Görüş Bildir

Kırım'da Neler Oluyor?

Anasayfa > Gündem

'Rus gemilerden havalanan 11 savaş helikopteri Kırım’a girdi'

Rusya Kırım'a Girdi

Rus ordusunun Kırım yarımadasındaki önemli havalimanlarında kontrolü ele geçirdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Kırım’ın başkenti Akmescit’teki parlamento ve başbakanlık binası, dün sabah saatlerinde silahlı bir grup tarafından işgal edilmiş, parlamento’daki silahlı grubu görüntülemek isteyen basın mensuplarının binaya yaklaşması üzerine, silah sesleri duyulmuştu.

Bölgede yaşaan karışıklığın ardından bugün flaş bir gelişme daha yaşandı. Ukrayna’nın Kırım bölgesindeki en büyük havalimanında askeri üniformalı ve silahlı kişilerin devriye gezdiği görüldü.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, havaalanının işgal edilmesini 'Rusya'nın silahlı işgali' olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Şimdilik herhangi bir silahlı çatışmanın yaşanmadığını ifade eden Avakov, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Belbek (Sivastopol) Havaalanı'nın Rusya filosuna bağlı askerler tarafından bloke edildiğini ve havaalanının içerisinde Ukrayna asker ve sınır görevlilerinin bulunduğunu, dışarıda da herhangi bir belgesi olmayan, kamuflajlı ve silahlı kişilerin bulunduğunu ifade etti.

'SİLAHLI İŞGAL'

Reuters'in bildirdiğine göre, Simferopol Uluslararası Havalimanı'nda silahlı kişiler kontrol kulesine de girip çıkıyor. Ajansa konuşan Vladimir adlı bir kişi Reuters'e, 'Kırım Halk Milisleri ile birlikteyim. Bizler gönüllüleriz' dedi ve silahlı kişilerin nereden geldiğini bilmediğini de sözlerine ekledi.

Kırım parlamentosuna dün baskın düzenleyen bir grup çatıya Rus bayrağı asmıştı.

RUSYA KIRIM'DAN VAZGEÇMEZ

Bölgede bulunan gazeteci Hilmi Hacaloğlu Twitter hesabından şunları yazdı:

'Kırım Tatarları bugün cuma namazından sonra sivil savunma birlikleri oluşturacak. Birlikler, Meclis Bşk. Rıfat Çubarov'a bağlı olacak! Kırım Tatarların kuracağı birlikler, saldırıya karşı savunma amaçlı olacak. Ancak Kırım Tatarlarının ne kadar endişeli olduğu açık. Simferopol-Sivastopol yolunun kapalı olduğu bilgileri geliyor. Havaalanı da Rus askerilerinin kontrolü altında. Rusya, Kırım'dan vazgeçmez.

Gelişmeler canlı olarak aktaran Wall Street Journal, Ukrayna İçişleri Bakanının “Bu bağımsız bir devletin toprakları üzerinde kan dökmeye yönelik doğrudan bir provokasyondur” dediğini aktardı. Ayrıca Ukrayna geçici cumhurbaşkanının, güvenlik şeflerini Kırım’daki durumu görüşmek üzere toplantıya çağırdığı belirtildi.

Bu arada Rus haber ajansı RIA Novosti, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in savaş uçakları eşliğinde Rusya’ya getirildiğini rapor etti.

RUSYA YALANLADI

Rus haber ajansı Interfax tarafından geçilen son dakikaya göre Rusya yaptığı bir açıklamada kendine bağlı Karadeniz Donanması’nın Sivastopol havalimanını “bloke” ettiğini yalanladı.

AGİT TEMSİLCİ GÖNDERİYOR

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı Didier Burkhalter Kırım’daki olaylardan endişelerini dile getirdi ve oraya ziyaret için özel temsilcisi Tim Guldimanna’yı ve ayrıca Ulusal Azınlıklar Dairesi Yüksek Komiseri Astrid Thors’u göndereceğini bildirdi.

BBC’nin bildirdiğine göre, AGİT Başkanı “Ben çatışma taraflarını bu tehlikeli durumda dikkatli ve sorumluluk sahibi olmaya çağırıyorum ve ileriye dönük bunun tırmanmasının önlenmesine yönelik tüm önlemlerin alınmasını istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Perşembe gecesi silahlı kişiler Kırım Parlamentosu ve Bakanlar Kurulu binalarını ele geçirirken, binaların üzerlerine Rus bayrağı çekmişlerdi.

Öte yandan, Kırım Parlamentosu 25 Mayıs’ta özerk bölgenin yetkilerinin arttırılmasına yönelik referandum yapılması kararı aldı.

Odatv.com

Kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=rusya-ki...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
recep demir

Forum Sitesi http://forumsarayi.tr.gp forumsarayi.tr.gp http://forumsarayi.tr.gp/sitemap.xml forumsarayi.tr.gp/sitemap.xml http://forumsarayi.tr.gp/inde... Devamını Gör