplumsal uzlaşma metni olarak hazırlanmasının; demokratikleşme metinlerinin hızla ele alınmasının” yeni yasama döneminin en acil gündemleri olduğunu belirten Kışanak, “BDP, barış ve diyalog köprüsüdür. Bu köprünün yıkılmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Ülkenin her yerinde evlat acısı yaşanırken, Meclis'in çözüm taleplerine kulağını tıkayamayacağını ifade eden Kışanak, “Güvenlik politikaları artık terk edilmelidir. Bunun çözüm olmadığı, diyalog ve müzakerenin alternatifsiz bir seçenek olduğu kabul edilmelidir” dedi.

Oslo sürecinde hükümet tarafından ortaya konulan önerinin açıklamasını isteyen Kışanak, “Çözüm politikası olmayanların peşinden kimse gitmez” diye konuştu. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt sorununun diyalog ve müzakere dışında başka hiç bir çözümü yoktur. Bunu dışındakilerin tamamı bu süreci uzatan, yaralarımızı daha fazla kanatan, bedelleri daha ağırlaştıran politikalar olur. Kürt sorunu, devlet şiddetiyle bastırılıp bitirilebilecek bir sorun değildir. Kürt sorunu, bir terör sorunu değildir. Hak ve özgürlükler sorunudur.

Birlikte yaşamak istiyoruz. Özgür ve demokratik bir geleceği birlikte kurmak istiyoruz. Birlikte yaşamanın kriterlerini ortaya koyuyoruz. Zor günler yaşıyoruz. Her birimizin yüreği dağlanıyor ancak bu sorunu çözümsüz bırakan mevcut durumda ısrar eden zihniyettir. Bu konuda değişimin işaretlerini verdiklerini söylüyorlar. AKP Hükümeti'nin politikaları ortada. Son olarak AKP Kongresi'nde Başbakan'ın yaptığı konuşma ortada. Bir çözüm yaklaşımı yok. Bu ülkedeki bütün farklılıkları, kimlikleri saygın görme yaklaşımı yok. Kimse kimsenin himayesine girmeyecek. Herkes özgürlükleriyle, eşit yurttaş olarak yaşayacak. 21. yüzyılın birlikte yaşama kriteri budur. Azınlık da olsa az da olsa herkesin hak ve özgürlükleri vardır.

Kürt halkı Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor, 'halk önderi, diyalog sürecinin muhatabıdır' diyor. Bunun gereklerinin yerine getirilmesi lazım. Öcalan'ın rolünü oynayabileceği koşullara kavuşması gerekiyor.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGültan KışanakTerör
Görüş Bildir