Kanada'da ASALA Kurbanları İçin Anıt

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kınama Anıtı

Kınama Anıtı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk milletinin, görevleri başında teröre kurban giden diplomatlarını asla unutmayacağını söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’in davetlisi olarak bu ülkeye giden Davutoğlu, Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi iken 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca şehit edilen Kurmay Albay Atilla Altıkat ve şehit Türk diplomatları anısına başkent Ottawa’da yaptırılan Şehit Türk Diplomatları Anıtı’nı açtı. Davutoğlu, anıtın, görevi başında can veren terör kurbanı diplomatların ansına yapıldığını söyledi. Anıtın tamamlandığı günlerde ABD’nin Trablus Büyükelçisi’nin de yaşamını yitirdiğini hatırlatan Davutoğlu, şehit Altıkat’ın öldürüldüğü 27 Ağustos’un, aynı zamanda topraklarında ilk uluslararası terör saldırısına şahit olan Kanada için de önemli olduğunu vurguladı. “Bu anıt, terörün kınanmasının anıtıdır” diyen Davutoğlu, törene katılan şehit Altıkat’ın eşi ve çocuklarına hitabeden şunları söyledi: “Kültürümüzde şehitler ölmez. Eminim onun ruhu şu an bizimledir. Büyük acınızı paylaşmamıza izin verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Dünyanın değişik yerlerinde hayatlarını vermiş şehitlerimiz hiçbir zaman unutulmayacaktır.”

Haberin Tamamı İçin:

Kanada'da ASALA Kurbanları İçin Anıt

Kanada'nın başkenti Ottawa'da ASALA terör örgütü tarafından öldürülen Türk diplomatlar için yapılan anıt açıldı.

Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledilen Türk diplomaltlarının anısına Kanada'da yapılan anıtın açılışını Dışişleri Davutoğlu yaptı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk milletinin, görevleri başında iken ASALA'nın diplomatlarını asla unutmayacağını söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird'in davetlisi olarak bu ülkede bulunan Davutoğlu, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi iken 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca öldürülen Kurmay Albay Atilla Altıkat ve diğer Türk diplomatları anısına Ottawa'da yaptırılan anıtı açtı. Açılışa Kanada Dışişleri Bakanı Baird de katıldı.

Burada konuşma yapan Davutoğlu, anıtın, görevi başında can veren tüm terör kurbanı diplomatların ansına yapıldığını söyledi. Anıtın yapımının tamamlandığı günlerde ABD'nin Trablus Büyükelçisi'nin de öldürüldüğünü hatırlatan Davutoğlu, Albay Altıkat'ın öldürüldüğü 27 Ağustos tarihinin, aynı zamanda topraklarında ilk uluslararası terör saldırısına şahit olan Kanada toplumu için de önemli olduğunu vurguladı.
"Bu anıt, terörün kınanmasının anıtıdır" diyen Davutoğlu, anıtın yapımına katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Törene katılan ASALA tarafından öldürülen Albay Altıkat'ın eşi Ayla Altıkat ve çocukları Göker ve Zeynep de katıldı..

Törende konuşan Kanada Dışişleri Bakanı Baird de Albay Atilla Altıkat'ın öldürülmesinin son derece üzücü olduğunu belirtti.

BÜYÜKELÇİLİKTE ANMA TÖRENİ

Anıt açılışının ardından büyükelçilik binasına geçen Davutoğlu, burada Albay Altıkat için düzenlenen anma törenine katıldı.

Törenin ardından Davutoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı Baird ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Görüşmede, Suriye ve İran konusu ele alınırken, iki bakanın ticari ve ikili ilişkileri geliştirme kararı aldıkları belirtildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Kanada'dan New York'a geçti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriİranŞehitSuriyeTerör
Görüş Bildir