Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kırboğa: Akil İnsanlar Grubuna Araplar da Dahil Edilmeliydi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kırboğa: Akil İnsanlar Grubuna Araplarda Dahil Edilmeliydi

Kırboğa: Akil İnsanlar Grubuna Araplarda Dahil Edilmeliydi

Anasayfa » Güncel

Akil insanlar gurubu Türkiye'nin tüm bölgelerine çözüm sürecinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için çalışmaların sürdürürken, bu süreçte bölgede var olan Arapların barış sürecine dahil edilmemesine sitem geldi.

Türkiyeli Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği ( Arapder) Başkanı Şükrü Kırboğa barış sürecini içtenlikle desteklediklerini; fakat bu süreçten direk olarak etkilenecekleri için kendilerinin de sürece dahil edilmelerinin gerektiğini ifade etti.

Aslında meselenin otuz yılın meselesi olmadığını dile getiren Kırboğa bildiğiniz gibi bizler dağılmış bir imparatorluğun mirasçıları olduğunu ifade etti. Bu coğrafyanın kadim geçmişiyle imparatorluklara kaynaklık etmiş bir coğrafya olduğunu belirten Kırboğa, birçok etnik, dini, kültürel farklılıklara sahip halkların bu coğrafyada hep var olduğunu açıkladı. Osmanlıdan sonra kurulan Cumhuriyetin bu topraklarda yaşayan tüm halkların ortak mücadelesi ile kurulduğunu belirten Kırboğa bu mücadele içerisinde Kürtler, Araplar, Çerkezler, Boşnaklar, Arnavutlar gibi farklı etnik kökenden gelen tüm halkların var olduğunu aktardı.

Bu halkların gönüllü olarak oluşturulan mücadelenin içerisinde bu coğrafyayı ortak vatan yaptıklarını vurgulayan Kırboğa, Cumhuriyet yapılanması içerisinde bu farklılıkların bir şekilde görmezden gelinerek tek bir etnik gurup varmış gibi davranıldığının altını çizdi.

Bu sürecin çok acıları içerisinde barındıran bir süreç olduğunu ifade eden Kırboğa, yurdun batısından hissedilmediğini, bizlerin bu baskı, asimilasyon ve aşağılanmaları yüz yıldır iliklerine kadar yaşadıklarını ileri sürdü.

Her türlü silahlı hak arayışına karşı olduğunu vurgulayan Kırboğa, bu silahların kardeş kardeşe karşı kullanıldığını söyledi.

Kırboğa açıklamasının devamında şunları kaydetti:"Vurulan her asker, polis ne kadar bizimse de dağda ki ölen de bizim. Bunlar aynı coğrafyanın insanları. Hatta iki kardeşin bile karşı karşıya geldiğini biliyoruz, böyle bir savaş anlamlandırılabilir mi? Keşke hiç yaşanmasaydı tüm bunlar. On binlerce kaybımız var, annelerin gözyaşları var. Dağlar taşlar barut kokusuyla dolu ve kardeş kardeşe karşı savaşıyor acı olan bu işte. Bu ülkede köpeklere bile Arap ismi verildi, sinema filmlerinde bile rahatlıkla kullanıldı. Düzmece bir Arap ihaneti tarihi oluşturularak sürekli üstümüzde baskı oluşturuldu. Dilimiz konuşamadık, kültürümüzü yaşayamadık. Çocuklarımıza isim dahi veremedik. Tüm bunların oluşturduğu hoşnutsuz ortamları düşünmenizi isterim."

Artık barış ortamı hâkim olması gerektiğine temennisinde bulunan Kırboğa, süreci olumlu bulduğunu, denenmemiş denendiğini ifade etti. Hükümetin bu girişimlerini desteklerini vurgulayan Kırboğa, sürecin sağlıklı işlemesi içinde çaba sarf edildiğini, her türlü manipülasyona açık bir süreç olduğunu ve provokasyonlar yapılabileceğine belirtti. Akil insanların gerçekten çok değerli birikimli insanlar olduğuna inanan Kırboğa, daha geniş ve dönüşümlü bir sistem uygulanabilmesi gerektiğini söyledi. Grupta Arap kökenli veya Arapları temsilen veya Araplara da süreci olumlu aktaracak kimsenin bulunmadığına dikkat çeken Kırboğa, Arapların bu süreçte tedirgin oldukları birçok hassas konunun bulunduğuna dikkat çekti.

Orhan Kaya

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

PolisSavaşSinemaakil insanlar
Görüş Bildir