Kılıçdaroğlu: “Elin Parasıyla Güçlü Türkiye Olmaz”

 > -

Kılıçdaroğlu: 'Yürekleri Varsa Karşıma Çıksınlar'

Kılıçdaroğlu: 'Yürekleri Varsa Karşıma Çıksınlar'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2002'de terörü bitiren Türkiye'nin 2012'de kan gölüne döndüğünü iddia ederek Başbakana 'CHP'ye çatmasına gerek yok, yürekleri varsa çıksınlar vatandaşın önünde tartışalım' diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye'deki Apaydın Kampı ile ilgili olarak, “Açın BM'nin sözleşmelerine bakın, çok açık görürsünüz bu kamp yasa dışı bir kamptır. Uluslararası hukuka aykırı bir kamptır. Bu kampta silahlı eğitim verilmektedir. Silahlı eğitim görenler de Suriye'ye geçip çatışmalara katılmaktadır” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas Kongresi'nin 93. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek törenlere katılmak ve partisinin MYK toplantısını gerçekleştirmek için Sivas'a giderken Yozgat'ın Sorgun ilçesindeki bir dinlenme tesisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Hatay'daki Suriyeli sığınmacıların kaldığı Apaydın Kampı'na ilişkin açıklamalarda bulunurken, bu konunun “Yüce Divanlık” bir suç olduğunu söylediğini hatırlatması ve bununla neyi kastettiğini sorması üzerine, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bir alana, milletvekilleri giremez noktaya geldi. Ne zamandan beri milletvekillerinin bir yere gitmesine Dışişleri Bakanı karar vermeye başladı. Dışişleri Bakanı'nın o kampla ne ilgisi var? Bu ülkede İçişleri Bakanı yok mu? Hangi gerekçe ile Dışişleri Bakanı o kampa milletvekillerinin girmesini engelliyor. 'Benden izin alacaksınız' diyor, kimsin sen. Yasama organına sen nasıl gölge düşürürsün. Güçler ayrılığı ilkesini nasıl içine sindiremezsin sen. Gerçekten de bu Yüce Divanlık bir olaydır. Bunun hesabının verilmesi lazım.”

‘YÜCE DİVANLIK BİR OLAY

Apaydın Kampı ile ilgili “Yüce Divanlık” bir olay olduğu iddiasını gündeme getirdiklerinden sonra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun kamplara gitmesinin söz konusu olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Önlemler alınacak, her şey yapılacak güllük gülistanlık yapılacak, milletvekilleri gidecek. CHP milletvekilleri sizin tiyatro oyununuzun figüranları değildir. CHP milletvekilleri, milletin vekilidir. Milletin vekili olarak yola çıktılar, o kampa girmek istediler, engel oldunuz. Kimin denetiminde o kamp?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, BM'nin ilgili sözleşmelerine bakıldığında bu kampın yasa dışı olduğunun görüleceğini ileri sürerek, “Açın BM'nin sözleşmelerine bakın, çok açık görürsünüz bu kamp yasa dışı bir kamptır. Uluslararası hukuka aykırı bir kamptır. Bu kampta silahlı eğitim verilmektedir. Silahlı eğitim görenler de Suriye'ye geçip çatışmalara katılmaktadır. Türkiye'nin saygınlığına uluslararası arenada açıkça gölge düşürülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti korsan bir devlet değildir. Yasa dışı işlemler yapan devlet değildir. Siz koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl bu hale sokarsınız?” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dış politikadaki yanlışlarının onu uluslararası camiada yalnızlaştırdığını da savunan Kılıçdaroğlu, ülkeyi bu duruma düşürenlerin bakanlık koltuklarında oturabilmesini anlayamadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Suriye'den gelen sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlarken de, şunları kaydetti:

“Suriye'den gelen sığınmacılara bizim kucak açmamıza asla itiraz etmedik. Terörden şiddetten, baskıdan kaçan insanlara elbette ki Türkiye Cumhuriyeti kucak açmalı. Bunlarla beraber olmalı, sorunlarını gidermeli. Türkiye büyük bir devlettir, bunlara hiç bir zaman itiraz etmedik. Ama Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yabancı askerlerin konuşlanarak geldikleri ülkeye gidip terör estirmelerini biz içimize sindiremiyoruz. Hukuk devleti anlayışı ile bağdaşmaz. Ben Hatay'a, Kilis'e Gaziantep'e gideceğim, değişik çevrelerle görüşeceğim. Kamplara duruma koşullara bağlı. Belki gider, belki gitmem. Bu konuda henüz karar vermiş değilim.”

‘YÜREKLERİ VARSA ÇIKSINLAR VATANDAŞIN ÖNÜNDE TARTIŞALIM’

Kılıçdaroğlu, terör sorunun çözümüne ilişkin diğer siyasi partilere yeni bir çağrısının olup olmadığının sorulması üzerine de, “TBMM'ye gelmeyenler Oslo'ya gidiyorlar. Bunu milletimin düşünmesini isterim” dedi.

Ülkenin tüm sorunlarının meşru çözüm zemininin TBMM olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, terörü konuşmak için Meclis'e gelmeyen iktidarın bunun hesabını halka vereceğini savundu.

İktidarın 2002'de terörü sıfır noktasında devraldığını ancak 2012'de gelinen noktanın ülkenin “kan gölüne çevrildiği görüntüsünü yansıttığını” ifade eden Kılıçdaroğlu, iktidarın bunun da hesabını vereceğini demokrasilerde hesap vermenin önemli bir görev olduğunu ifade etti.

İktidarın sıkıştıkça CHP'ye çattığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “CHP'ye çatmasına gerek yok, eğer bu konuları halkın önünde tartışmak istiyorsa ben hazırım yürekleri varsa çıksınlar vatandaşın önünde tartışalım” dedi.

Kılıçdaroğlu, milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin soruyu yanıtlarken de, CHP'nin bu konudaki tavrının açık olduğunu, bu alanın kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılmasından yana olduklarını hatırlattı.

Suça, teröre bulaşan yasa dışı işler yapan yolsuzluk, hırsızlık yapanların Meclis'te olmaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu konudaki düzenlemelerin oy kaygısından uzak yapılması gerektiğini vurguladı.

Dokunulmazlıkların düzenlenmesinde kişiye özel uygulamaların yapılamayacağını da belirten Kılıçdaroğlu, kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılmış bir düzenlemenin yanında olacaklarını belirtti.

BAŞBAKAN ANNELERİN YÜZÜNE NASIL BAKACAK?’

Kılıçdaroğlu, bir başka gazetecinin yeni düzenlemenin ardından ilkokula başlama yaşına ilişkin soruları da yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın, 66 aylık çocukların ilkokula başlamaması için rapor alan ailelere yönelik sözlerinin değerlendirmesinin üzerine, Kılıçdaroğlu, “Bir Başbakan böyle bir ifade kullanamaz. Siz nasıl ailelerin küçük çocukları rapor aldıkları zaman onlara 'kendi çocuklarınıza geri zekalı raporu alıyorsunuz' gibi bir ifade kullanabilir. Yanlış bir ifadedir. Her anne baba çocuğunu korumak durumundadır” dedi.

5 yaşındaki çocukların pedagojik olarak okula başlamaya uygun olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, bu yaşlardaki çocuklar arasında ay farkının bile büyük değişlikler ortaya koyduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Bunu söyleyen bir Başbakan, annelerin yüzüne nasıl bakacak ben merak ediyorum. 5 yaşındaki çocuk daha kalem tutamaz, parmak kasları gelişmediği için. Pedagoglarla konuştu mu acaba sayın başbakan? Pedagojinin ne olduğunu biliyor mu acaba? Acaba kendisi kaç yaşında başladı okula? Torunlarıyla ilgili herhalde yakında göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: Elin Parasıyla Güçlü Türkiye Olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Güçlü Türkiye nasıl olur? Hiç kimse kusura bakmasın, elin parasıyla, sıcak parayla güçlü Türkiye olmaz. Güçlü Türkiye'nin yolu üretmekten, istihdam yaratmaktan geçer” dedi.

Kılıçdaroğlu, Sivas Sanayi ve Ticaret Odası'nda düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ETÜ 4 Eylül Kampüsü protokol töreni ve vergi rekortmenleri ödül törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmaya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu Sivas'a bir üniversite kampüsü kurdukları için kutlayarak başladı.

Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi ve dünyada söz sahibi olmasının tek yolunun eğitimden geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu, insan beyninin dünyanın en değerli stratejik ürünü olduğunu söyledi.

Katıldıkları törende aynı zamanda vergi rekortmenlerine de ödül verileceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, verginin önemine değindi. Kayıtdışı ekonominin kontrol altına alınmasının gerekliliğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Vergisini ödeyeni başımızın üstünde tutmak en önemli görevimizdir” dedi.

Türkiye'nin sorunlarına kendi içinde çare bulmasının gerektiğini de dile getiren Kılıçdaroğlu, Kurtuluş Savaşı mücadelesini veren ve yeni bir cumhuriyet yaratan bir ulusun bunu başarabileceğini belirtti. Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin ekonomi alanındaki zaferlerle taçlandırılması gerektiğine inandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin ilk yıllarında bu ilke doğrultusunda atılan başarılı adımlardan örnekler verdi.

Güçlü bir ülke için üretim ve istihdamın zorunlu olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Güçlü Türkiye nasıl olur? Hiç kimse kusura bakmasın, elin parasıyla güçlü Türkiye olmaz. Sıcak parayla güçlü Türkiye olmaz. Güçlü Türkiye'nin yolu üretmekten, istihdam yaratmaktan geçer” dedi.

“Ekonominin kamu görevlisi” olarak tanımladığı sanayicinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, sanayiciye verilecek desteğin milli politikanın parçası olduğuna işaret etti.

Kılıçdaroğlu, ilkokul yıllarında kendilerine yerli malının öneminin öğretildiğini dile getirerek, “Benim çocukluğumda okula giderken şu vardı, 'Yerli malı Türk'ün malı herkes onu kullanmalı'. Şimdi yerli malını sanki düşman malıymış gibi atıyoruz, kullanmıyoruz. Yabancı marka hastalığı çıktı. Nasıl oldu bu? Niye biz o güzel kültürümüzden koptuk?” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomisinin güçlü olduğunu ancak yanlış yönetildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, el birliğiyle bu gücün yeniden ortaya çıkarılması gerektiğine dikkati çekti.

“EĞİTİM MİLLİ POLİTİKADIR”

Konuşmasında eğitimdeki yeni düzenlemelere de dikkati çeken Kılıçdaroğlu, ilkokula başlama sınırının 66 aya indirilmesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “5 yaşındaki çocukları okula göndereceğiz. Anneleriyle beraber gidecekler. O çocuklara yazık, günah değil mi? O kaosu hep beraber göreceğiz, yaşayacağız. Sayın Başbakan'dan istirham ediyorum; Sayın Meclis Başkanı lütfen aracı olun, bu uygulamayı bir yıl ertelesinler. Oturup tartışalım bunu. Üniversitelerimiz, eğitim fakültelerimiz var. Bir tek üniversite, bir tek eğitim fakültesi, bir tek pedagog Allah rızası için, 'Bu uygulama doğrudur' dedi mi? Çıkarsınlar bir pedagog, desinler ki 'Bu doğrudur', vallahi hepsini geri alacağım” diye konuştu.

Eğitimin sıcak siyasetin konusu olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, eğitimin milli politika olduğunun unutulmamasını istedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiHatayKemal KılıçdaroğluKilisRifat HisarcıklıoğluSavaşSuriyeTOBBTerörTiyatroTürkiye Büyük Millet MeclisiTürkiye Odalar ve Borsalar BirliğiYozgatolayvergi
Görüş Bildir