Kırmızı Lale Film Festivali Başladı

Sanat-

Kırmızı Lale Film Festivali Başladı

Kırmızı Lale Film Festivali Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayelerinde, Rotterdam Belediyesi'nin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 9 Haziran'a kadar sürecek festivalde, uzun metrajlı kurgu, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 26 Türk filmi izleyiciyle buluşacak.

Yönetmen Erden Kıral'ın "Yük" filminin Hollanda prömiyeriyle başlayan festivalin açılışında, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Demet Akbağ'a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", Kıral'a ise "Onur Ödülü" verildi.

Festivalin yarışma bölümünde yer alan Derviş Zaim'in "Devir", Ahmet Sönmez'in "Elveda Katya", Çiğdem Vitrinel'in "Geriye Kalanlar", Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi", Reha Erdam'in "Jin", Reis Çelik'in "Lal" ve Emin Alpar'ın "Tepenin Ardı" filmleri ödül almak için mücadele edecek.

İkisi Hollandalı üç kişiden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu belirlenecek en iyi yönetmene 5 bin dolar, en iyi filme ise 5 bin avro ödül verilecek.

Festivalin açılışına katılan yönetmen Erden Kıral, kendisine ödül verenlere teşekkür etti. Kıral, ödülü "Gezi Parkı'nda direnenlere adadığını" söyledi. Türkiye'de hem yapımcı hem de yönetmenlik yapan bir neslin yetiştiğini kaydeden Kıral, ucuz komedi filmlerinin sinema salonlarını kapattığı bir dönemde bu neslin Avrupa'da filmlerini göstererek ilgi çekmeye başladıklarını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıSinemaTiyatro
Görüş Bildir