Kimyasal Silahlar İran İçin de "Kırmızı Çizgi"

-

Kimyasal Silahlar İran İçin De "Kırmızı Çizgi"

Kimyasal Silahlar İran İçin De "Kırmızı Çizgi"

Suriye’de geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana süren ayaklanmalarda kan dökülmeye devam ederken, kimyasal silahların kullanılmamasıyla ilgili uyarılara İran da katıldı.

Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, dün New York’ta düşünce kuruluşu Council of Foreign Relations’ta verdiği konferansta, İran’ın müttefiki Suriye dahil kim olursa olsun bu silahları kullanan bir ülkeyi destekleyemeyeceğini belirterek, bunun “her şeyi bitirecek bir durum olduğunu” söyledi.

Salihi, “Eğer herhangi bir ülke, kitle imha silahları kullanırsa bu o hükümetinin geçerliliğinin, liyakatının, yasallığının, ne derseniz deyin, sonu olur” diye konuştu.

İran’ın kimyasal silahların kullanımı halinde ne yapacağı yönündeki varsayımsal bir soruya yanıt beren Salihi, “Dediğimiz gibi kitle imha silahları insanlığa karşıdır, kabul edilemez bir şeydir” dedi.

Bununla birlikte Avustralya’nın SBS televizyonuna da bir röportaj veren Salihi, İran’ı “Suriye’nin güçlü bir müttefiki” olarak nitelendirerek, dış güçlere çatışmaya karışmama uyarısında da bulundu.

Dateline programına konuşan Salihi, “İş, Suriye’nin iç işlerine dışarıdan müdahaleye gelince, dış güçler ‘Bakın sizin başkanınız çekilmeli, bu olmalı’ dediğinde, bu doğru değildir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İranSuriye
Görüş Bildir