Kılıçdaroğlu: 'Süt Projesi Bizim'

 > -

Öğrencilere Süt Dağıtımı Uygulaması Yarın Başlıyor

Öğrencilere Süt Dağıtımı Uygulaması Yarın Başlıyor

İlköğretim okullarında süt dağıtımı uygulaması yarın başlıyor. Proje kapsamındaki okullarda eğitim gören öğrenciler, haftanın 5 günü süt içecek.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü projeden ana sınıfı, ilköğretim 1, 2, 3, 4, ve 5. sınıf öğrencileri faydalanacak. Proje ile Türkiye genelindeki 32 bin 574 okulda 7 milyon 200 bin öğrenciye haftanın 5 günü süt dağıtılması öngörülüyor. Sütler öğrencilere 200 mililitrelik kutular içinde verilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Sütte İlk Gün Bilançosu!

Sütte İlk Gün Bilançosu!

Diyarbakır'da Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projesi kapsamında okullara bugün dağıtımına başlanan sütten içen 50 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.
Ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da ilköğretim okullarında 5'inci sınıfa kadar öğrencilere süt dağıtımına bu sabah başlandı. Hürriyet İlköğretim Okulu'nda dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden bazılarında, karın ağrısı, kusma ve ağrı şikayeti başladı. Kentteki çeşitli hast...

Haberin Tamamı İçin:

'Okullarda Süt Dağıtım Projesi' 300 Öğrenciyi Zehirledi

'Okullarda Süt Dağıtım Projesi' 300 Öğrenciyi Zehirledi

Vatan ve DHA - Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Okul sütü-Akıl küpü' projesi kapsamında okullarda ücretsiz süt dağıtması ardından yurdun dört tarafından zehirlenme haberleri geliyor. Rakamlar henüz netlik kazanmadı ancak gelen son bilgilere göre Diyarbakır, Sivas, Adana, Konya, Kırıkkale, Edirne ve Antalya'da 300'den fazla çocuk sütten zehirlendi. DHA'nın verdiği bilgilere göre Diyarbakır'da 158, Sivas'ta 60, Antalya’da 50, Konya’da 10, Edirne’de 30 öğrenci dağıtılan sütten zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Adana’da ise zehirlenen öğrenci sayısı henüz belli değil ancak 24 Kasım İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütten içen çok sayıda öğrencinin zehirlendiği, fenalık geçiren öğrencilerin aileleri tarafından hastaneye kaldırıldığı kaydediliyor.
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Bazı çocuklarımıza bazı besinler dokunabiliyor, kimisine yumurta dokunabilir. Bazı çocuklarımızda da süt alerjisi olabilir. Ya da çocuklarımız ciddi manada aç kalmışlardır ya da farklı faktörler vardır. Bunlar mide bulantısı yapabilir, süt dağıtmadan önce sınıflarında uyarıyoruz. İlk süt dağıtım programının sabahında, bunun sanki dağıtılan sütlerden meydana gelmiş gibi gösterilmesi haksızlık olur. Çünkü bu büyük bir projedir. Ve bütün bireylerimiz kemik yapısını, diş yapısını iyi bir şekle getirebilmek, dengeli ve sağlıklı beslenme noktasında önemli bir katkı sunabilmek için ve özellikle toplumumuza baktığımızda vücut diriliği noktasında çocukların belli bir noktanın üzerine çıkmaması dikkate alındığında, üç bakanlığımızı yürüttüğü projedir. Bir kaç çocuğun mide bulantısı nedeniyle hastaneye götürülmesi, diğer çocukları da psikolojik olarak etkiledi” açıklamasında bulundu. Vatan Gazetesi’nin haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir gazetecinin ”Diyarbakır’da öğrencilerin sütten zehirlenmesi iddiaları var. Bununla ilgili ne diyeceksiniz?” sorusuna ”Sütü daha bugün dağıttık arkadaşlar” yanıtını verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker de aynı soruyu, ”Daha yeni, bu sabah başladı” sözleriyle cevapladı. Diğer taraftan veliler, dağıtılacak sütlerin bazı okullara günler öncesinden getirildiğini ve bu sütlerin uygun olmayan koşullarda bekletildiğini ileri sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

Sivas Valisi'nden Açıklama: 'Zehirlenmeler Kısmen Psikolojik'

Sivas Valisi'nden Açıklama: 'Zehirlenmeler Kısmen Psikolojik'

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın "Bir kaç çocuğunun mide bulantısı nedeniyle hastaneye götürülmesi, diğer çocukları da psikolojik olarak etkiledi” açıklamasının ardından Sivas Valisi Ali Kolat da zehirlenme olaylarıyla ilgili 'Zehirlenme demeyelim de bozuk sütün, bozuk gıdanın verdiği biraz kısmen psikolojik diyelim, kısmen de rahatsızlık' açıklaması yaptı.
AA'nın haberine göre, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle Sivas Numune Hastanesi'nde tedavi gören öğrencileri ziyaret eden Vali Kolat, çocukların sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Çocuklarla yakından ilgilenen Kolat, ağlayan bazı çocukları da teselli etti.
Hastane çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Vali Kolat, “Zehirlenme değil de arkadaşlar sanıyorum süt herhalde biraz bozuk. Bozuk süt olduğu anlaşılıyor, arkadaşlarımızın tespitleri öyle. 'Zehirlenme' demeyelim de bozuk sütün, bozuk gıdanın verdiği biraz kısmen psikolojik di...

Haberin Tamamı İçin:

Arınç: İlk Kez İçildiğinden Rahatsızlanmış Olabilirler

Arınç: İlk Kez İçildiğinden Rahatsızlanmış Olabilirler

"Okul sütü projesi" kapsamında öğrencilere dağıtılan süt birçok öğrenciyi zehirledi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Çocuklar ilk kez içtikleri için ya da aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilir" dedi.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da tedavi altına alınan çocuklarda besi...

Haberin Tamamı İçin:

Zehirleyen Sütte İlk Gün Bilançosu

Zehirleyen Sütte İlk Gün Bilançosu

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Okul sütü-Akıl küpü' projesi kapsamında okullarda ücretsiz olarak dağıttığı sütlerden zehirlenen ve hastaneye kaldırılan öğrenci sayısı ülke genelinde 1343 olduğu belirtiliyor. Birçok ilde süt dağıtımı durduruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker sabahki açıklamasında, zehirlenme haberleri için “Daha yeni başladık. Bismillah” dedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “süt dağıtımı ile ilgili teknik ve idari inceleme başlatıldı” denildi. Radikal gazetesi’nin verdiği rakamlara göre bozuk sütün ilk gün bilânçosu şu şeklide:
Sivas’ta 15 okulda 700 öğrenci hastanelere kaldırıldı.
Samsun’da 1’i ağır 8 öğrenci hastaneye kaldırıldı.
Konya’da 25 öğrenci, dağıtılan sütlerden zehirlendi.
Sakarya’da 38 ilköğretim okulu öğrencisi zehirlendi.
Antalya’da 50 öğrenci rahatsızlandı.
Edirne’de 30 öğrenci sütten zehirlendi.
Diyarbakır’da 200 ilköğretim öğrencisi zehirlendi.
Kırıkkale’de dağıtılan sütlerden içen 17 öğrenci rahatsızlandı.
Adana’da 141 öğrenci hastaneye kaldırıldı.
İstanbul Sultangazi’de 60 öğrenci hastaneye kaldırıldı.
Trabzon’da 40 öğrenci hastanelerde tedavi altına alındı.
D...

Haberin Tamamı İçin:

Redhack Süt Firmalarını Hack'ledi

Redhack Süt Firmalarını Hack'ledi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sabah Bozuk Süt Skandalını Nasıl Küçülttü?

Sabah Bozuk Süt Skandalını Nasıl Küçülttü?

Okul Sütü Projesi, ilköğretim okullarında dün hayata geçti ama skandallar projeye gölge düşürdü. 23 ilde sütten etkilenen yüzlerce öğrenci hastanelik oldu. Gelişme üzerine bazı illerde süt dağıtımı durduruldu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Zehirlenme yok, süte karşı hassasiyet var" dedi.
Bugün herkes bozuk süt skandalını manşetlerine taşımışken, Sabah gazetesi birinci sayfaya "Okullarda 28 bin ton süt dağıtıldı" başlığı ile küçük bir haber kullandı.
Haberin spotunda ise "Okul sütü projesi dün Türkiye genelinde başladı. Projenin ilk gününde çeşitli illerde bin 472 öğrenci mide bulantısı ve kusma şikâyeti ile rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı" cümlelerine yer verildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Çocuklar Sütten Zehirlenmiş Gibi Değil'

'Çocuklar Sütten Zehirlenmiş Gibi Değil'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İkinci Günde Yine Hastanelik Oldular

İkinci Günde Yine Hastanelik Oldular

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

55 Öğrenci Daha Hastanelik Oldu

55 Öğrenci Daha Hastanelik Oldu

"Okul sütü projesi" kapsamında süt dağıtımı yapılan Cumhuriyet, Kamil Acun, Menderes ve Nuh Nebi İlköğretim okullarında eğitim gören 42 öğrenci, karın ağrısı ve kusma şikayetiyle Cizre Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Tedavi altına alınan çocukların birçoğu okuldan evlerine ...

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlık açıkladı: Okul sütü tertemiz / Türkiye / Radikal İn

Bakanlık açıkladı: Okul sütü tertemiz / Türkiye / Radikal İn

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, okul sütüyle ilgili ilk raporunu açıkladı. Rapora göre, dağıtılan sütlerden alınan örneklerin hiçbirinde ‘hastalık yapıcı mikroorganizma veya bakteri bulunmadı.’ Raporda tek istisna Sivas oldu. Sivas’ta dağıtılan sütler sterilize çıkmadı, sütte bulunan ancak hasta yapıcı nitelikte olmayan mikroorganizmalar (saprofit) nedeniyle firma süt dağıtım zincirinden çıkarıldı. Radikal'in haberine göre “Sütün tadı ekşiydi, yoğurt gibiydi” diyen Sivas İmranlı Atatürk İlköğretim Okulu öğretmeni Mustafa Yıldız, bakanlığın son açıklamasından tatmin olmadı: “Süt içtiğimiz gün ben de bir hademe arkadaş da zehirlendik. Hâlâ tam düzelemedim. 67 öğrenciye serum takıldı. 1-2 koli süt çok bozuktu. Patlamak üzere olan, şişmiş sütler vardı. Hatta sütleri almaya gelen bakanlıktan bir gıda mühendisi espri olarak ‘Bu sütü arabaya almayalım, patlar da başımıza iş açar’ demişti!”
Aynı okuldan veli Makbule Ateş “Kızım o gün süt içtikten sonra kustu, hastaneye kaldırıldı. ‘Anne süt kesilmişti, yoğurt gibi olmuştu’ dedi. Normalde sabah akşam süt içer, ayrıca kahvaltısını yapmıştı. Zehirlenmeden başka bir şey değil” dedi. Velilere yeniden form dağıttıklarını, 165 veliden yalnızca birinin çocuğuna süt verilmesini, muhtemelen onun da yanlışlıkla işaretlediğini anlatan öğretmen Yıldız, “Burası dağlık bir bölge, ailelerin geçim kaynağı hep süt ve süt ürünleridir. Çocuklar d...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan Trabzon İl Kongresi'nde Konuştu: 'Sütümüz Aktır'

Erdoğan Trabzon İl Kongresi'nde Konuştu: 'Sütümüz Aktır'

Başbakan Erdoğan Trabzon'da partisinin il kongresinde konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon İl Kongresi'ndeki konuşmasında ana gündem maddesi okul sütü projesiydi. Erdoğan muhalefetin bu projeyle ilgili kendilerine yöneltiltiği eleştirilere yanıt verdi. İşte Erdoğan'ın Trabzon'da yaptığı konuşmadan bazı satırbaşları:

"Şu anda Türkiye'nin yedi bölgesinde 32 bin 600 okulumuzda her gün 7 milyon 200 bin adet süt dağıtıyoruz. Günde 7 milyon 200 bin adet sütü her köşeye ulaştırıyoruz.

Bu süt tozu değil ha, sütten bahsediyorum. Süt tozunu biz içtik geride kaldı, biz süt tozu dağıtmıyoruz. Bunu çocuklarımız süt içsin diye yapıyoruz. Sütü görmemiş yavrularımız var. Gelişme çağında en hassas çağlarında çocuklarımızın büyümesine katkı sağlamak için yapıyoruz. Tıpkı ücretsiz kitap dağıttığımız gibi, her öğrenciye ayrımsız burs verdiğimiz gibi, her öğrenciye ipad bilgisayar dağıttığımız gibi her öğrenciye süt dağıtıyoruz.- Bunun bize maliyeti eski rakamla 600 trilyon civarında, yeni rakamla 600 milyon lira.

Çok az sayıdaki çocuğumuzda ufak çaplı rahatsızlıklar meydana geldi. Anında olaya müdahale ettik. Bana bir zehirlenme olmadığını söylediler. Zehirlenme değil bu. Sağlık bakanlığımız bir kurul oluşturdu. Bütün illerden süt örnekleri alındı. Analizler yapıldı. Bilimsel açıklamadaki ifade hastalık yapıcı herhangi bir bakteriye rastlanmamıştır. Mevcut veriler ışığında çalışmayı durduracak bulgulara rastlanmamıştır.

Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Dağıtılan sütlerde kimsenin tereddütü olmasın. Gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Burdan muhalefete sesleniyorum. Süt aktır, AK Parti'de oradan geliyor. Süt içindeki en ufak pisliği gösterecek kadar beyazdır. O beyaz süt muhalefetin kirliliğini ortaya koymuştur."

Haberin Tamamı İçin:

'Kılıçdaoğlu ak sütün içinde farkedilir hale geldi' - Posta

'Kılıçdaoğlu ak sütün içinde farkedilir hale geldi' - Posta

'Kılıçdaoğlu ak sütün içinde farkedilir hale geldi'. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ailelerin okullarda dağıtılan sütü gönül rahatlığıyla çocuklarına içirebileceklerini ifade eder...

Haberin Tamamı İçin:

'Okul Sütünü Öğretmenler Tatmayacak'

'Okul Sütünü Öğretmenler Tatmayacak'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a süt cevabı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a süt cevabı

Çiftçiler Günü nedeniyle JW Marriot Otel'de düzenlenen tören siyasilerin karşılıklı süt açıklamasına sahne oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Başbakan’ın sözlerini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu “Doğru söylüyor. Doğruya doğru. Ama okullarda süt dağıtılmasını isteyen ilk parti CHP’dir. Neden bunu kabul etmiyorsunuz. Biz bunu yerel yönetimlerde zaten yapıyoruz. Bizim eleştirimiz neden...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Dağıtılan Sütü Gönül Rahatlığıyla İçin

Erdoğan: Dağıtılan Sütü Gönül Rahatlığıyla İçin

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Süt İçin İlk Soruşturma Ankara’dan - Milliyet Haber

Süt İçin İlk Soruşturma Ankara’dan - Milliyet Haber

Hükümetin “Okul Sütü Projesi”nin uygulanmaya başlandığı gün, Türkiye genelinde çok sayıda öğrencinin hastanelere gitmek zorunda kalması, savcılık soruşturmasına dönüştü.

Ankara Siteler’de süt içtikten sonra hastaneye kaldırılan öğrencilerden 6’sının velilerinin yaptığı şikayet üzerine savcılık soruşturma başlattı. Dağıtımı yapılan 2 paket süte el koyan savc...

Haberin Tamamı İçin:

Siyaset Akademisi'ne davet etti - Siyaset - ntvmsnbc.com

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: "Süt Projesi bizim" CNNTurk.com

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın hayali projelerle oy almaya çalıştığını belirterek, "AK Parti CHP'nin ürettiği projeleri hayata geçirdi. Süt Projesi bizim, 2B Projesi bizim, İntibak Projesi bizim, Askerlik Projesi bizim. Biz üreti...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Acun IlıcalıAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraAntalyaAppleBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİstanbulKemal KılıçdaroğluKitapÖğretmenRecep Tayyip ErdoğanRedhackSakaryaSamsungündemhackyumurta
Görüş Bildir