Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu: 'Sur'a Silah Depolanırken Vali 'Dokunmayın' Demiş'

Anasayfa > Gündem

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, PKK'nın Sur'a silah depolarken 400'ün üstünde ihbar yapıldığını, Diyarbakır Valisi'nin ise ihbarlara ilişkin 'dokunmayın' dediğini öne sürdü. Hükümeti PKK'ya göz yummakla suçlayan Kılıçdaroğlu 'PKK'yı dağdan şehrin içine AK Parti indirdi' dedi.

CNN Türk'te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan, Hande Fırat ve Deniz Zeyrek'in sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, terörle mücadeleden CHP'deki 'Atatürk portresi' krizine, yeni anayasa ve başkanlık tartışmalarından Bülent Arınç'ın son dönemdeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu Atatürk posterinin indirilmesiyle ilgili olarak Aylin Nazlıaka'ya çağrı yaptı, 'Aylin Hanım, resmi indiren milletvekili varsa ve gördüyse bunu bize söylemeli' dedi. Bülent Arınç'ın son dönemdeki çıkışları ile ilgili olarak ise, 'Arınç gerçekleri fazlasıyla biliyor ama söylemiyor. Arınç, gün yüzü görmemiş hakikatleri söylemeyecekse hiç konuşmasın' dedi. CHP lideri, Diyarbakır'ın sur ilçesinde süren PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili de önemli bir iddiada bulundu. Kılıçdaroğlu Sur ilçesinde silah depolanırken güvenlik güçlerine en az 400 ihbarın gittiğini ancak valinin 'dokunmayın' dediğini söyledi.

"Aylin Hanım posteri indireni açıklasın"

Kılıçdaroğlu'nun Genel Merkez'de Atatürk portesinin indirilmesiyle ilgili açıklaması şu şekilde;

'Bu olay ortaya çıktıktan sonra biz bütün bunların hepsini sessiz sedasız izlerken olayı araştırmak istedik. CHP ve Atatürk bağlamında böyle bir olay karşısında kamuoyunun gösterdiği duyarlılık için teşekkür ediyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu olayı araştırdı. Sonuçta ortaya bir rapor çıktı.

Aylin Hanım (Partiden kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi için PM'den görüş istendi) için PM'nin kararı gerekiyor. Bu saatten sonra benim yapacağım herhangi bir yorum disiplin kurulunun alanına girmek olur. Parti Meclisi (PM) 'gerek yoktur' derse ben bir şey yapmayacağım. PM, bunu gerekçeleriyle ortaya koyması gerekiyor.

Atatürk posteri indirilmedi mi, indirildi. Bugüne kadar odalarda böcek araması falan yapıldı ve bu işlem sırasında posterler indirildi. Ama tabi bu taramayı yapan biz değiliz, uzmanları var. Daha önce Atatürk tablosunun arkasında dinleme cihazı çıkmıştı. Bir CHP milletvekilinin Atatürk resmini indirmesi mümkün değil.'

'Aylin Hanım'ın açıklaması doğrultusunda tüm vekiller töhmet altında. Ya çıkar Aylin hanım der ki 'şu kişi indirdi' biz de o kişiyi çağırırız, 'kerdeşim sen niye indirdin' deriz. Atatürk üzerinden bize saldırmak isteyen çevrelerce olay büyütüldü. Tartışılan Aylin Hanım'ın sözleri. Bir milletvekili indirmiş ve Aylin hanım bunu söylemiyorsa, bütün vekiller töhmet altında kalır. Gelsin bunu açıklasın.

Aylin Hanım, resmi indiren milletvekili varsa gördüyse bunu bize söylemeli. Atatürk resmini indiren bir kişi CHP'nin kapısından içeri giremez, ama ben olduğunu sanmıyorum. Bir dedikodudan beslenen kişilerin CHP'de yeri yoktur. Atatürk üzerinden dedikodu yapılmaz.'

"Arınç, gerçekleri fazlasıyla biliyor ama söyleyemiyor"

"Arınç, gerçekleri fazlasıyla biliyor ama söyleyemiyor"

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın 'Erdoğan'ın Dolmabahçe mutabakatından haberi vardı' sözleri ile başlayan tartışmalara da değinen CHP lideri, “Arınç gerçekleri fazlasıyla biliyor ama söylemiyor. Arınç, gün yüzü görmemiş hakikatleri söylemeyecekse hiç konuşmasın” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun sözleri şöyle:

'Bu tamamen AKP'in tamemen iç tartışmasıdır. Bizi ilgilendirmez. Ama ele alınan konu önemlidir. Bütün samimiyetimle söylüyorum ki Dolmabahçe görüşmeleriyle ilgili olarak Bülent Arınç'ın açıklamaları doğrudur. AK Parti'nin kendi içinde güneş yüzü görmemiş gerçekler var. Dolmabahçe'deki görüşmeden Erdoğan'ın haberinin olmaması mümkün değil. Sayın Arınç, hepimizin bildiği gerçekleri söyledi.

AK Parti'de farklı sesler çıktı ama baskıyla sözlerini geri çektiler. Bülent Arınç, içeriden gelen bir baskıyla geri adım atmaz. Arınç'ın partide bir ağırlığı var, bunu hepimiz biliyoruz. Demek ki Arınç bile artık patlama noktasına geliyor. Parti içindeki gelişmeler Arınç'ı rahatsız ediyor demek ki...

Sayın Arınç, gerçekleri fazlasıyla biliyor ama söyleyemiyor. Sayın Bülent Arınç'a bildiklerini söylememek yakışmıyor. Kul hakkı yiyene karışmıyorsanız o suça ortak oluyorsunuz demektir. Arınç, gün yüzü görmemiş hakikatleri söylemeyecekse hiç konuşmasın. Arınç-Erdoğan arasındaki değil, tüm devleti ilgilendiren bir konu bu'

"Sur'da silah depolanırken vali 'Dokunmayın' demiş"

"Sur'da silah depolanırken vali 'Dokunmayın' demiş"

Güneydoğu'da PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili olarak; 'Teröre karşı bütün siyasi partiler önyargısız karşı çıkmalıdır. Bugünü kadar bizim ağzımızdan terör örgütünün lehine çıkan tek bir kelime yoktur' ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu 'O hendekler kazılırken, bu ülkeyi yönetenler neredeydi?' diye sordu.

'Vali 'Dokunmayın' demiş'

Sivil kayıplar olmamalı, masum insanlar mağdur edilmemeli diyen Kılıçdaroğlu; 'Bu yönde problemler var. Küçük çocukların, yaşlı insanların öldürülmesi gibi. Bunlar doğru şeyler değil. O kayıplara kim neden oldu bunu da bilmiyoruz. Uzun süreli sokağa çıkma yasağını doğru bulmuyoruz. Terörle mücadele hiç bir zaman yanlış yapıyorsunuz demedik. PKK, 17 ilçeyi silah deposu haline getirirken neredeydiniz? Sur içinde silah depolanırken en az 400 ihbarın gittiğini biliyoruz. bu bilgi bana geldi. Vali, 'dokunmayın' demiş. PKK'yı dağdan şehrin içine AK Parti indirdi. 14 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Devraldığınızda ortada hiç bir şey yoktu' şeklinde konuştu.

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kampanya yürütemeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 'Biz Erdoğan'ın kafasında ne olduğunu bilmiyor muyuz? Toplumu kandırmaya çalışıyorlar. Gerçekten de rejim ile ilgili sorunumuz var. Aydınlar bir araya gelmeli, konuşmalı; buna bir şey diyemem. Ama kendisine özgü bir düzenleme için yaparsa buna karşı çıkarım. Gereksiz bir tartışmanın içerisine Türkiye'yi sokuyoruz' ifadelerini kullandı.

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
104
38
18
14
8
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
dr_bass42

Kilicdaroglu nun soylediklerini akpye oy verenler de dahil herkes biliyor, bu bi sır degil.akpnin ve tabi aslinda erdoganin yanlis politikalari ulkeyi bu dur... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

yok ama terörü destekleyen CHP. 17-25 Aralıkı da CHP yaptı hatta. Cehape zihniyeti bunların hepsi yüce sultanımız böyle şeyler yapmaz hepsi yalan alternatif ... Devamını Gör

Adolf

yanılıyorsun tayyip her zaman kahramanları olarak kalacak. aptallıklarını kabul edeceklerini sanmak aptallıktır.

Pasif Kullanıcı

Sen de suçlusun Kılıçdaroğlu. Bizler o dönem vatandaş olarak farkettik, kendi çapımızda dile getirdikçe kan emici, barış karşıtı ve faşist olmakla suçlandık.... Devamını Gör