Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kim Aldatıldığını Bilmek İster ki?

43PAYLAŞIM
Kim Aldatıldığını Bilmek İster ki?

Önemli bir projedesiniz kilit bir noktada astlarınızdan birine süreç hakkında soru soruyorsunuz. ”Tamamdır, harika gidiyor, sorun yok gibi “ cevaplar alıyor ve gayet keyifli bir şekilde işlerinize devam ediyorsunuz. Bu kilit noktadaki yalandan dolayı proje hüsranla tamamlanıyor. Eşiniz veya sevgilinizle konuşurken aldığınız cevaplar içinizde bir şüphe bırakıyor, doğru mu yalan mı söylüyor bilemiyorsunuz.

Çok sevdiğiniz bir politikacıdan tutunda en yakın arkadaşlarınıza kadar insanların size doğru mu yalan mı söylediğini merak edersiniz. Ya da bir poker oyunundasınız ve rakibinizin hareketlerini algılamak o an için size dünyanın en önemli işi gibi görünüyor.

Peki, bu ve benzeri durumlar gibi aldatılma riski olan, pazarlık sırasında blöf yapıldığı 100.000 USD’ lık bir iş anlaşmasını gerçekte 80.000 USD’ ye de bağlayabileceğimizi anlamak mümkün mü?

Prof. Dr. Paul Ekman, iddiaların aksine yüz ifadelerinin kültürel kökenli olmadığını, aksine tüm yüz ifadeleri ve mimiklerin evrensel olduğunu ortaya çıkarmıştır. İlk aşamada gözlemlenen en temel evrensel yüz ifadeleri (mimikler) şöyle olmuştur; kızgınlık (sinirlenme), iğrenme (tiksinme), korku, zevk, üzüntü ve şaşırma olmuştur. Bunların dışında, aşağılama (hor görme) ifadesi diğerlerine göre daha zayıf belirginliğe sahip olmasına rağmen evrensel kabul edilen bir başka ifade olarak tespit edilmiştir.

Paul Ekman, Monika Lewinsky skandalıyla ilgili röportajında, eğer Bill Clinton’u ben sorgulasaydım yalanını hemen yakalardım demiştir, bunu da Bill Clinton’un Monika Lewinsky’den bahsederken kendinden uzaklaştırıcı lisan kullanmasını tespit ederek desteklemiştir.

Eğitimleri tüm dünyaya hızla yayılan Paul Ekman International eğitimleri Nisan ayında Türkiye’de de açılıyor olacak. Eğitimlere katılanlara yapılan testlerde eğitim öncesi anlama oranları % 50′den % 90′lara kadar çıkabiliyor. Tabi bugüne kadar kullanan sektörler daha çok Satış Temsilcileri, Doktorlar, Üst Düzey Güvenlik Görevlileri, Öğretmenler ya da Üst Düzey Yöneticiler gibi görünüyor. İlginç bir şekilde bu yetkinlikleri Poker oynayanlar da önemseyebiliyor.

Bilinçaltı iletişim transferleri konusunda doktora çalışmalarını yürüten Sola Unitas CEO’su Umut Kısa, Paul Ekman’ın dünya psikoloji tarihinde önemli bir çığır açtığını ve birçok ülkeden sonra Türkiye’de bu eğitimlerin ilginç etkileri olacağını savunuyor. Kısa’nın en ilginç yorumlarından bir tanesi ise Paul Ekman’dan yaptığı alıntı. “Güvensiz ortamlarda bize yalan söylendiğini bilmek gerçekte bizi ne kadar mutlu edecek?”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir