Kışanak: 'Oslo Tamamlanmadığı İçin Kan Akıyor'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kışanak: 'Oslo Tamamlanmadığı İçin Kan Akıyor'

Kışanak: 'Oslo Tamamlanmadığı İçin Kan Akıyor'

BDP lideri Kışanak, Oslo görüşmelerinde anayasa, barış ve hakikat ve adalet komisyonları taleplerinin reddedilmesinin her gün yeni acılar yaşattığını söyledi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Oslo görüşmelerine ilişkin, “Kamuoyuna açıklanan belgelerde görüyoruz ki görüşmelerde reddedilen ve yerine öneri getirilmeyen 3 talep var. Bunlar, anayasa konseyi, barış konseyi, hakikat ve adalet konseyi. Bu 3 talebe yanıt verilmediği için bugün dışarıda kan deryası var. Ülkenin doğusundan batısına her gün ocaklara ateş düşüyor” dedi.

BDP tarafından Taksim'deki Elite World Hotel'de düzenlenen “Anayasa Yapım Sürecine Toplumsal Katılım Konferansı”nın açılışında konuşan Kışanak, Türkiye'nin acilen demokratik bir anayasa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Halkın yeni anayasa taleplerine siyasilerin kayıtsız kalamayacağını belirten Kışanak, zorlu bir süreçten geçtiklerini ve tüm olumsuzluklara rağmen TBMM Anaysa Uzlaşma Komisyonu'nda görev aldıklarını kaydetti.

Kışanak, komisyonun çalışmalarının daha verimli olması için, “komisyon çalışmalarının yanında dışarıda barış ikliminin sağlanması”, “çalışmaların amacına uygun yürüyebilmesi için ifade, düşünce ve basın özgürlüğünün tesis edilmesi” ve “siyasi partilerin söylemlerinin gerilim üretmesi nedeniyle komisyona paralel tartışma meclislerinin oluşturulması” gibi taleplerde bulunduklarını söyledi.

Türkiye'de “barış anayasası”na ihtiyaç olduğunu ifade eden Kışanak, “Sadece Kürt sorununda değil, Türkiye'nin tamamı gerilim hattında, birçok konuda bir gerilim hattındayız ve çatışma zeminindeyiz” dedi.

ANADİL İÇİN ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

Barışçıl bir anayasa yapmanın 2 yolu olduğunu söyleyen Kışanak, bunları “siyasal ve sosyal problemlerin çözülüp diyalog sürecinin olması” ve “komisyonda ve mecliste yapılan tartışmaların barışa hizmet etmesi” olarak açıkladı.

Kışanak, BDP-Blok milletvekilleri olarak toplumsal barışa hizmet edecek bir sürecin yaşanacağına inandıklarını dile getirerek, Türkiye'nin başka çıkış yolunun olmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, anadilde eğitim konusundaki talepleri “O kadar da değil” diyerek görmezden geldiğini ileri süren Kışanak, Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin yapıcı değil, yıkıcı olduğunu kaydetti.

Kışanak, anayasa sürecine ilişkin BDP ve CHP'nin devre dışı bırakılarak AKP'nin, MHP ile uzlaşma yoluyla kendi anayasasını hazırlamaya çalıştığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGültan KışanakMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir