Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kırşehir'de "Yılın Ahisi" Ödülü Sahibini Buldu

0PAYLAŞIM

Kırşehir'de "Yılın Ahisi" Ödülü Sahibini Buldu

KIRŞEHİR Anadolu Ajansı - Kırşehir'de "Senenin Ahisi" mükâfatı, sahibine şed abluka etilerek ibraz edildi.

33. Ahilik Haftası kapsamında tarihi Uzun Çarşı'da tertip edilen merasimde, Kırşehir'de senenin Ahisi, kalfası ve çırağına mükâfatları verildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasimde, Ahilik duası yapıldı, Ahi Evran Veli'nin yaşamı, mutasavvıf karakteri ve esnaf teşkilatlanmasında yaptığı çalışmalardan bahsedildi.

Merasimde Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Senenin Ahisi seçilen saraçlık ustası Mehmet Eroğlu'nu şed abluka eterek mükâfatını ibraz etti. Senenin kalfası mobilyacı Ahmet Kaya, mükâfatını AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli'den aldı. Senenin çırağı oto elektrikçisi Mehmet İnan'a ise mükâfatını Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu verdi.

Mükâfat törenin ardından laf alan Mehmet Eroğlu, kendisine verilen altın mükâfatını, işlerinde daha galibiyetli olmalarını teşvik etmek emeliyle senenin kalfası ve çırağına armağan etti. Protokol aboneleri, misal hareketinden dolayı Eroğlu'nu tebrik etti.

Vali Akın ve birliktesikiler, törenin ardından esnafı ziyaret ederek Ahilik duası ve nasihatlerinin yazılı olduğu broşür ile maske ve kolonya armağan etti.

Programdan sonra basın üyelerine açıklama yapan Vali Akın, "33. Ahilik Haftası kapsamında Ahilik duası ve şed abluka eterek senenin Ahisi, kalfası ve çırağına mükâfatlarını ibraz ettik. Senenin Ahisi'ni, kalfasını ve çırağını tebrik ediyorum. İşlerinde zaferlerinin devam etmesini diliyor, onların değişik esnafımıza da misal olmasını beklenti ediyorum." dedi.

Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ise Ahilik ananesinin en esas unsurlarından olan Ahilik duası ile esnafa hayırlı işler beklentisinde bulunduklarını söyledi.

Senenin Ahisi, kalfası ve çırağına mükâfat vererek Ahilik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasını kastettiklerini vurgulayan Erkan, Ahiliğin yaşatılması, tanıtılması ve daha fazla kitlelere eriştirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir