Görüş Bildir

Kış Gündönümü Nedir, Ne Zaman Başlar ve Biter? En Uzun Gece Ne Zaman? 21 Aralık En Uzun Gecede Ne Olur?

Anasayfa > Güncel

21 Aralık en uzun gece olarak bilinir. Diğer ismiyle kış gündönümü olarak da adlandırılan bu gece Miladi takvime göre yılın 355.günüdür ve artık yıllarda ise 356 gündür. Ülkemizde de 21 Aralık tarihinde en uzun gece yaşanacak. Peki; 21 Aralık En uzun gecede ne olur? Kış gündönümü nedir, ne zaman başlar ve biter? İşte merak edilenler...

Kuzey yarımkürede kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık en uzun gecenin anlamı merak ediliyor. Bu tarihte güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelecek. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede ise kısalmaya başlayacak. Peki; 21 Aralık En Uzun Gecede ne olur? Kış gündönümü nedir, ne zaman başlar ve biter?

Kış Dönümü Nedir?

Kış Dönümü Nedir?

Kış gündönümünde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır.

Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarıkürede en uzun gün, Kuzey yarıkürede en uzun gece yaşanır. Kuzey yarıkürede gölgelerin en uzun olduğu gündür.

21 Aralık'ta Neler Oluyor?

21 Aralık'ta Neler Oluyor?
 • Güneş ışınları Güney Yarımküre'ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre'ye en eğik açılarla gelir.

 • Güney Yarımküre'de yaz, Kuzey Yarımküre'de kış mevsiminin başlangıcıdır.

 • Üzerinden Oğlak Dönencesi'nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya'nın en sıcak yerleridir.

 • Güney Yarımküre'de en uzun gündüz, Kuzey Yarımküre'de ise en uzun gece yaşanır.

 • Bu tarihten sonra (21 Aralık) Kuzey Yarımküre'de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre'de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar.

 • Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi'dir.

 • Öğlen saat 12.00'de Oğlak Dönencesi'nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.

 • Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.

 • Kuzey Kutup Dairesi'nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi'nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır.

 • Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanır.

 • En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

En Uzun Gece (21 Aralık) Kaç Saat Sürecek?

En Uzun Gece (21 Aralık) Kaç Saat Sürecek?

21 Aralık Güney yarımkürede yaz, Kuzey yarımkürede kış başlangıcıdır. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre'de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre'de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. Dolayısıyla Türkiye'de 21 Aralık Pazartesi 2021'de en uzun geceyi yaşayacağız.

21 Aralık Ekinoksu Nedir?

21 Aralık Ekinoksu Nedir?

21 Aralık Kış gündönümü, güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi'ne dik geldiği an. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gündüz , Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır.

En Uzun Gece Hangi Şehirde Yaşanacak?

En Uzun Gece Hangi Şehirde Yaşanacak?

Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık'tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlayacak. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey'deki Sinop'ta yaşanacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?