Kirli Pazarlık

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kirli Pazarlık

Kirli Pazarlık

Miting meydanlarında ve basın önünde İsrail ile kanlı-bıçaklı bir görüntü verilirken perde gerisinde olmadık pazarlıklar yapılıyor. 2010 yılında Siyonist çetenin yıllardır beklediği OECD üyeliğinin yolunu açan AKP iktidarı şimdi de NATO'daki "İsrail vetosu"nu geri çekiyor. Hem de İsrail'i de koruyacak olan Patriotlar karşılığında...

AL PATRİOT'U, VER ONAYI İsrail basınında yer alan haberlerde NATO'nun Patriotları göndermesinin ardından Türkiye'nin, İsrail'in NATO ile işbirliğiyle ilgili vetosunu kaldıracağı belirtildi. Jarusalem Post gazetesinin haberine göre İsrailli yetkililer onayın Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzeleri talebi karşılanırken geldiğine dikkat çekti. Yetkililer NATO'nun füzeleri, İsrail ile ilişkilerde buzların çözülmesinde Türkiye'yi ikna etmek için bir araç olarak kullandığı şeklinde değerlendirdi.

ASKERİ TATBİKATLAR VE FAALİYETLER Haberlere göre 2013'te Türkiye, İsrail'in askeri tatbikatlar ve faaliyetler dışındaki işbirliği mekanizmalarına katılmasını veto etmeyecek. Karşılığında da Batılı müttefikler Türkiye'nin önem verdiği Mısır, Tunus, Ürdün başta olmak üzere Kafkaslar ve Balkanlar'daki üçüncü ülkeler ile ortak programları bloke etmekten vazgeçti.

TİCARET HACMİ SÜREKLİ ARTIYOR... Hükümetin gizli kapaklı işler yaparak İsrail ile ortayı bulma çabası devam ediyor. Mavi Marmara katliamından sonra, İsrail ile ticari ilişkilerini hız kesmeden sürüyor. İsrail Ticarî Ateşeliği İstanbul Şubesi'nin verilerine göre; Türkiye'nin İsrail'den ithalatı 2010 senesinde 1.31 milyar dolar seviyesinde iken, 1.85 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türkiye'nin İsrail'e ihracatı 2011 yılında ise 2.17 milyar dolara çıktı.

Türkiye reddetmedi İsrail OECD üyesi oldu

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 31 üye ülkenin oybirliği ile verdiği karar sonucunda 2010 yılının Mayıs ayında İsrail, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyeliğine kabul edilmişti. Dünya'nın dört bir yanındaki Müslümanlar, bu üyeliğin gerçekleşmemesi için Türkiye ile görüşmeler yapmışlardı. Türkiye veto hakkını kullanmış olsaydı, İsrail'in üyeliği gerçekleşmeyecekti.

İSRAİL, TARİHİ BAŞARI OLARAK NİTELEDİ

İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz'in "tarihi bir başarı" olarak açıkladığı OECD'ye üye ülkelerden sadece bir tanesinin bile reddetmesi İsrail'in OECD'ye alınmamasına yetecekti. OECD'de tek Müslüman ülke Türkiye'ydi. Türkiye'nin de kabul ettiği İsrail, OECD'ye girmek için uzun süre çaba göstermişti.

Jerusalem Post'un haberine göre, Türkiye 'nin de onayıyla İsrail bundan böyle NATO'nun ortak üyesi olarak ittifakın seminer ve çalışmalarına katılabilecek. Radikal'e konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise Türkiye'nin onayına karşılık İsrail'i destekleyen bazı ülkelerin de Türkiye için önemli olan Balkan ve Kafkas ülkeleri ve Mısır, Cezayir, Tunus, Ürdün gibi ülkelerle olan çalışmaları bundan böyle veto etmeyeceğini söyledi. Kaynaklar ayrıca, İsrail'in Türkiye'nin hassasiyetleri çerçevesinde 2013'te NATO'nun askeri tatbikat ve faaliyetlerinde yer almamaya devam edeceğini belirtti.

Jerusalem Post ise İsrail'in gelecek yıl yapılacak tatbikatlara katılıp katılmayacağının bilinmediğini, çünkü NATO'nun tatbikatlar konusunda henüz bir planlama yapmadığını yazdı. Türkiye, Mayıs 2010'daki Mavi Marmara saldırısı sonrasında İsrail'in bazı tatbikatlara katılmasını veto etmişti.

Jerusalem Post, Türkiye'nin onayının NATO'nun Suriye sınırına Patriot hava savunma sistemi yerleştirme kararının ardından geldiğine dikkat çekti. İsrailli yetkililer de zamanlamanın bir tesadüf olmadığını düşündüklerini belirtti. Adını açıklamayan bir İsrailli yetkili "Son dakikada gelen onay sanırım Patriot'larla ilgili" dedi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in bir süredir iki ülke arasında uzlaşma sağlamaya çalıştığı biliniyordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiİsrailİstanbulMısırNATOSuriyeTunus
Görüş Bildir