Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kırgızistan'da Rum Oyunu Son Anda Bozuldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kırgızistan KKTC eski temsilcisini tutukladı

Kırgızistan KKTC eski temsilcisini tutukladı

Radikal .com.tr'nin haberine göre, Kıbrıs’ta 1996 yılında Gazimagusa yakınlarında Derinya’da Rum motorsikletli grupların sınırı delme girişimi sırasında çıkan arbedede ölen Tasok İsak ile bir gün sonra bayrak direğine tırmanıp Türk bayrağını indirmek isterken vurulan Solomon Soloma adlı 2 Rum vatandaşının öldürülmesi ile ilgili Kırgızistan KKTC eski temsilcesi Prof.Dr Erhan Arıklı Bişkek Manas Uluslararsı Havalimanı’nda tutuklandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ALARMA GEÇTİ

Türk Dışişleri Bakanlığı alarma geçti. Aynı nedenle İnterpoll’de tutuklanma gerekçesi ile aranan 11 Türk bulunuyor. Aralarında Hasan Kundakçı Paşa’nın da bulunduğu 2 general listenin başında yer alıyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Kırgızistan üzerinde baskı kurarak Prof. Arıklı’nın tutuklandığını belirtiyor. 14 yıldır Kırgızistan’da bulunan Arıklı, defalarca yurtdışına çıkmasına rağmen daha önce böyle bir yaklaşımla karşılaşmamıştı. Arıklı’nın iade edilmesinden çekinen Türk Büyükelçilik kaynakları, Kırgızistan yetkililerine durumu bildirdi. İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığı için Prof. Arıklı’nın Bişkek’de yargılandıktan sonar serbest bırakılabileceği belirtiliyor.

Prof. Dr. Erhan Arıklı 1962´de Ardahan´da doğdu. 1976 yılında ailesi ile birlikte Kıbrıs’a geldi. Lapta Yavuzlar Lisesi´ni bitirdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nde Yüksek Lisans yaptı. 1996 yılında olaylar yaşandığı tarihte Türk-Bir adlı öğrenci örgütünün genel başkanlığını yapıyordu.

TEMSİLCİ SERBEST KALDI

Kırgızistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığından mahkeme önüne çıkarılan Arıklı, akşam saatlerinde serbest kaldı. Radikal ’e konuşan Arıklı şunları söyledi:

‘‘Yıllardır Kırgizistan’da yaşıyorum. Rum kesimi şunu bilmeli bu coğrafyada at oynatmaları mümkün değil. İnterpole verdikleri bilgilerin tamamı yanlış. Doğum tarihim, anne, baba adımı bile yanlış bildirmişler. 1996 yılında yaşanan olaylar Derinya’da gerçekleşti. O tarihte ben Lefkoşe’deydim. Olaylarla uzaktan yakından ilgim olmadı. Rum kesimi tüm dünyayı bu yalanları ile kandırıyor. Kırgızistan İnterpolü’de bu yalanlara kanmış. Gerçekleri bizden öğrenince serbest bırakıldım.’’

Haberin Tamamı İçin:

Kırgızistan'da Rum Oyunu Son Anda Bozuldu

Kırgızistan'da Rum Oyunu Son Anda Bozuldu

Türkiye, Kıbrıslı Rumların 1996’da KKTC sınırında bayrak direğine tırmanan Rum Solomo Solomou ile sınır delen Tasos İzak’ın öldürülmesiyle ilgili olarak İnterpol’den yakalama emri çıkardığı KKTC’nin Kırgızistan eski temsilcisi Erhan Arıklı’nın tutuklanmasını engelledi.

Rumların başvurusu üzerine harekete geçen Kırgız polisi, Arıklı’yı başkent Bişkek’teki Manas havaalanında gözaltına aldı.

Kırgız İçişleri Bakanlığı, 50 yaşındaki Arıklı’nın üzerinden süresi geçmiş KKTC diplomatik pasaportu çıktığını ve Rumların ‘1996’da işlenen bir cinayet’ ile ilgili talebi üzerine operasyonun düzenlendiğini açıkladı. Olayın duyulmasının hemen ardından Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Kırgız yetkililerle temasa geçti ve Rumların iddiasının asılsız ve siyasi olduğunu belirterek Arıklı’nın serbest bırakılmasını sağladı.

1996’DAKİ RUM EYLEMLERİ

Arıklı 1997’de KKTC’nin Kırgızistan’daki ticari temsilcilik görevini yürütmüştü.

Kıbrıs Rum yönetimi, 1996’da kapalı Maraş yakınındaki Derinya bölgesinden KKTC’ye sınır delme eylemi gerçekleştiren Tasos İzak adlı genç ile bayrak direğine tırmanarak Türk bayrağını indirmeye çalışırken vurulan Solomos Solomu olayıyla ilgili birçok üst düzey Türk yetkili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraKKTCKahramanmaraş
Görüş Bildir