Erdoğan'dan Savcıya Rest: 'Alacaksan Beni Al'

 > -

Kılıçdaroğlu Ve Erdoğan Çarşamba Günü Görüşecek

Kılıçdaroğlu Ve Erdoğan Çarşamba Günü Görüşecek

Uşak'ta bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile Çarşamba günü saat 15.00'te görüşeceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

"Önyargılı Değilim. Peşin Bir Kararımda Yok"

"Önyargılı Değilim. Peşin Bir Kararımda Yok"

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile planlanan görüşmeyi değerlendirdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile hafta ortasında gerçekleşmesi planlanan görüşmesini, Şanlıurfa'da değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, görüşme ile ilgili olarak; "Ben önyargılı değilim, peşin bir kararım da yok, istifade edebileceğimiz bir paketle geliyorsa yetkili kurullarımızda değerlendiririz" dedi.
Ak Parti Şanlıurfa il Başkanlığını ziyaret eden Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı.
Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile terörle mücadele konusunda yapacağı görüşmeyi değerlendirdi.
Başbakan; ''Ben, ön yargılı değilim. Peşin bir kararım da yok. Önce bu 10 maddelik paketinin ne olduğunu görmemiz, bilmemiz lazım. Biz, istifade edebileceğimiz bir paketle geliyorsa o zaman bunu biz de yetkili kurullarımızda değerlendiririz, bundan istifade ederiz. Beraber yapmamız gereken çalışmalar neyse bu çalışmaları yaparız. Bütün mesele ülkü olarak üzümü yemektir, bizim bağcıyla işimiz yok'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

'Kürt Sorunu Yoktur'

Mersin'in Erdemli ilçesinde bu yıl 24.'Sü düzenlenen Türkmen Şöleni'ne katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu sert dille eleştirdi, "Bizim açımızdan Kürt sorunu diye birşey yoktur" dedi.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Ana muhalefet partisi lideri de malum sarp yollarda, bölücülük güzergahında ısrarla ve hevesle yürümektedir. Sözde Kürt meselesi hakkında veya bölücülüğü meşrulaştırmaya yönelik girişimler parale...

Haberin Tamamı İçin:

'Tek İsteğimiz Şehit Cenazesi Gelmesin'

'Tek İsteğimiz Şehit Cenazesi Gelmesin'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin farkı / Fikret Bila

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin farkı / Fikret Bila

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun terör ve Kürt sorunu konusunda bugün yapacakları görüşme önemli bir gelişme olarak görülüyor.
Bu görüşme öncesinde liderlerin terör ve Kürt sorununa bakışlarını irdelemek yararlı olacaktır.

Erdoğan’ın görüşü
Başbakan Erdoğan, 2005 Diyarbakır konuşmasında, “Kürt sorunu vardır ve bu daha fazla demokrasiyle çözülecektir” sözleriyle, soruna bakışını ortaya koymuştu.
Erdoğan, son dönemde neden daha milliyetçi, daha güvenlikçi bir söyleme yöneldi? Bu nedenlerin arasında 2005’teki konuşmasına neden olan sorunların büyük ölçüde çözüldüğüne inanması önemli yer tutuyor. Erdoğan, artık Kürt kimliğinin inkarı, Kürtçe yayın, anadilin öğrenilmesi, öğretilmesi, kullanılması ve kültürün yaşanması konusunda bir engel kalmadığını, bu ortamı sağlayan önemli reformlar yapıldığını düşünüyor. Geriye Kürt vatandaşların bireysel sayılabilecek sorunları kaldığını düşünüyor.
İkinci önemli neden ise bu süreçte PKK ile Oslo görüşmeleri, Habur girişi gibi terörü sonlandırmak için risk üstlenerek adımlar attığı halde, BDP-PKK cephesinin, bunun karşılığını vermediği gibi istismar ettiği sonucuna varması.
Bu nedenlerle bundan sonraki süreçte PKK’yla mücadele edileceğini, ancak siyasi uzantısı olarak gördüğü BDP ile müzakere edilebileceğini açıkladı. Bunun için de bir şartı var. BDP’nin Kandil ve İmralı’dan bağımsız davranmasını istiyor.
Erdoğan, PKK ve BDP’nin, anayasada “özerklik” tanınması talebine kapalı. Sorunun büyük ölçüde çözüldüğüne inandığı için kalan bazı konuların da müzakere ile çözülebileceği inancında.

Haberin Tamamı İçin:

Görüşmeden bir şey çıkar mı? / Cengiz Çandar

Görüşmeden bir şey çıkar mı? / Cengiz Çandar

Tayyip Erdoğan-Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinden ‘Kürt sorununun çözümü’ için ‘iyimserlik mi’ üretmeliyiz; yoksa ‘bundan bir şey çıkmaz’ diye bakıp omuz mu silkmeliyiz?

Ne o ne diğeri. Böyle bir görüşmenin, hükümetin ‘Uludere performansı’ndan, Başbakan’ın son beyanlarından sonra ve tam da ‘Kürt sorununa çözüm’ arayışı üzerinden yapılıyor olması ‘olumlu’ bir gelişme. Üstelik bu, bu konuda Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında ‘ilk kez’ gerçekleşiyor.
Bir başka ‘olumlu’ gelişme, CHP’nin konuya, üstelik ‘çözümün somut yöntemi’ üzerinden ‘Kürt sorunu’na dahil olması. Bugüne dek böyle hiç yapmadı. ‘Kürt sorunu’ yıllarca tarafları ‘devlet ile devlete karşı silahlı ayaklanmaya girişmiş PKK’nın aralarında çözülemeyen bir halde karşımıza çıkarıldı. Ya da ‘asker-güvenlik güçleri ile PKK’ ve giderek son zamanlardaki görüntüsüyle ‘AK Parti iktidarı ile PKK-KCK-BDP çizgisi’nin bir mücadelesi gibi.

CHP, bu görüntüde ‘devlet’in içinde ve çok kez ‘devletin sivil siyasi örgütlenmesi’ rolündeydi ve çözüm için hiçbir anlamlı girişimin içinde bulunmadı. Bulunmadığı için de bölgede, Güneydoğu ve Doğu’da silindi, gitti.

Bu bakımdan CHP’nin son girişimi, ‘çözüm arayışı parametreleri’nde bir değişikliği zorlamak bakımından son derece olumludur. Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu görüşme isteğine ‘amaç bağcıyı dövmek’ değil diyerek kapıyı açması da, ilk bakışta, gayet olumludur.
Bu fotoğrafa bakarak ‘iyimserlik’ üretmek de mümkündür ama ihtiyatı elden bırakmamak daha doğru olur.

Önce, CHP girişiminin ‘adresi’ni ve ‘metodolojisi’ni anlamalıyız. CHP girişimi, 31 Mayıs tarihli, altında iki genel başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Faruk Loğoğlu’nun imzasını taşıyan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sunulan bir öneridir. CHP’nin Cemil Çiçek’e sunduğu öneri metni 1 Haziran günü elimdeydi ve dikkatle okudum.

10 maddelik metnin 3. maddesinde “Bugüne kadar değişik hükümetler döneminde yapılan açılımlar istenilen sonuçları tam olarak vermemiştir. Bu olumsuz durumun esas nedeni, siyasi çözümün sadece hükümetlerin işi olarak görülmesi ve TBMM’nin yeterli ölçüde sorumluluk üstlenmemesi olmasıdır. Bu, sorunun kapsayıcılığıyla bağdaşmayan bir yaklaşımdır” deniyor.

4. madde ise “Ülkenin önemli ve bütün toplumu ilgilendiren sorunlarının asli adresi TBMM’dir. Kürt meselesinin çözümü ulusal mutabakat gerektirmektedir. Ulusal iradenin tecessüm ettiği çatı TBMM olduğuna göre ulusal mutabakatın oluşacağı yer de TBMM’dir.”

7. madde ‘önerinin amacı’nı açıklıyor: “Bu önerimizin amacı; siyasi partiler arasında doğrudan ve sürekli bir diyalog imkânı yaratmaya; görüş ve yaklaşım farklılıklarını asgari düzeye indirmeye ve siyasetin dilini uzlaşma ve demokratik çözüm temeline oturtmaya çalışmaktır. Böylece bu meselenin siyasi partiler arasında polemik, yıpratma, üstünlük ve yenilgi konusu olmaktan çıkarılacağını umut ediyoruz.”
Bunlar doğru tespitler ve CHP girişimi için doğru bir çıkış noktası.

Ancak bu ‘doğru’lar, içinde güncel politika açısından başka ‘doğru’ları da, kendiliğinden, içeriyor: Sözü edilen hükümetler arasında AK Parti hükümetleri de vardır ve AK Parti, Kürt sorununu çözememiştir.
Bir adım daha ileri gideyim; korkarım çözemeyecektir de. AK Parti’nin 2011’de yüzde 50 oyla iktidara gelmesi, bu sorunu çözebilmesi için en büyük kozu eline geçirmiş olmasıydı. Üstelik bu yüzde 50 oy, seçim kampanyası sırasında, ‘Oslo görüşmeleri’nin AK Parti’yi –bizzat Tayyip Erdoğan’ı- vurmak amacıyla ortalığa saçılmasının ardından verilmişti.

Gel gelelim o yüzde 50 oy, AK Parti’yi 1990’ların, Tansu Çiller döneminin ‘güvenlik öncelikli’ yani Kürt sorununa ilişkin ‘çözümsüzlük politikaları’na yöneltti. ‘Uludere performansı’ ise AK Parti’ye bu konuda beslenen umutları tüketme noktasına getirdi.

AK Parti’nin bu ‘çıkmaz sokağa’ sapmasında PKK’nın rolü ve katkısı tartışma götürmez. Ama zaten hep böyle olmamış mıdır? ‘Çıkmaz sokak’ta yol almaya çabalamanın gerekçesi olarak, ‘kötü PKK’ya’ meşru gözüken bir mazeret olarak sığınılmamış mıdır?

Sonuç olarak, Kürt sorununda ‘çözüm momentumu’ bir kere kaçırıldıktan sonra onu tekrar geri getirmek son derece zor olmaktadır. AK Parti iktidarının bu ‘momentum’u kaçırmış olduğu görünüyor.
AK Parti’nin en tepesindekilerin bu gözlemlere katılmadıklarının farkındayız. Onların kafasında, Mesud Barzani ile geliştirilen ve karşılıklı vazgeçilemez ekonomik (ve siyasi) çıkara dayalı ilişkilerin, PKK’ya yönelik ‘güvenlik öncelikli’ politikayı kolaylaştıracağı ve Kürt sorununun, AK Parti iktidarının seçmeyi tercih ettiği anlayışla, giderek, Barzani üzerinden bir çözüme kavuşturulacağı hesabı var. Bir de tabii Tayyip Erdoğan’ın kafasındaki 2014 hesabını da o hesabın içine dahil etmek gerekiyor.

Bütün bunların, CHP girişimi ve bugün yapılacak Tayyip Erdoğan-Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesiyle ne ilişkisi var?

Şu ilişkisi var: CHP girişiminin özü, Kürt sorununa çözüm adımlarını, AK Parti iktidarının tekelinden çıkartıp TBMM’nin işi haline getirmeyi öngörüyor. Bu, bizatihi, AK Parti iktidarına “Sen bu işi yapamadın ve yapamayacaksın; gel birlikte halledelim” anlamını içeriyor.
Bu, doğrudur da. Bir başka deyişle, doğrusu budur. Kürt sorununun AK Parti, CHP, BDP ve MHP ile birlikte ele alınarak üzerinde çalışılmasıdır.
Sorun, bu ‘doğru’yu Tayyip Erdoğan’ın ne derece kabulleneceği ve uygulama alanına geçilebilmesi için ne yapacağıdır.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan, Kılıçdaroğlu görüşmesi bugün

Erdoğan, Kılıçdaroğlu görüşmesi bugün

Evrensel.net - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisince hazırlanan ve TBMM Başkanlığına da sunulan “Kürt Meselesinin Çözümü İçin TBMM Bünyesinde ‘toplumsal mutabakat komisyonu’ ve TBMM dışında ‘akil insanlar grubu’ oluşturulması önerisi”ni görüşmek üzere bugün Başbakan Erdoğan ile görüşecek.
Erdoğan ile görüşmeden önce CHP MYK toplanacak. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a içinde Mecliste 8 kişilik “Toplumsal uzlaşma komisyonu” ve Meclis dışında 12 kişiden oluşacak “Akil adamlar komisyonu” önerilerini bizzat iletecek. MHP ve BDP’den resmi randevunun da bugün istenmesi bekleniyor. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli, önceki gün Mersin’de yaptığı, ‘Bizim için Kürt sorunu yoktur, dolayısıyla bize gelmesine de gerek yoktur’ ve dünkü grup toplantısında, ‘CHP ile çöküş planını görüşmeyeceğiz’ açıklamasıyla CHP’ye kapıları kapattı. Kılıçdaroğlu’nun yine de Bahçeli’den randevu istemesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Gözler bu görüşmede

Gözler bu görüşmede

Kürt sorununun çözümü için diyalog atağı başlatan CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'la görüşmesinin öncesinde konuştu: AKP'ye, 'şehit gelmemesi için ne yapılabilir' diye gidiyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştireceği "Kürt sorunu zirvesi" öncesinde önemli açıklamalar yaptı.

Terörle mücadelede hükümetin atacağı her adımda katkı sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Her şehit cenazesine gitmek beni üzüyor, yıkılıyorum. Her şehit haberi geldiğinde dünyam kararıyor" dedi. Şehit annelerinin talebini getirmek üzere Başbakan ile görüşeceğini söyleyen CHP lideri, tek isteklerinin annelerin ağlamaması olduğunu dile getirdi.

Görüşme saat 15.30'da

Haberin Tamamı İçin:

Ön şartımız, ön kabulümüz yok

AA - Başbakan Erdoğan, "Biz meselenin (terör) çözümü için kapılarımızı kapatmadık. Bizim hiçbir ön şartımız, önyargımız, ön kabulümüz yok" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz bu meselenin (terör) çözümü için hiçbir zaman kapılarımızı kapatmadık. Bugün de kapılarımız ardına kadar açık. Kim gelirse, kim katkı vermek isterse, kim bize bir çözüm önerisi getirirse dikkatle dinleriz, hassasiyetle üzerinde dururuz ve oradan istifade edip, alacağımız ne varsa alır ve onu uygulamaya koyarız. Bizim hiçbir ön şartımız, hiçbir önyargımız, ön kabulümüz yok. Biz bu milli meselede iktidar, muhalefet gibi değil, annelerin gözyaşını dindirmeye çalışan, can, kalp, vicdan taşıyan insanlar gibi olunmasını her zaman istedik, bugün de istiyoruz'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Kritik Zirve Öncesinde Son Mesajlar

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu kabul etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu görüşmesi AKP Genel Merkezi'nde saat 15:30'da başladı.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında kritik zirve / Politika /

Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında AKP Genel Merkezi'nde düzenlenecek olan terör zirvesi yaklaşık bir saat sürdü.

Kritik görüşme Ak Parti Genel Merkezi'nde 9. katta Başbakan Erdoğan'ın odasında yapıldı. Parti genel merkezine hiçbir basın mensubu alınmadı.

Haberin Tamamı İçin:

Kritik Zirveye İlişkin İlk Açıklama CHP'den

Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmesiyle ilgili ilk açıklama CHP'den geldi.

CHP Genel Merkezi'nde açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, "Görüşme olumlu geçti" dedi.

"Önemli olan 4 partinin de katılacağı bir komisyon oluşturabilmek" diyen Loğoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'a Uludere birlikte gitme önerisinde bulunduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun açıklaması şöyle:
"Bir saat süren görüşme olumlu geçti. Sadece terör konusu görüşüldü. Meclis çatısı altındaki partiler CHP'nin yol haritasına uyduğu takdirde AK Parti bu öneriye olumlu bakıyor. Bu toplumsal bir mutabakat olduğu için tüm partilerin onay vermesi gerekiyor. AK Parti de aynı görüşte. MHP'nin ikna edilmesi gerektiği defalarca muhataplarımız tarafından altı çizildi. Bu güne kadar yapılan açıklamaları dikkatle izliyoruz. Türk toplumunun beklentilerine yanıt verecek bir çıkış bulmak aamcında olduğumuzu söylüyoruz. Bizim hazırladığımız önerinin başlığı değişmez değil. Diğer partilerin önerilerinin hepsi tartışılabilir. Önemli olan Meclis çatısı altında komisyon oluşturmak. İç tüzük araştırma ve ihtisas komisyonlarına musade ediyor. Mubtabakat gerektiren konularda tüm partilerin onayı gerekiyor. Siyasi söylemlerindeki sertliği yumuşatmak adına Genel Başkanımız bir çaba içerisinde. Hatta Genel Başkanımız Uludere'ye de Başbakanla beraber gidebileceklerini söylediler. "

Haberin Tamamı İçin:

AK Parti'den Kritik Zirve Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "CHP'nin bu girişimi memnuniyet verici". Kritik terör zirvesi sonrası açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Başbakan Erdoğan, muhalefet arasında mutabakat sağlanmazsa bile AK Parti ve CHP görüşmelerini sürdürebilir önerisini yaptı" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli: "Türkiye'de Kürt Sorunu Yoktur"

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından Bahçeli'den sert açıklama: Siyasi akrabalıkları su yüzüne çıktı

MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun görüşmesine tepki gösterdi. AK Parti ile CHP'nin "siyasi akrabalığının su yüzüne çıktığını" ileri süren Bahçeli, CHP il...

Haberin Tamamı İçin:

Tan: MHP'ye Gerek Yok

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan: CHP'nin Planı Baştan Çöktü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında CHP lideri ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi. Erdoğan, CHP'nin sunduğu paketin bir öneri değil terörle ilgili tespitleri içerdiğini söyledi

Başbakan Erdoğan, katıldığı A Haber canlı yayınında CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi değerlendiriyor.
Konuya Kürt meselesi olarak yaklaşmadıklarını söyleyen Erdoğan, "Türkiye'de terör ve PKK meselesi vardır. İkisini birbirine karıştırmamak gerektiğine inanıyorum. PKK ve terör sorunu Kürt vatandaşlarımızla eşleştirilmesi çok yanlış" dedi.
Bugünkü görüşmede CHP'nin sorunla ilgili bir öneriden çok tespitlerde bulunduğunu aktaran Erdoğan, "CHP'nin attığı adım olumlu bir yaklaşımdır. Bize sunulan paket daha çok bir tespit niteliğindedir. Burada öneri olarak sunulan iki şey var; birisi toplumsal mutabakat, diğeri akil adamlar komisyonu" diye konuştu.

Erdoğan, programda CHP ile AK Parti arasındaki görüşmeyi sert bir dille eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına da değindi.
Bahçeli'nin bu açıklamalarını 'yakışıksız' olarak değerlendiren Erdoğan, "MHP'nin bu tavrıyla mutabakat sağlanamaz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Alacaksan beni al

Başbakan Erdoğan, kritik zirve sonrası atv'nin canlı yayınında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. MİT Müsteşarı'nı ifadeye çağıran savcıya da böyle seslendi: "Alacaksan beni al."

Başbakan Erdoğan yargıya yönelik açıklamalarına şöyle devam etti:

"Olay bazı gazetelerde çıktığı gibi, 'yok Oslo'da şu olmuş, bu olmuş' bunlarsa bir defa benim müsteşarım, yanında giden arkadaşları, kimseye böyle bir taviz vermek, yazı vermek, böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Orada konuşulanları eğer yazılı ifadeler, veyahut da bölücü terör örgütlerinin yayın organlarında çıkmış olan haberleri kalkıp da müsteşarıma yıkmaya kalkarsanız, onun üzerinden müsteşarımı yargılarsanız bunu bizim kabul etmemiz hiç mümkün değil. Çünkü onlar hayatlarını koyuyorlar bu işe. Benim MİT Müsteşarım kalkıp Ada'ya bile gittiği zaman yani bir şey için gidiyor. Terörle mücadelede acaba biz ne yapabiliriz, nereden terörle mücadele noktasında daha faydalı adımlar atabiliriz? Bu arkadaşlarımız bunun mücadelesini veriyor. Bu sadece Sayın Fidan döneminde değil. Ben ilk defa Emre Bey ile bu süreci başlattım. O da gitti, geldi. Emre Bey de yardımcısı konumundaki hanımefendi de bu süreci beraber yaşadılar.''

-''Çizmeyi aşan olay...''-

Dünyanın her yerinde bunun böyle olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAtvBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİmralıKemal KılıçdaroğluMersinMilliyetçi Hareket PartisiÖmer ÇelikRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaŞehitTansu ÇillerTercihTerörTürkiye Büyük Millet Meclisiakil insanlarolay
Görüş Bildir