Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kış Aylarında Hamilelik ve Zorlukları

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kış Aylarında Hamilelik Ve Zorlukları

Kış Aylarında Hamilelik Ve Zorlukları

Annenin hamilelik süreci hassas bir durumdur ve karnındaki bebeği kışın gelebilecek risklere karşı korumaları, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeleri için önemli bir süreçtir. Çoğu zaman anne adayları zor koşullara maruz kalmaktadır, örneğin ilaç kullanması, çevresel faktörler, beslenme, kullandıkları deterjan vb. konularda son derece hassas davranmaları gerekmektedir.

Kış mevsiminin gelmesi ile çocuklu aileler ve hamile kadınların geneli evlerde veya kapalı alışveriş merkezlerini tercih ederek zaman geçirmektedirler. Aslında bu şekilde kendilerini koruduklarını düşünebilirler, fakat birçok kişinin aynı havayı soluduğu bir ortam gebe kadınlar için ne kadar sağlıklı olabilir? Aslında en büyük risk sağlıksız ortamlardır.

Hamile kadınların ve çocuklu ailelerin kış mevsiminde bile düzenli olarak her gün evlerini havalandırarak temiz havanın içeri kirli havanın ise dışarı çıkışını sağlamaları gerekir. Evlerde bulunan en büyük hava kirliliği yaratan koşullar kullanılan (doğalgaz, tütün ürünleri, tozlar, nemli ortamlar)ürünlerin hepsi evde kirlilik yapar ve hamilelerin sağlıklarını büyük ölçüde etkiler.

Ev içerisinde almış olduğumuz bu kirli havadan dolayı sağlık problemleri yıllar sonra bile ortaya çıkmaktadır. Kirli havanın solunması durumunda gözle görülen etkileri yorgunluk hissetmek, baş ağrısı ve dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu, gözlerde alerji gibi durumlardır. Özellikle evde hamile olan biri var ise özellikle kış aylarında evleri havalandırmak ve karnında büyüttüğü bebek içinde temiz hava soluması çok önemlidir.

Temiz havayı evde muhafaza etmek için ilk olarak sigara kullanımını ortamdan uzaklaştırmak her gün düzenli temiz hava girişi ve kirli havanın çıkışını sağlamak mutfak banyo gibi su kullanılan yerlerin ıslak kalıp nem oluşturmasını ve rutubeti engellemek, havayı temizleyen cihazlar bulundurmak gerekir.

Özellikle kış aylarında evde mevcut olan kirli hava hamilelerin en büyük düşmanıdır. Çünkü kapalı ortamlarda mevcut olan tozlar, evde beslenilen hayvanlar, küfler hamileler için en büyük risk ve alerji ortamlarıdır. yaşadığımız evde hijyen çok önemlidir, özellikle gebeler bu konuda çok hassas davranmalıdır. Evde kullandığımız bölümler her gün düzenli olarak süpürülüp silinmeli ve tozları alınmalıdır, düzenli hava girişi sağlanmalıdır.

-SİNÜZİT hamilelik döneminde sinüs enfeksiyonu sıkça görülmektedir. Kulak ve sinüslerin tıkanması oldukça yüksektir, hamile adaylarının %20’sinde bu problemle karşılaşılmaktadır. tabi ki tedavi yöntemi olarak antibiyotik kullanımı verilmektedir.

-BURUN KANAMASI hamile kadınlarda özellikle kış aylarında burun kanaması sık olmaktadır. Yatarken burun içine nemlendirici kullanılması burun içini yumuşak tutmayı sağlar.

-NEFES DARLIĞI hamile kadınlar ilk zamanlar daha sık nefes alır. Gebelik ilerledikçe nefes alımı daha zorlaşır çünkü bebeğinizin fazla oksijene ihtiyacı vardır. Gebeliğin son haftasında ise bebek pelvise yerleştiğinden akciğer basıncı azalır ve nefes darlığı söz konusudur.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihhamilehamilelikkadınlar
Görüş Bildir