Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu: 'Teröre Karşı Durmak Hepimizin Ortak Görevidir'

 > -

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Böyle bir vicdansızlığı asla kabul edemeyiz, etmiyoruz da zaten. Terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin lanet okumak hepimizin ortak görevidir. Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir" dedi.

Antalya'daki temaslarını sürdüren Kılıçdaroğlu, Muratpaşa Belediyesi'nin "19 Mart'ta 19 Projenin Toplu Açılış Töreni"ne katıldı. 

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul'daki terör eylemi nedeniyle çok üzüntülü olduğunu, vatandaşların hayatlarını kaybettiğini söyledi. 

"Özellikle küçük çocukların olması bizi gerçekten çok üzüyor. O çocuktan ne istiyorsunuz o küçücük çocuktan. O çocuğun ne günahı var. Bir insan bu kadar vicdansız bu kadar ahlaksız olabilir mi? Bunu yapan kişiye insan denir mi? Emin olan anlamakta zorluk çekiyorum" diyen Kılıçdaroğlu, bunun anlaşılamaz bir şey olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

'Ne oldu bize de 14 yılda Türkiye bu hale geldi?'

"Yazık günah bu ülkeye yazık günah insanımıza. İnsanlar bir kentin sokaklarında rahat gezmek isterler. Evlerine rahat gitmek isterler. Evlerinde huzur içinde yaşamak isterler. Sokaklarında evlerinde parklarında lokantasında, fabrikasında huzur içinde yaşamak, çalışmak isterler. Ne oldu bize de 14 yılda Türkiye bu hale geldi. İki şehidimizin yine Güneydoğu'dan bugün isimleri geldi. Hepimizin oturup düşünmesi lazım, bu güzel ülkede hepimiz huzur, barış içinde yaşayacakken nedir bu kavga, nedir bu terör. Kim bunlara bu imkanları verdi? Bu ülkenin hükümeti nerede acaba? Kim bu işin sorumluları? Bunu sormayacak mıyız? Bunu sorgulamayacak mıyız?"

'Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir'

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın güzel hizmetler yaptığını ancak alkışlayamadıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Elimiz kolumuz bağlanıyor, dilimiz bağlanıyor, insanlara acıyoruz. Böyle bir vicdansızlığı asla kabul edemeyiz, etmiyoruz da zaten. Terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin lanet okumak hepimizin ortak görevidir. Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, buna ortam hazırlayanları unutmamak gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: 

'Kimler bu ortamı hazırladı?'

"Kimler bu ortamı hazırladı bunlara? İzlenen politikanın Türkiye'yi getirdiği noktaya bakın. Durup, dururken sizin Suriye'de ne işiniz var? Neden Suriye'nin iç işlerine karışıyorsunuz, neden Mısır ile Rusya ile Irak ile kavga ediyorsunuz, neden? Hangi gerekçeyle kavga ediyorsunuz. Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından geldiler ama onlar savaşın ne kadar acımasız olduğunu en iyi bilen insanlar. Filistin'de, Yemen'de, Libya'da çarpıştılar, çalıştılar. Cumhuriyeti kurarken bütün o acıları yaşadılar, dediler ki 'bizim bir tek arzumuz var, yurtta sulh cihanda sulh' dediler. Tek arzuları buydu. Bundan sapmaya başladık."

Neredeyse insanların komşularına selam veremez hale geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, bunları insanlara herkesin anlatması gerektiğini ifade etti.

'Çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız'

Doğu, Batı, Güney, Kuzey ayrımı, kimlik ayrımı yapmadan, inanç ayrımı yapmadan, insanca beraber yaşamak istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil, hiçkimsenin tekelinde değil. Hepimiz vatanseveriz, hepimiz ülkemizi seviyoruz. Hepimiz ülkemiz için çalışıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız. Eğer çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi bırakamıyorsak bizim sorumluluğumuz var demektir. Bizim yanlışımız var demektir" dedi.

AA ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir