Kim Bu Z Kuşağı? "Teknolojiyle Büyüdüler" Klişesini Bırakıp Onları Anlamaya Çalışsanız Hiç Fena Olmaz

1.6bPAYLAŞIM

Z kuşağının en büyük şanssızlığı beklentilerinin hiçbir şekilde anlaşılmıyor olması.

Son zamanlarda siyasi tartışmalar dahil olmak üzere Z kuşağıyla ilgili çok şey duyar olduk.

Partiler seçim süreçlerinde Z kuşağını hedef alan kampanyalar hazırlamaya başladı, Z kuşağıyla ilgili sosyal medya kampanyaları yapılıyor, her yerde bir "Z kuşağı şöyle yapacak böyle yapacak" tartışması var. 

Liseyi bitirmiş, üniversiteye başlamış gençler olarak basitleştiremeyeceğimiz bir nesil Z kuşağı.

Yaygın olarak 1996-2010 arası doğan nesli tanımlıyor Z kuşağı.

1990'ların sonunda doğanları dahil edenler de var ancak bir fikir birliği yok. Şöyle bir ayrım koymak daha sağlıklı olabilir, neredeyse çocuk yaştan beri teknolojiyi kullanan, İnternetin olduğu her noktada rahat hisseden ancak dijital okuryazarlığı o kadar da önemsemeyenlerin çoğunlukta olduğu nesil.

Bu kuşak şimdilerde üniversite okuyor, büyük bir kısmı da ilk kez oy kullanacak.

En büyük şanssızlıkları beklentilerinin hiçbir şekilde anlaşılmıyor olması.

"Cebinde telefon var mı? Varsa ekonomik sıkıntın yok, madem sıkıntın var bu telefon ne?" gibi ekonomiden ve gündemin sorularından bihaber nesillerin yersiz eleştirilerinden kurtulamıyorlar.

Hatta sırf bunun için bir çağrıda bulunup isyan ederek şu içeriği hazırlamıştık.

Türkiye'nin En Rahat Döneminde Yaşamamış Gibi Bugün Sürekli Gençleri Eleştiren Nesil, Gençlerin Önünü Açın! - onedio.com
Türkiye'nin En Rahat Döneminde Yaşamamış Gibi Bugün Sürekli Gençleri Eleştiren Nesil, Gençlerin Önünü Açın! - onedio.com

Bugünün politikacıları tarafından anlaşılmamalarının en büyük sebeplerinden biri çevresel olaylara karşı hassasiyetleri.

İklim değişikliğinin yarattığı etkilerin farkında olan bu kuşak belki diğer kuşaklar kadar derinlikli bilginin peşinde değil ancak bilgiye ulaşma yollarını o kadar iyi kullanıyorlar ki politik hamlelerle onları "kandırabilmek" pek de kolay değil. İnsan ve hayvan hakları konusunda da farkındalıkları yüksek.

"Bir türlü yetişkinliğe ulaşamıyor" diye eleştiriliyorlar fakat asıl dertleri bu "yetişkin" tanımıyla ilgili.

İhtiyaçlarına saygı gösterilmiyor, hızlı internet, özgür bir toplum ve rahat edebilecekleri, sömürülmeyecekleri bir iş aramaları kolaycılık olarak görülüyor. 

Basitçe, geleceği şekillendirecek bu kuşak ve onların ihtiyaçları hiçbir şekilde saygı görmüyor.

Z kuşağı için din, dil, cinsiyet, ırk ya da mezhep gibi ayrımların pek bir anlamı yok.

Bir yandan adalete, düşünce ve ifade özgürlüğüne de önem veriyorlar. Sanatın desteklenmesi, israf yapılmaması onlar için kıymetli. Düşünce özgürlüğü sunulmayan bir ortamda hangi politik eksene yakın olursa olsun Z kuşağını kazanmak pek kolay değil.

Zaten kendini bir politik uzantıya dahil etmiyor bu neslin çoğunluğu. Türkiye'de de durum farklı değil.

Z kuşağını anlamak için "Takım çalışmasını sevmezler, bireysel çalışmak isterler" gibi başlıklar yerine onların hassasiyetleri üzerinden ilerlemek gerekiyor. 

Peki, siz Z kuşağının durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
halil.mntkn

X ve Y kuşakları gençliklerinde bilgisayar ve internet erişimleri olmayan, cahil büyümüş kuşaklardır. Ondan önceki kuşaklar ise zaten doğru dürüst okula bile gidememiş birer cahil sürüsüydüler. Z kuşağı ise küçük yaşlardan itibaren internetle tanışmış, internetle büyümüş bir kuşak olarak yine ayrı bir cahiller topluluğudur. Yani kuşak muşak hikaye kendinizi hiç kandırmayın. Çok da umutlu olmayın.

ejder-yurdakul

insanlar anlamadigi seyleri onemsemez, misal bir kuantum profesoru bir koy kahvesinde kuantum anlatsa, "ne diyo la bu" felan der, kucumserler ama anlayabilecekleri skalaya girince, misal futboldan veya gunluk basit siyasetten konusunca can kulagi ile dinlerler. sen de sadece kendi sosyal katmanini anlayabildigin icin anlayamadigin herkese cahil demis gecmissin. bu yazida da Z kusaginin beklentilerini anlamayan insanlara kitaplara girecek bir ornek olusturmussun. YTD.

halil.mntkn

Vallaha mı? Hele bir anlat da öğreneyim neleri anlamamışım? Tarihte ilk defa (!) anlaşılmadığından şikayetçi olan bu kuşak hakkında engin bilgilerinle aydınlat beni.

fatma-korkmaz11

Bence z kuşağının yapmaya çalıştığı şeyler yani hedefleri hiçte yanlış değil. Toplumun ve doğru olanın yanında olarak doğru kişinin kazanması yada cezalandırılmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Dil, din, ırk, cinsiyet, vb. ayrımı yapmak zaten çok yanlış. Doğru olanı arıyorlar ve asla ön yargılı yaklaşmıyorlar. Ve yardıma ihtiyaç duyan birisine sırtını çevirip sağır, kör taklidi yapmıyorlar. Çoğu sokak röportajında da sorulan bir soru var: "Şiddet gören bir kadına yardım eder misiniz?" Yaşı büyük olan çoğu kişi hayır diyor. Burada z kuşağının anlatman istediği kadın hakları değil, insan haklarıdır. Bence insanlar ve insanoğulları bu kadar cahil yetişirken gençlerin pir parıltı göstermesi size battı. Biz size saygı duyarız, sizde bize saygı duyun! *yazım hataları için özür dilerim*

zeynep-iklil

en yeni kuşak alfagen onlarda 2013ten sonra doğuyor şu anda ilkokuldalar

sometimes

Hükümet yakında Z kuşağını yasaklayacak :) eğer bir seçim daha kazanırlarsa bu neslin çoğu amerikada almanyada garson olacak

cheerymel

Keşke olabilsek. Ama Almanya dil istiyor ve gitmek kolay değil. Abd zaten tamamen olanak dışı.

mjkarakus

Yalnız Z kuşağı doğum tarihlerini yanlış yazmışsınız içeriği oluşturan kişiler bir konuyu araştırıp başlık açarsa daha iyi olur. Z KUŞAĞI: 1997-2012 yılları arasında doğan kişilerden oluşur. Vikipedi dahil birçok sitede ve grafikte böyledir tablo... Diğer kuşaklar: X Kuşağı: 1965-1980 - Y Kuşağı : 1981-1996

532li-numara

Vikipedi'deki içerikleri yazanlarla onedio editörleri arasında bir fark yok. Senin benim gibi insanlar istediklerini yazabiliyor.

Görüş Bildir